Elektromobilita

Tesla Roadster: Fiasko v pořadu Top Gear i let do vesmíru, co dalšího zažilo slavné auto?

První auto ze stáje Tesla Motors (Roadster vyráběný od roku 2008) mělo ukázat, že i pořádné žihadlo na 4 kolech může jezdit na elektřinu. I navzdory katastrofické recenzi v pořadu Top Gear se to Elonu Muskovi nakonec povedlo. Svou starou Teslu Roadster nedávno „poslal“ mimozemšťanům. Místo v garáži asi chystá pro nový model. Podívejte se na minulost, přítomnost i budoucnost slavného Roadsteru.

Tesla Roadster: Fiasko v pořadu Top Gear i let do vesmíru, co dalšího zažilo slavné auto?
Tesla Roadster: Fiasko v pořadu Top Gear i let do vesmíru, co dalšího zažilo slavné auto?

Úvodní fotografie: SpaceX/Flicker

Třešňově červený elektromobil, Tesla Roadster, se měl stát prvním plamenem ohně, který se později rozhoří v automobilovou revoluci. Elon Musk chtěl lidi přesvědčit, že elektrická auta jsou rychlá i vizuálně přitažlivá, než začne vyrábět levnější masový elektromobil Tesla Model 3.

Jak jsme zatím na nástup elektromobilů připraveni v Česku? Chci najít dobíjecí stanice pro Teslu Roadster!

Tesla Roadster (20082012): Technické specifikace

Nový Tesla Roadster

První kus Tesly Roadster skončil v garáži čerstvého šéfa automobilky Tesla Motors. Musk se totiž dostal do čela Tesly až v říjnu 2008.

Necelých 10 let předtím než se Muskův červený bourák proslavil ze snímků, kdy auto „řízené“ Starmanem putuje vesmírem, poté co ji mezi hvězdy vypustila raketa Falcon Heavy při svém první letu, zažila Tesla Roadster svých 15 minut slávy v pořadu Top Gear, vysílaném na BBC.

Kvůli Roadsteru byla Tesla a Jeremy Clarkson na ostří nože

Na epizodu 7 ze 12. série Top Gearu určitě do konce života nezapomene moderátor „Jezza“, jak se se Jeremy Clarksonovi říká, ani skutečný Iron Man, jak bývá občas označován Elon Musk. Ve slavném díle totiž Tesle Roadster chcípne baterie po ujetí pouhých 89 kilometrů.

Tesla Roadster (2008 - 2012)

Clarkson, zprvu nadšený zrychlením elektromobilu i samotnou jízdou, ale přichází s myšlenkou mít Roadstery dva, aby mohl v jednom jezdit, zatímco druhý se nabíjí.

Jenže za chvíli musí odstavit i druhý Roadster, protože se mu přehřeje motor. Zklamaný Clarkson tedy z testovací trati odchází po svých a jeho moderátorský kolega glosuje celý úsek tím, že elektrická auta stejně brzy vyhynou.

Auta Tesla: 7 méně známých zajímavostí o elektrických bourácích Elona Muska

Tesla Motors nakonec BBC zažalovala pro zveřejnění lživých a klamavých informací o autě.

Bitvu právníků o pověst Tesly Roadsteru Elon Musk prohrál

Podle šéfa Tesly jeden z jeho zaměstnanců, který předával oba Roadstery producentům Top Gearu, našel scénář epizody, ve kterém stálo, že elektromobil se porouchá, tedy ještě předtím, než vůbec Clarkson usedl za volant, už bylo jasné, jak „příběh“ Tesly Roadster ve vysílání skončí.

Anketa

Která automobilka by ráda získala část zákazníků, kteří nyní přemýšlejí o pořízení Tesly Roadster?

Mluvčí Tesly Motors také sdělil, že během testů zapůjčených vozů nikdy nekleslo nabití baterií pod 20 % a napadl tak věrohodnost záběru, kdy Tesle došla elektřina a musela být odtlačena pryč z okruhu.

Tesla Roadster při nabíjení

Spor nakonec vyhrála televize BBC, protože nejvyšší soud ve Velké Británii potvrdil rozhodnutí nižších instancí v neprospěch Tesly, která musela navíc zaplatit britské televizi soudní náklady. Nebylo totiž prokázáno, že by automobilka utrpěla díky odvysílanému pořadu nějaké finanční ztráty.

Zakopala smířlivá recenze Tesly Modelu X válečnou sekeru?

Jezza se kvůli soudním tahanicícm později vyhýbal dalším testům aut od Tesly pro televizi. To se změnilo až letos, kdy v pořadu The Grand Tour vyzkoušel Model X.

Clarkson z velké části elektromobil chválil. Když chtěl zmínit nějakou drobnou výtkou, vždy ho umlčelo šest právníků, které si v sedmimístném voze vezl s sebou pro jistotu, kdyby ho potom chtěla Tesla opět zažalovat.

Tesla Roadster: Nejrychlejší auto na světě a ve známém vesmíru

Ostudu z Top Gearu ale už mnozí zapomněli a Tesla Roadster se v posledních týdnech skloňuje jako nejrychlejší auto v dalekém vesmíru, kam se dostala 6. února 2018 při prvním ostrém letu Falconu Heavy. Auto nyní „řídí“ Starman (figurína inspirovaná písní Davida Bowieho i stejnojmenným filmem z roku 1984).

SpaceX infografika: Podívejte se, co umí rakety Falcon 9, Falcon Heavy i kosmická loď Dragon

Jeho cestu mezihvězdným prostorem můžete sledovat v přímém přenosu na Youtube videu a zajímavé statistiky o letu vám prozradí web fanouška Bena Pearson. Dozvíte se tady, třeba kolikrát už Tesla Roadster překonala záruku stanovenou na 58 tisíc ujetých km, kde se auto přesně nachází, jak daleko je od Marsu i kolikrát za jízdu už musel Starman slyšel píseň Space Oddity (opět od Bowieho), která mu zní do ucha.

Tesla Roadster na cestě vesmírem

10 zajímavostí o nejrychlejším autě ve vesmíru

Kam nás chce dostat Elon Musk v kosmických lodích od SpaceX? To mě zajímá!

Kritici vesmírné jízdy Tesly Roadster poukazují na to, že se zbytečně zvyšuje množství kosmického odpadu, na voze mohly zůstat různé bakterie, které se nyní šíří vesmírem, i na možnou srážku elektromobilu se Zemí v období následujícího jednoho milionu let. Tato událost má 6% pravděpodobnost.

Nápis Don't panic na displeji "vesmírného" elektromobilu Tesla Roadster

Zatímco Tesla Roadster vyráběná mezi lety 2008 až 2012 už patří spíš do automobilových dějin, budoucnost elektromobility ukáže nový Roadster, který se začne prodávat za 2 roky. Půjde o luxusní bourák, který má podle Elona vrazit poslední facku autům na spalovací motor. Řidič jedoucí vedle nového Roadsteru ve spalovacím voze cítil jako v automobilu s parním pohonem.

„Rockstar“ elektromobility ukázala novou Teslu Roadster i elektrický kamion Tesla Semi

Tesla Roadster: (2020 – XXXX): Technické specifikace

Tesla Roadster

Jaké je to jezdit s elektromobilem po Česku? 10 řidičů se s námi podělilo o své zkušenosti. 2 z nich jezdí také v Tesle. Zajímá mě, jaké je to jezdit Teslou v ČR!