Vše o elektřině

Jak se chovat při zásahu elektrickým proudem?

Nejeden elektrikář by vám potvrdil, že zásah elektrickým proudem není nic příjemného. Pravdou ale je, že nebezpečí nečíhá jen na elektrikáře, ale na všechny z nás. A takový elektrický šok vám může způsobit fatální následky.

Jak se chovat při zásahu elektrickým proudem?
Jak se chovat při zásahu elektrickým proudem?

Nikdo asi není na elektrické výboje zvyklí tak, jako právě elektrikáři. S velkou pravděpodobností jste ale nějakým menším elektrickým zásahem prošli alespoň jednou za život i vy. Mně osobně se taková událost stala nedávno a celá situace mně přiměla k tomu napsat o tomhle tématu článek. Ono ne vždycky totiž všechno dobře dopadne a člověk si uvědomí, že by kdyby se ocitl v situaci, kdy se taková nehoda stane doma manželovi nebo kolegyni v práci, možná by ani nevěděl jak reagovat a jak vůbec dotyčnému pomoci.

Příklad ze života

Už několik týdnu jsem si říkala, že si musím pořídit nový fén. Napájecí šňůra totiž byla u fénu už trochu prasklá, protože jsem ji pokaždé, když jsem fén uklízela, trochu přiskřípla do šuplíku. Nenapadlo by mě ale, že mi to může nějak uškodit. Fén stále fungoval dobře a na pořadu dne byly důležitější věci než vybrat nového pomocníka k vysoušení vlasů. A tak jsem porušený kabel prostě přehlížela, až do jednoho večera, kdy mi fén z ničeho nic bouchl v ruce a já dostala takovou ránu, až jsem si sedla na zadek.

Jak předcházet úrazům elektrickým proudem?

Klepala jsem se ještě dobrých pár desítek minut po tom. Nebyl to vůbec příjemný zážitek ještě při pomyšlení na to, že jsem byla sama doma jen s malým dítětem. Naštěstí se nic vážného nestalo. Možná si teď říkáte, že jsem si za to mohla sama a máte pravdu. Ale ruku na srdce - jsou všechny vaše nabíječky k telefonům nebo kabely od mixérů a dalších spotřebičů naprosto bez úhony nebo máte taky nějakého kostlivce ve skříni?

Kdy vám hrozí nebezpečí?

Rozdíl samozřejmě spočívá v tom, zda jste zasaženi proudem stejnosměrným nebo střídavým. Jedním z faktorů, které mají vliv na rozsah zranění, je také fakt, zda se jednalo o nízké nebo vysoké napětí.

Pokud vás elektrický proud zasáhne, je daleko nebezpečnější, pokud se jedná o proud střídavý. Nicméně záleží na spoustě dalších faktorů, které mohou hrát ve váš (ne)prospěch:

Podivná elektřina: 5 potrhlých nápadů, jak naši předci využívali proud

Mohli byste si mylně myslet, že při nízkém napětí vám až takové nebezpečí nehrozí. Opak je ale pravdou. Pokud přístroj nebo spotřebič používáte v nevhodných podmínkách, vystavujete se také velkému nebezpečí. Na každém spotřebiči je uvedeno, v jakých podmínkách má být používán (teplota vzduchu apod.). Tyto informace doporučujeme nepodceňovat!

Nejtragičtější případy končí náhlou smrtí

Úrazy způsobené elektrickým proudem dělíme do tří kategorií:

Podle dostupných údajů je nejvíce úrazů spojených se střídavým proudem nízkého napětí. Nejčastějším projevem těchto úrazů jsou pak poruchy srdečního rytmu a křeče. Následky nemusí mít postižený žádné, mohou se ale klidně projevit i dlouhodobé neurologické potíže, jako je např. ztráta paměti. 

Elektrický proud v dějinách lidstva: Kdo objevil elektřinu a proč se jí lidé báli?

Pokud se vám úraz stane doma je největším rizikem právě srdeční arytmie, kdy může dojít k zástavě oběhu následující smrtí. Pokud jste zasažení vysokým napětím, hrozí vám nejpravděpodobněji popáleniny. Zajímavé je, že se může jednat o popáleniny vnitřní, které zvenčí nejsou na těle vůbec k vidění. Jestliže vás elektrický proud zasáhne, hrozí vám samozřejmě i druhotná rizika, která jsou více než pravděpodobná. Může jít třeba o pád, který může způsobit zlomeniny či další úrazy.

Na závěr to nejdůležitější - jak se zachovat?

A závěrem to nejdůležitější. Jak se zachovat, když naleznete osobu, kterou zasáhl elektrický proud? Máme pro vás ty nejdůležitější kroky, které byste měli následovat. Pokud elektrický proud zasáhne přímo vás, nezbývá vám doufat, že ten, kdo je ve vašem okolí, má tyhle informace nastudované stejně jako vy. Poslední rada - elektrický proud nepodceňujte a při manipulaci se spotřebiči buďte ostražití, přestože je používáte denně a je to pro vás už rutina.

Věděli jste, že?

Podle národních zpráv o pracovní úrazovosti bylo v letech 2015 - 2018 celkem 13 smrtelných pracovních úrazů, které zavinil elektrický proud

Úraz elektrickým proudem může být smrtelný.

  1. Vy jste na prvním místě - asi to nezní moc dobře, ale je to tak. Sami jste v nebezpečí, ale protože v tuhle chvíli jste jediní, kdo může osobě pomoci, je potřeba abyste sami byli při vědomí. Lehko se to říká, ale snažte se zachovat chladnou hlavu a uvědomte si, co se stalo, kdo všechno je zraněný apod.
  2. Vypněte elektřinu - předtím než budete volat záchrannou službu, je potřeba zajistit, aby do osoby už nešel elektrický proud - vypněte jističe, případně vytáhněte kabel spotřebiče ze zásuvky. Pokud máte strach, nebo se na místě neorientujete, snažte se pomocí nevodivých materiálů dotyčného od zdroje problému dostat - použít můžete třeba látku nebo dřevěnou laťku. Dávejte přitom pozor hlavně na sebe!
  3. Volejte záchranku a současně zjišťujte stav zraněného:
    1. pokud je dotyčný při vědomí - neustále s ním komunikujte, snažíme se ho posadit
    2. pokud je v bezvědomí - ujistíme se zda dotyčný dýchá či nikoli. Pokud dýchá, stačí dech a celkový stav sledovat. Pokud nedýchá, okamžitě zahajujeme resuscitaci.

I když je zde velmi malá pravděpodobnost, že byste narazili na člověka raněného vysokým napětím, uvádíme postup záchrany i pro tento případ.

Elektrický oblouk je v podstatě elektrický proud v plynu za vysoké teploty. Skládá se z elektronů a iontů. K jeho vzniku dochází nejčastěji zkratem.