Vše o elektřině

INFOGRAFIKA: Změna dodavatele? Nejen kvůli nízké ceně, důležitá je i kvalita

V roce 2016 v České republice o třetinu stoupl zájem o změnu dodavatele energií. To znamená, že se loni k výměně dodavatele elektřiny „rozhoupalo“ bezmála 360 000 odběratelů. Co domácnosti k takové změně vede? Sledují Češi své výdaje za elektřinu? A jaká kritéria by měl ideální dodavatel elektrické energie splňovat? Průzkum mezi 600 respondenty ukázal, že cena dávno není rozhodujícím faktorem.

INFOGRAFIKA: Změna dodavatele? Nejen kvůli nízké ceně, důležitá je i kvalita
INFOGRAFIKA: Změna dodavatele? Nejen kvůli nízké ceně, důležitá je i kvalita

Dodavatele elektřiny si mohou čeští spotřebitelé svobodně zvolit už 12. rokem, k dokončení procesu liberalizace trhu s elektřinou došlo 1. ledna 2006. Počet společností operujících na energetickém trhu rapidně vzrostl, a tak měly stovky tisíc domácností, které nebyly spokojené se službami stávajícího dodavatele, z čeho vybírat.

A  tato situace panuje na trhu dodnes – některým dodavatelům se daří, jiní se zuby nehty snaží si udržet zákazníky a pár společností bylo nuceno se z oblasti energetiky stáhnout úplně.

A co vaše účty za elektřinu? Index komplexnosti vám prozradí, jak si na trhu stojí váš dodavatel. To mě zajímá!

Zatímco některé roky byly co do počtu změn spíše slabší, jiné s sebou přinesly vyšší počet přechodů k novému dodavateli. Rok 2016 patří do první skupiny, dodavatele elektrické energie loni podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) vyměnilo bezmála 360 000 odběratelů, což znamená 30% nárůst oproti roku 2015, kdy změn proběhlo téměř 280 000.

Souboj dodavatelů elektřiny: Který získal v roce 2015 nejvíc odběratelů? A který o ně přišel?

Češi mají v účtech přehled, po očku sledují i konkurenci

V souvislosti s cenovým rozhodnutím, kterým Energetický regulační úřad (ERÚ) v listopadu loňského roku stanovil cenu regulované složky elektřiny, proběhl mezi 613 čtenáři portálů Elektřina.cz a Ušetřeno.cz průzkum, v němž respondenti zodpovídali otázky související právě se změnou dodavatele elektřiny, respektive energií.

Co z šetření vyplynulo? Tři čtvrtiny dotázaných pozorně sledují své výdaje ze energie a téměř pětina o nich má slušný přehled. Pouze 6 % lidí platby za elektřinu a plyn spíše přehlíží, případně se jimi nezabývá vůbec. 70 % lidí průběžně více či méně intenzivně monitoruje, jaká je aktuální nabídka konkurenčních dodavatelů, zbytek konkurenci sleduje spíše okrajově. 

Ceny elektřiny 2017: Jak se vyhnout zmatkům a získat nejlepšího dodavatele?

Lidé rádi ušetří, cena ale není vždy na prvním místě

Nejčastějším faktorem, který lidé při změně dodavatele zohledňují, zůstává nízká cena. Ta je nejdůležitější pro polovinu respondentů, přibývá ovšem lidí, kteří při výběru sledují i další parametry. A tak do rozhodování promítají také kvalitu služeb a dobrou pověst dodavatele či doporučení rodiny či známých.

Podobně funguje i INDEX KOMPLEXNOSTI, který při srovnání dodavatelů využívá náš portál. Ten kromě příznivé ceny posuzuje poskytovatele elektřiny i z dalších hledisek, která lidé při výběru někdy opomíjejí. A to je škoda, příznivá cena dodávek elektřiny pak může vést k tomu, že zájemce přivře oči, aby neviděl případné nedostatky daného dodavatele.  

infografika