Vše o elektřině

Jak správně vybrat žárovky? Vše potřebné vyčtete z obalu výrobku

Dříve stačilo při nákupu žárovky tušit, kolik wattů zhruba potřebujete. Teď se nejednomu zákazníkovi zamotá hlava nad lumeny, kelviny a spletí čísel, která spíše připomínají tajný kód mafie elektrikářů než nezbytné informace k nákupu svítidla. Poradíme vám, jak hádanku napsanou na balení žárovek či zářivek rozluštit a nekoupit zajíce v pytli.

Jak správně vybrat žárovky? Vše potřebné vyčtete z obalu výrobku
Jak správně vybrat žárovky? Vše potřebné vyčtete z obalu výrobku

Podle čeho poznáte intenzitu světla a jeho barvu?

Kelvin (K), Lumen (lm) a Watt (w). Nejde o jména tří členů rockové hudební skupiny, ale o jednotky teploty světla, jeho množství a energie. Jako starý známý jistě působí Watt, který udává množství spotřebované energie daným zdrojem. Protože spotřeba elektřiny nutně nevypovídá nic o množství ani kvalitě vyzařovaného světla, přichází na scénu mladší a odvážnější rocker Lumen. Lumen jako jednotka světelného toku udává množství světla, které svítí do všech směrů. Pokud chcete vyměnit starou žárovku za novější druhy svítidel, pomůže vám tato převodová tabulka:

Barvu světla odvozenou právě od jeho teploty určuje počet kelvinů. Čím více Kelvinů, tím více světlo přechází do studených, namodralých odstínů (5000 až 6000 K). Když Kelviny trochu ubereme, přibližujeme se k teplému přirozenému světlu, které vydávaly klasické žárovky (2600 až 3200 K).

Kompaktní zářivka (jinak také úsporná žárovka, úsporná zářivka či spořivka)

Elektrický zdroj světla s životností 6000 až 16000 hodin. Oproti kalsickým žárovkám spotřebují o 80 % méně energie. U starších typů nabíhá světlo pomaleji při rozsvěcování. Obsahují jedovatou rtuť.

Podle jakých kritérií se rozhodovat při koupi žárovky nebo zářivky?

Stejně jako světelný tok v lumenech a barvu v kelvinech z informací na balení výrobku poznáte ještě další důležité parametry svítidla. Kromě finanční výhodnosti vám pomohou třeba zjistit, kam v domě se takový zdroj světla hodí či nikoli.

Světelný zdroj musí být vybaven energetickým štítkem, ze kterého se dozvíte, jak energeticky náročný bude jeho provoz. Nejvíce elektřiny zkonzumují klasické žárovky (třída E až G). Méně „sežerou“ halogenové žárovky (třída C). Nejmenší spotřebu mají kompaktní žárovky (třída A) a LED diody (třída A+).

Jak dlouho vám žárovka vydrží, se dozvíte z doby životnosti udávané v hodinách. Například na halogenových žárovkách většinou uvidíte 2000 h. Dva tisíce hodin svícení se rovnají přibližně dvěma letům služby. Na obalech úsporných zářivek dokonce zjistíte, kolik klasických žárovek daná spořivka „přežije“. Pro představu, úsporná žárovka s životností 15 000 hodin vydrží stejnou dobu jako 15 klasických žárovek s průměrnou životností 1000 hodin.

Věrnost zobrazení barev jako při světle slunce udává index barevného podání při hodnotě Ra=100. Nižší hodnoty ukazují na horší zachycení barev pod daným zdrojem světla. Tady klasické žárovky skórují na hladině Ra 95, zatímco kompaktní zářivky dosahují pouze Ra 80. Když budete vybírat osvětlení před zrcadlo v koupelně, po spořivkách tím pádem asi nešáhnete.

Tak dlouho se chodí, se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. U žárovek a zářivek platí, že tak dlouho vypínáte a zapínáte světlo, až to vaše žárovka prostě nevydrží. Minimální počet spínacích cyklů udává, kolik vypnutí a zapnutí (1 cyklus) světelný zdroj přežije, než selže. Zejména kompaktní žárovky s nízkým počtem spínacích cyklů (do 6 tisíc), se proto nevyplatí dávat na místa), kde se často rozsvěcuje a zhasíná (záchod, chodby). Kvalitní zářivky jsou schopné ustát i 500 tisíc spínacích cyklů.

Úsporné zářivky nešetří jenom elektřinu, ale i samy sebe, když je rozsvěcujete. Číslo v sekundách značí, jak dlouho trvá žárovce, než se rozsvítí na 60 % světelného toku. Doba se může značně lišit, od dvou sekund až po celou minutu. Některý spořivkám tak trvá i dvě minuty, než začnou svítit naplno, proto se nehodí na schodiště, chodby či do spíže.

Zejména když si pořizujete venkovní světla, ověřte si z obalu provozní teplotu výrobku. Zejména některé úsporné žárovky či LED diody špatně snášejí nízké teploty. Třeskutá zima se pak projeví menší svítivostí, proto kolem venkovních cest nasaďte radši svítidla, která pár vloček a mráz jen tak nerozhází.

Po podrobném prozkoumání obalu ještě můžete objevit i obsah rtuti (Hg) v zářivce, a kam takovou zářivku vrátit, až vám doslouží, nebo jestli lze daný zdroj světla použít do stmívacích lamp. V neposlední řadě vás budou určitě zajímat také rozměry svítidla nebo velikost objímky.