Technologie

Hoverboardy: podle čeho vybírat?

Zatímco hitem minulých let byly skateboardy, které vyžadovaly značnou zručnost, aktivitu a byly vhodné spíše pro teenagery, v současné době se do popředí dostává tzv. hoverboard. Jedná se o elektrické zařízení na dvou kolech, které se ovládá pomocí naklonění dopředu nebo dozadu. Nabízí rychlejší přepravu po městě a zábavu pro všechny.

Hoverboardy: podle čeho vybírat?
Hoverboardy: podle čeho vybírat?

Jak zařízení funguje

Patent na toto zařízení získal vynálezce Shane Chen v roce 2014 a od té doby se tento malý dopravní prostředek rozšířil po celém trhu, jelikož si jej oblíbili jak děti, tak dospívající a dospělí. Na první pohled vás možná zařízení zaskočí, jelikož nemá žádné ovládací prvky do ruky a vše řídíte jen pohybem svého těla. Proto je hoverboard zatím vhodný pouze pro ty, kteří udrží stabilitu. 

Jak si správně vybrat elektrokoloběžku

V hoverboardu je zabudovaný gyroskop, který pozná, že je přístroj nakloněn. Jakmile si na zařízení stoupnete a nakloníte se vpřed, rozjedete se. Naopak náklon vzad vás opět zpomalí nebo zcela zastaví. Rychlost vždy závisí na tlaku, který na přední nebo zadní stranu vyvinete. Vše, co se nový uživatel musí naučit je pozvolné přehoupnutí z jedné strany na druhou, a pak už mu nic nebrání v tom, aby na hoverboardu jezdil třeba po městě. Myšleno bylo také na zatáčení, které provedete vyšším tlakem na jednu nohu. 

Vybírejte hoverboard podle vlastních potřeb

Vždy myslete zejména na účel, ke kterému jej budete využívat. Zcela jiná zařízení jsou prodávána pro děti a slouží hlavně pro zábavu než hoverboardy pro dospělé, které mohou sloužit výhradně k rychlejšímu přesunu. 

Rychlost a nosnost

Před nákupem zvažte svou váhu a výšku, abyste měli jistotu, že vás zařízení uveze. U dětí myslete zejména na rychlost. Je vhodnější, když své dítě připravíte nejprve na zařízení, které jezdí pomaleji, a teprve poté, co získá jistotu, jej vyměníte za profesionálnější kousek. 

Porovnání různých typů hoverboardů dle rychlosti a nosnosti

Typ

Nosnost

Rychlost

Cena

Ninebot S

100 kg maximálně

24 km/h

Cca 12 900 Kč

Eljet Offroad E1

120 kg maximálně

16 km/h

Cca 5 380 – 5 385 Kč

Kolonožka Standart Zelená S1

100 kg maxiálně

15 km/h

Cca 4 099 Kč

Kolonožka Offroad Grandtour

120 kg maximálně

12 km/h

6 599 – 7 899 Kč

Zdroj: Ceny jsou uvedeny dle srovnávače cen Heureka.cz

Profesionálnější a dražší modely mají nižší nosnost, ale dokážou se pohybovat rychlostí až desítek kilometrů za hodinu. Nejvyšší rychlost se drží kolem 25-30 km/h. Takové ale dosáhnete jen na hladkém povrchu, například při jízdě po asfaltové silnici. 

Prozkoumejte hmotnost a dojezdovou vzdálenost

Jakmile znáte nosnost a rychlost, měla by vás zajímat také váha produktu a jeho výdrž. Tyto parametry se totiž výrazně liší. Pokud chcete hoverboard přenášet v batohu, měli byste myslet na to, že se vyplatí pořídit lehčí kus, který vás po pár metrech nebude stát všechny síly, až si jej dáte do batohu. 

Nebaví vás brouzdat po městě pěšky? Zkuste chytrou a skladnou elektrokoloběžku

Dojezdová vzdálenost udává, kolik kilometrů je zařízení při běžném provozu maximálně schopné ujet na jedno nabití. Pokud počítáte s přesunem přes město, noste s sebou v batohu také nabíječku nebo si raději vybírejte kratší vzdálenosti. Zařízení vážící například 14 kilo, by vás po cestě domů opravdu potrápilo. 

Typ

Hmotnost

Dojezd

Ninebot S

12,8 kg

22 km

Eljet Offroad E1

14 kg

15 km

Kolonožka Standart Zelená S1

12 kg

20 km

Kolonožka Offroad Grandtour

15 kg

12 km

Životnost baterie

Dokonalé zábavy dosáhnete jen ve chvíli, kdy si vyberete zařízení, které vydrží delší provoz. Kvalita baterie je opravdu důležitá, protože než se naučíte jezdit úsporně, budete se stále rozjíždět a zastavovat. 

Právě takové zacházení stojí baterii více energie, takže jej na začátku budete muset nabíjet častěji. V případě opotřebování existují i náhradní baterie, proto je vhodnější vybírat hoverboard u osvědčených prodejců, u kterých máte rovnou možnost opravy nebo výměny různých dílů. Nemusí se jednat jen o baterii, ale například také o poškozená kolečka. 

Jelikož je zařízení vybaveno poměrně rozměrnou baterií, nenechávejte zařízení dlouhodobě na slunci nebo naopak v chladném prostředí. U baterie by vás také měla zajímat doba nabíjení. Některým hoverboardům totiž stačí pár hodin, ale jiné vyžadují nabíjení celý den. 

Typ

Baterie

Výkon

Ninebot S

4400  mAh

700 W

Eljet Offroad E1

4400 mAh

350 W

Kolonožka Standart Zelená S1

4400 mAh

350 W

Kolonožka Offroad Grandtour

4400 mAh

350 W

Speciální funkce

Odolnější materiály bývají těžší. Pokud tedy budete volit hoverboard do většího terénu, volte těžší variantu s většími koly. Naopak do města vám může vyhovovat jednoduché provedení s lehkými plasty a menšími koly. Doplňky, jako je vak na hoverboard nebo zabudovaný reproduktor pro přehrávání hudby jsou k dispozici jen u některých modelů. 

Typ

Velikost kol

Speciální funkce

Ninebot S

10, 47"

Propojení s aplikací

Eljet Offroad E1

10"

Přehrávání hudby

Kolonožka Standart Zelená S1

6, 5"

Přehrávání hudby

Kolonožka Offroad Grandtour

7, 99"

Přehrávání hudby

Shrnutí

Stále váháte, zda-li je podobný mini dopravní prostředek vhodný právě pro vás?

Výhody

Nevýhody

Skladné provedení

Často nižší kapacita baterie

Dojezd až v řádu desítek kilometrů

Omezená váha jezdce

Bezpečná rychlost

Jen pro jedince, kteří udrží rovnováhu

Vhodné i pro děti a pro zábavu

Vyšší hmotnost