Domácnost

Jak vybrat požární hlásič?

Každoročně dojde v České republice až k 20 tisícům požárů. Část z nich vzniká přímo v domácnostech, ať už nedbalostí, neopatrnou manipulací s otevřeným ohněm nebo kvůli závadě na elektroinstalaci. Abyste požár v domácnosti odhalili včas, měli byste si pořídit kvalitní požární hlásič. Na co si dát při výběru detektoru kouře pozor?

Jak vybrat požární hlásič?
Jak vybrat požární hlásič?

Proč si pořídit požární hlásič?

Podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. musí být v nových objektech zkolaudovaných po 1. 7. 2008 umístěn autonomní hlásič kouře. Tento požadavek se netýká staveb realizovaných před účinností této vyhlášky, ale přesto je namístě instalovat požární hlásič do každé domácnosti.

Požáry v domácnosti mohou vzniknout v mžiku – usnutí s cigaretou, zapomenutí jídla na sporáku nebo zkrat elektroinstalace – to je jen pár příkladů, jak může dojít k požáru i u vás doma. Problém je, že pokud neuhasíte požár hned v zárodku, rozhoří se obrovskou rychlostí. To pak znamená nejen obrovské škody na majetku, ale především vážné ohrožení vašeho života. Díky požárnímu hlásiči můžete odhalit počínající požár zejména v místnostech, kde zrovna nepobýváte, nebo když spíte.

Jak vybrat elektrický přímotop?

Jaké druhy požárních hlásičů existují?

Při výběru požárního hlásiče můžete volit ze tří základních druhů, které se liší použitou technologií pro odhalení požáru. Jedná se o:

Existují i multisenzorové modely, které kombinují několik technologií. Díky tomu jsou spolehlivější a nespouští tak často falešný poplach.

Optický detektor kouře

Optický detektor funguje na principu odrazu infračerveného paprsku od kouřových částic ve vzduchu. Jedná se o spolehlivý a univerzální hlásič, ale může vyvolávat falešný poplach v prašném nebo vlhkém prostředí. Proto ho využijete zejména v obývacím pokoji, v ložnici nebo na chodbě.

Ionizační hlásič

Jedná se o hlásič, který funguje na principu ionizace vzduchu a jeho příměsí (tedy například kouře během požáru) v ionizační komoře. Ta je vybavena radioaktivním prvkem, a právě z toho důvodu se od tohoto typu hlásiče již ustupuje. Jedná se o minimální množství radioaktivní látky navíc v uzavřené komoře, proto není pro člověka nebezpečný, ale jeho likvidace je náročná.

Teplotní hlásič

Tento typ hlásiče nefunguje na principu detekování kouře, ale odhalí prudký nárůst teploty. Z toho důvodu je obvykle pomalejší, než detektory kouře – zvýšení teploty totiž nastane až později, když se požár rozhoří. Hlásič nerozpozná fázi, kdy požár zatím jen doutná a neprodukuje ještě takové teplo. Proto se používá v prostorech, kde rychle dojde k rozhoření požáru a nárůstu teploty – například v kuchyni nad varnou deskou nebo v místnosti s kamny či v kotelně. Nevadí mu vlhkost, prašné prostory ani kouř.

Nepřítomnost detektoru může vést k vážnému požáru

Jaké funkce požární hlásiče nabízí?

Požární hlásiče a detektory kouře se nejčastěji vyrábí ve variantě na baterie, někdy lze pořídit i modely s připojením do zásuvky. Přístroj by měl být vybaven funkcí, která včas upozorní na končící životnost baterie. Detektory by měly být mít tlačítko, kterým byste jednou týdně měli otestovat funkčnost přístroje a dostatečnou hlasitost zvukového signálu.

Součástí specifikace hlásiče by měla být jeho životnost, hlasitost v decibelech a doporučení, kde je možné ho použít. Vždy se při instalaci požárního hlásiče řiďte pokyny výrobce – jedině tak zajistíte správnou funkčnost, ale také se vyhnete zbytečným falešným poplachům.

Moderní přístroje umožňují vzájemné bezdrátové propojení několika jednotek v domě, případně stažení dat z přístrojů do aplikace. Tam jsou pak zaznamenány všechny poplašné události.

Tepelné koule jsou možná větším nebezpečím, než si myslíme

Kolik stojí požární hlásič?

Požární hlásiče se vyrábí v několika cenových kategorií, od několika set až po cenu přes tisíc korun. Vzhledem k jeho funkci se však jedná o zanedbatelnou investici, obvykle je životnost detektoru 10 let.

Ceny a parametry vybraných hlásičů požáru

 

Hütermann GS506

HONEYWELL XS100T-CSSK-A

Elektrobock LM-102D

Jablotron SD-283ST

Bosch Ferion 4000 O

technologie

optický

optický a teplotní

optický

optický a teplotní

ionizační

hlasitost

85 dB

85 dB

85 dB

neuvedeno

85 dB

napájení

baterie

baterie

baterie

kabel nebo baterie

baterie

životnost

10 let

10 let

neuvedeno

neuvedeno

10 let

bezdrátové propojení

ne

ano

ne

ne, ale napojení na ústřednu poplachového systému

ne

cena

290 Kč

899 Kč

265 Kč

740 Kč

680 Kč

Zdroj: Srovnávač cen Heureka, 11. 6. 2020

Instalaci většiny požárních hlásičů pro domácnosti zvládnete sami, ale někteří výrobci upozorňují v návodu na nutnost instalace osobou certifikovanou v požární ochraně.

Jak vybrat mikrovlnnou troubu?