Vše o elektřině

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Akční 10% sleva z ceny elektřiny ještě vůbec nemusí znamenat o 10 % nižší celkový účet. Ve faktuře za proud se totiž schovává hned několik položek, jejichž výši dodavatel nemůže vůbec ovlivnit. Změnou dodavatele ale lze i přesto výrazně ušetřit.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?
Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?


Peníze za elektřinu sice posíláte jen vašemu dodavateli, ale celková částka nakonec putuje do kapes více subjektů. Energetické firmy totiž rozhodují pouze o výši neregulovaných položek, které u průměrné domácnosti tvoří zhruba 40 až 45 % celkových účtů. Právě tento díl může odběratel ovlivnit vhodným výběrem dodavatele. Dodavatele a jejich nabídky si například lze přehledně srovnat v kalkulačce

Neregulovaná část ceny elektřiny

V roce 2020 se změna dodavatele vyplatí

V roce 2020 český energetický trh zasáhlo několik důležitých události, které hrají ve prospěch spotřebitele elektřiny. Zaprvé vlivem koronaviru došlo k snížení cen silové elektřiny na české, ale na německé burze. Zatímco ještě v červenci 2019 se pohybovala cena silové elektřině na burze nad 55 euro za MWh, v současnosti je kolem 41,5 euro za MWh. Důvodem je koronavirus, který zastavil výrobu v mnoha firmách. 

Zároveň velcí dodavatelé zahájili silný konkurenční boj a došlo tak ke snížení jak ceníkových cen, tak i těch akvizičních či pro nové zákazníky. Znamená to, že spotřebitel může změnou dodavatele průměrně ušetřit kolem 2000 korun ročně. Změnu dodavatele proto doporučují odborníci neodkládat. „Protože ceny obchodované elektřiny již v posledních týdnech vlivem koronaviru poklesly, očekáváme, že pokud jeho dopad na energetickou spotřebu zůstane stejný jako dosud, tak by se ceny měly vrátit ke svým předchozím úrovním mezi 45 a 50 EUR/MWh,“ uvádí Jiří Mlynář, šéf nákupu E.ON Energie.

Změnou dodavatele ušetříte 2000 korun ročně. Začněte právě teď

Z velké slevy zbyde jen pár stovek

Většina prodejců počítá slevy pro zákazníky z ceny silové elektřiny. Těch akčních 10 % se pak může smrsknout klidně na pouhá 4 % z celkových ročních výdajů. I tak se ale změna dodavatele vyplatí. Jako příklad jsme zvolili jeden z nejrozšířenějších produktů společnosti ČEZ, Elektřinu na dobu neurčitou, u domácnosti, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu. Neregulované položky tvoří jen 44,5 % z finálního účtu. Samotná silová elektřina dokonce jen 35,4 %. Taková rodina zaplatí v roce 2020 přibližně 14 190 Kč.

Pokud vám někdo nabízí 10% slevu, velmi pravděpodobně hovoří o silové elektřině, proto nakonec ušetříte jen mírně přes 500 Kč za rok, nikoli přes 1 400 Kč, jak by se na první pohled mohlo zdát.

složení ceny elektřiny u typické domácnosti

Zdroj: Data z kalkulačky TZB info, Úprava obrázku: Elektřina.cz. Všechny položky jsou uvedeny včetně DPH. Ceny platí v roce 2020 v distribuční oblasti ČEZ, kam patří většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a jihu Moravy, pro sazbu D02d a jistič o velikosti 3x25A.

Z regulované ceny putuje nejvíc distributorovi

Naopak dodavatelé mají svázané ruce při stanovení částek za regulované složky. Ty určuje každý rok Energetický regulační úřad (ERÚ). V regulované ceně neplatíte za energii samotnou, ale za služby související s její dopravou od elektrárny až do vaší zásuvky.

Regulovaná část ceny elektřiny

Všechny regulované i neregulované položky se v konečné kalkulaci navýší ještě o 21% DPH. Kromě toho stát vybírá i daň z elektřiny ve výši 28,30 Kč za 1 MWh.

Kdo odebere hodně elektřiny, ušetří více změnou dodavatele

Zatímco při malé spotřebě energie velká část vašich účtů padne na regulované položky, takže s jejich výši nic moc nenaděláte, situace se otáčí u domácností s nadprůměrným odběrem.

Kteří dodavatelé automaticky vracejí přeplatek za elektřinu nebo za plyn?

Patří sem zejména majitelé rodinných domů s přímotopem, tepelným čerpadlem nebo ti, kdo ohřívají vodu v el. bojleru. Více než polovinu faktury bude tvořit cena za silovou elektřinu, proto se mnohem více vyplatí uvažovat nad změnou dodavatele. V modelovém příkladu s ohřevem vody jsme opět zvolili produkt ČEZ Elektřina na dobu neurčitou. Silová elektřina se na celkem zaplacené částce (necelých 32 640 Kč za rok) promítla z 57 %.

složení ceny elektřiny při ohřevu vody

Zdroj: Data z kalkulačky TZB info, Úprava obrázku: Elektřina.cz. Všechny položky jsou uvedeny včetně DPH pro produkt Elektřina na dobu neurčitou. Ceny platí v roce 2020 v distribuční oblasti ČEZ, kam patří většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a jihu Moravy, pro sazbu D26d se spotřebou 5,5 MWh v nízkém tarifu a 3 MWh ve vysokém tarifu a jistič o velikosti 3x25A.

Srovnejte si aktuální ceny elektřiny i výhodnost obchodních podmínek pro odběratele.