Vše o elektřině

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Akční 10% sleva z ceny elektřiny ještě vůbec nemusí znamenat o 10 % nižší celkový účet. Ve faktuře za proud se totiž schovává hned několik položek, jejichž výši dodavatel nemůže vůbec ovlivnit. Změnou dodavatele ale lze i přesto výrazně ušetřit.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?
Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?


Peníze za elektřinu sice posíláte jen vašemu dodavateli, ale celková částka nakonec putuje do kapes více subjektů. Energetické firmy totiž rozhodují pouze o výši neregulovaných položek, které u průměrné domácnosti dříve tvořily zhruba 40 až 45 % celkových účtů, nyní je to přibližně 70 % z celkové ceny. Právě tento díl může odběratel ovlivnit vhodným výběrem dodavatele. Dodavatele a jejich nabídky si například lze přehledně srovnat v kalkulačce

Neregulovaná část ceny elektřiny

V roce 2023 se změna dodavatele vyplatí

Zatímco v roce 2022 zažívala Česká republika energetickou krizi, která se promítla na prudkém zdražování, v roce 2023 došlo ke stabilizaci cen elektřiny a plynu na burze. Vláda také zavedla stropované ceny elektřiny ve výši 5000 Kč za MWh (6025 Kč za MWh) jako ochranu proti vysokým cenám. 

Od ledna do června však ceny na energetické burze výrazně klesaly pod vládní strop, což popohnalo i samotné dodavatelé elektřiny, kteří začali představovat nabídky elektřiny pod vládním stropem. Zůstávat na vládním stropu se proto domácnostem nevyplatí, jelikož změnou dodavatele elektřiny mohou ušetřit v případě běžného využívání elektřiny tisíce korun ročně, v případě vytápění i desítky tisíc ročně. 

Změnou dodavatele ušetříte 2000 korun ročně. Začněte právě teď

Z velké slevy zbyde jen pár stovek

Většina prodejců počítá slevy pro zákazníky z ceny silové elektřiny. Jako příklad jsme zvolili jeden z nejrozšířenějších produktů společnosti E.ON Variant PRO 24 a to elektřinu na dva roky pri spotřebě 3 MWh. Neregulované položky tvoří 65 % z finálního účtu. Samotná silová elektřina dokonce jen 59 %. Celkově rodina zaplatí u produktu Variant PRO 24 od EONu. Celková roční cena dosahuje 22 773 Kč, což je oproti produktu, jehož ceny silové elektřiny dosahují vládního zastropování, úspora celkem 5078 Kč. 

Příklad: Spotřeba 3 MWh, d02d

 

Zdroj: Data z kalkulačky TZB info, Úprava obrázku: Elektřina.cz. Všechny položky jsou uvedeny včetně DPH. Ceny platí v roce 2023 v distribuční oblasti PRE, kam patří většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a jihu Moravy, pro sazbu D02d a jistič o velikosti 3x25A. Produkt je E.ON Energie/Variant pro 24 Duben. 

Z regulované ceny putuje nejvíc distributorovi

Naopak dodavatelé mají svázané ruce při stanovení částek za regulované složky. Ty určuje každý rok Energetický regulační úřad (ERÚ). V regulované ceně neplatíte za energii samotnou, ale za služby související s její dopravou od elektrárny až do vaší zásuvky.

Regulovaná část ceny elektřiny

Všechny regulované i neregulované položky se v konečné kalkulaci navýší ještě o 21% DPH. Kromě toho stát vybírá i daň z elektřiny ve výši 28,30 Kč za 1 MWh.

Kdo odebere hodně elektřiny, ušetří více změnou dodavatele

Zatímco při malé spotřebě energie velká část vašich účtů padne na regulované položky, takže s jejich výši nic moc nenaděláte, situace se otáčí u domácností s nadprůměrným odběrem.

Kteří dodavatelé automaticky vracejí přeplatek za elektřinu nebo za plyn?

Patří sem zejména majitelé rodinných domů s přímotopem, tepelným čerpadlem nebo ti, kdo ohřívají vodu v el. bojleru. Více než 80 % faktury bude tvořit cena za silovou elektřinu, proto se mnohem více vyplatí uvažovat nad změnou dodavatele. V modelovém příkladu s ohřevem vody jsme opět zvolili produkt E.ON Variant PRO 24, tedy fixovanou elektřinu na dva roky. Celkem by domácnost zaplatila  z 57 %.

Příklad: Domácnost se spotřebou 8 MWh (7,5 MWh NT a 0,5 VT) při distribuční sazbě d57d

Zdroj: Data z kalkulačky TZB info, Úprava obrázku: Elektřina.cz. Všechny položky jsou uvedeny včetně DPH. Ceny platí v roce 2023 v distribuční oblasti PRE, kam patří většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a jihu Moravy, pro sazbu D57d a jistič o velikosti 3x30A. Produkt je E.ON Energie/Variant pro 24 Duben. 

Srovnejte si aktuální ceny elektřiny i výhodnost obchodních podmínek pro odběratele.