Vše o elektřině

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Akční 10% sleva z ceny elektřiny ještě vůbec nemusí znamenat o 10 % nižší celkový účet. Ve faktuře za proud se totiž schovává hned několik položek, jejichž výši dodavatel nemůže vůbec ovlivnit. Změnou dodavatele ale lze i přesto výrazně ušetřit.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?
Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?


Peníze za elektřinu sice posíláte jen vašemu dodavateli, ale celková částka nakonec putuje do kapes více subjektů. Energetické firmy totiž rozhodují pouze o výši neregulovaných položek, které u průměrné domácnosti tvoří zhruba 40 až 45 % celkových účtů. Právě tento díl může odběratel ovlivnit vhodným výběrem dodavatele. Dodavatele a jejich nabídky si například lze přehledně srovnat v kalkulačce

Neregulovaná část ceny elektřiny

V roce 2020 se změna dodavatele vyplatí

V roce 2020 český energetický trh zasáhlo několik důležitých události, které hrají ve prospěch spotřebitele elektřiny. Zaprvé vlivem koronaviru došlo k snížení cen silové elektřiny na české, ale na německé burze. Zatímco ještě v červenci 2019 se pohybovala cena silové elektřině na burze nad 55 euro za MWh, v současnosti je kolem 41,5 euro za MWh. Důvodem je koronavirus, který zastavil výrobu v mnoha firmách.

Zároveň velcí dodavatelé zahájili silný konkurenční boj a došlo tak ke snížení jak ceníkových cen, tak i těch akvizičních či pro nové zákazníky. Znamená to, že spotřebitel může změnou dodavatele průměrně ušetřit kolem 2000 korun ročně. Změnu dodavatele proto doporučují odborníci neodkládat. 

Změnou dodavatele ušetříte 2000 korun ročně. Začněte právě teď

Z velké slevy zbyde jen pár stovek

Většina prodejců počítá slevy pro zákazníky z ceny silové elektřiny. Těch akčních 10 % se pak může smrsknout klidně na pouhá 4 % z celkových ročních výdajů. I tak se ale změna dodavatele vyplatí. Jako příklad jsme zvolili jeden z nejrozšířenějších produktů společnosti ČEZ, Elektřinu na dobu neurčitou, u domácnosti, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu. Neregulované položky tvoří jen 44,5 % z finálního účtu. Samotná silová elektřina dokonce jen 35,4 %. Taková rodina zaplatí v roce 2020 přibližně 14 190 Kč.

Pokud vám někdo nabízí 10% slevu, velmi pravděpodobně hovoří o silové elektřině, proto nakonec ušetříte jen mírně přes 500 Kč za rok, nikoli přes 1 400 Kč, jak by se na první pohled mohlo zdát.

složení ceny elektřiny u typické domácnosti

Zdroj: Data z kalkulačky TZB info, Úprava obrázku: Elektřina.cz. Všechny položky jsou uvedeny včetně DPH. Ceny platí v roce 2020 v distribuční oblasti ČEZ, kam patří většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a jihu Moravy, pro sazbu D02d a jistič o velikosti 3x25A.

Z regulované ceny putuje nejvíc distributorovi

Naopak dodavatelé mají svázané ruce při stanovení částek za regulované složky. Ty určuje každý rok Energetický regulační úřad (ERÚ). V regulované ceně neplatíte za energii samotnou, ale za služby související s její dopravou od elektrárny až do vaší zásuvky.

Regulovaná část ceny elektřiny

Všechny regulované i neregulované položky se v konečné kalkulaci navýší ještě o 21% DPH. Kromě toho stát vybírá i daň z elektřiny ve výši 28,30 Kč za 1 MWh.

Kdo odebere hodně elektřiny, ušetří více změnou dodavatele

Zatímco při malé spotřebě energie velká část vašich účtů padne na regulované položky, takže s jejich výši nic moc nenaděláte, situace se otáčí u domácností s nadprůměrným odběrem.

Kteří dodavatelé automaticky vracejí přeplatek za elektřinu nebo za plyn?

počet hlasů: 6

Patří sem zejména majitelé rodinných domů s přímotopem, tepelným čerpadlem nebo ti, kdo ohřívají vodu v el. bojleru. Více než polovinu faktury bude tvořit cena za silovou elektřinu, proto se mnohem více vyplatí uvažovat nad změnou dodavatele. V modelovém příkladu s ohřevem vody jsme opět zvolili produkt ČEZ Elektřina na dobu neurčitou. Silová elektřina se na celkem zaplacené částce (necelých 32 640 Kč za rok) promítla z 57 %.

složení ceny elektřiny při ohřevu vody

Zdroj: Data z kalkulačky TZB info, Úprava obrázku: Elektřina.cz. Všechny položky jsou uvedeny včetně DPH pro produkt Elektřina na dobu neurčitou. Ceny platí v roce 2020 v distribuční oblasti ČEZ, kam patří většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a jihu Moravy, pro sazbu D26d se spotřebou 5,5 MWh v nízkém tarifu a 3 MWh ve vysokém tarifu a jistič o velikosti 3x25A.

Srovnejte si aktuální ceny elektřiny i výhodnost obchodních podmínek pro odběratele.