Vše o elektřině

Inflace zrychluje, výrazně ji zvyšuje zdražující elektřina

Elektřina prudce zdražuje, spotřebitelé ale mohou změnou dodavatele výrazně ušetřit.

Inflace zrychluje, výrazně ji zvyšuje zdražující elektřina
Inflace zrychluje, výrazně ji zvyšuje zdražující elektřina

O 10,4 % vzrostla podle Českého statistického úřadu v červenci meziročně cena elektřiny. Mírnější růst byl v případě zemního plynu, kde ceny průměrně vzrostly o 3,6 %. Elektřina se tak výrazně podílela na vyšší inflaci, která podle statistiku dosáhla 2,9 %.

Důvodů, proč elektřina zdražuje, je celá řada. Tím základním je především rostoucí cena silové elektřiny, která míří nahoru kvůli uzavírání jaderných a uhelných elektráren, ale také kvůli zdražujícím emisním povolenkám. Emisní povolenky přitom v dalších letech mohou zamířit cenově ještě vzhůru, především kvůli zeleným slibům současné evropské komisařky Ursuly von der Leyenové. 

5 důvodů, proč poroste cena elektřiny

Současné zdražování elektřiny je ale podle analytičky portálu Ušetřeno.cz Markéty Witoszové klidnější a zdražuje se průběžně. „Rostou ceny pouze u některých produktů, takže to pro zákazníky není tolik citelné,“ uvedla analytička. 

Podle ní se změna dodavatele vyplatí a stále je tak vhodná doba na změnu. „Pokud zákazník změní dodavatele v letních měsících má velkou šanci ucítit úsporu už v následující topné sezóně. Změna dodavatele u doby neurčité trvá cca 3 měsíce. Změnou mohou zákazníci u plynu ušetřit 4 682 Kč a u elektřiny 1 850 Kč,“ dodává Witoszová.

Porovnejte si dodavatele a ušetřete 1850 korun ročně Chci srovnat dodavatele

Vysoká inflace v Česku je přitom překvapením, v eurozóně vzrostly ceny podle Eurostatu jen o 1,1 %. Inflace výrazně překračuje 2procentní inflační cíl České národní banky, která nejspíše na příštím zasedání přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Ceny elektřiny by to ale ovlivnit nemělo, zdražit by ale mohly úvěry a především hypotéky. 

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?