Domácnost

Jak vybrat elektrický přímotop?

Topná sezóna je v plném proudu a radiátory v našich domech a bytech jedou na plné obrátky. Někdy však přijdeme z venku tak vymrzlí, že se chceme ohřát ještě trochu víc a hlavně rychle. Nastavení teploty v domácnosti je také často zdrojem neshod – každý se cítí komfortně v jiných podmínkách. Právě v těchto případech mohou výborně posloužit elektrické přímotopy. Jak vybrat ten správný?

Jak vybrat elektrický přímotop?
Jak vybrat elektrický přímotop?

Rychlost a mobilita pro příležitostné použití

Pomocí elektrického přímotopu lze samozřejmě vytápět i celé místnosti, ale rozhodně to není běžná záležitost – v porovnání se standardními způsoby vytápění vychází tato varianta poměrně draho. Přímotopy bývají využívány spíše jako doplňkový zdroj topení, například než se ohřejí radiátory nebo kamna. Jednou z hlavních výhod přímotopů je totiž jejich rychlost. Začínají hřát okamžitě a na maximální výkon pracují v řádu několika minut.

Jak ušetřit příští rok za elektřinu? Odborníci radí fixaci cen i investici do fotovoltaiky

Další výhodou přímotopů je vysoký výkon. Většina zařízení se chlubí také nízkou hmotností a malými rozměry. Jednou z klíčových vlastností přímotopů, kterou uživatelé ocení, je jejich mobilita. Vyrábí se lehké a snadno přenosné modely, často pojízdné na kolečkách. Není tedy problém vytápět vždy jinou část místnosti podle aktuální potřeby.

K provozu elektrických přímotopů je potřeba jen standardní přívod elektřiny, žádné další rozvody nejsou nutné.

Elektrický přímotop se vyplatí díky rychlosti a mobilitě.

Ventilátory, konvektory nebo zářiče

Existuje několik typů elektrických přímotopů. Mezi ty hlavní patří teplovzdušné ventilátory, tepelné konvektory nebo halogenové a infračervené zářiče.

Teplovzdušné ventilátory

Princip ventilátorů tkví v tom, že veškerá elektrická energie, jež je do něj přiváděná, se přeměňuje na teplo v odporových článcích. Teplo je následně ventilátorem vyháněno do prostoru. Vzduch se tímto způsobem ohřívá velmi rychle. Nevýhodou je víření prachových částic v prostoru a v podstatě nulová tepelná setrvačnost.

Přímotopné konvektory

Přímotopné konvektory jsou nejstarším a stále nejběžnějším typem přímotopů. Spodní část zařízení nasává chladný vzduch od podlahy a dutým prostorem jej vede k horké spirále, která stoupající vzduch ohřívá. Horní částí přímotopu je pak ohřátý vzduch vypouštěn zpět do prostoru. Výhody i nevýhody tohoto typu jsou velmi podobné jako u ventilátorů.

Zářiče

Specifickým typem přímotopů jsou zářiče. Ty ohřívají primárně předměty a osoby v prostoru a teprve poté se od nich teplo odráží dále do místnosti. Tento zdroj tepla se vyrábí nejčastěji v podobě tenkého obdélníkového tělesa, jež se připevňuje na strop, případně na stěny pokoje. Hlavní výhodou zářičů je, že nedochází k víření prachu. Na druhou stranu ohřívají jen předměty a místo, na které je panel namířený.

Olejové radiátory

Pokud je pro vás klíčovou otázkou tepelná setrvačnost, tak vás možná zaujmou pojízdné olejové radiátory. Tato topná tělesa jsou naplněna olejem, jenž je ohříván za pomoci elektrického proudu. Cenou za vysokou tepelnou setrvačnost je poměrně dlouhá doba, než se radiátor zahřeje.

Elektrický přímotop začíná topit téměř ihned.

Nejdůležitějším parametrem je příkon přímotopu

Společnou charakteristikou pro všechny elektrické přímotopy je téměř stoprocentní účinnost převodu zdroje energie na teplo. V popiscích jednotlivých produktů tak narazíte na stejné hodnoty u výkonu i příkonu, někdy bývá uváděn jen jeden z údajů. Právě výkon/příkon je hlavním parametrem, který vás bude při výběru přímotopu zajímat.

U běžných přímotopů se příkon pohybuje v rozmezí 500 až 3000 W. Měli byste přitom počítat zhruba s 35–40 W na kubický metr obestavěného prostoru. Častá bývá možnost vlastního nastavení výkonu zařízení, většinou na několik předem daných hodnot.

Článek nenalezen

Na jaké další parametry se při výběru zaměřit?

Regulace výkonu není jedinou funkcí, kterou dnes výrobci nabízejí. Pokročilé funkce přímotopů zahrnují například termostat, na němž nastavíte požadovanou teplotu v místnosti a zabráníte tak přetápění. Podobně funguje tzv. pojistka proti mrazu. Na přístroji zvolíte minimální teplotu, a když v místnosti nastane, přímotop se sám zapne a začne prostor vytápět.

Některé modely jsou vybaveny časovačem – buď jednoduchým mechanickým, nebo elektronickým s vestavěným displejem. Tato funkce dokáže zapnout přístroj v požadovaný čas. Můžete se tak zvenku vrátit rovnou do vyhřáté místnosti.

Vítaným pomocníkem je dálkové ovládání přímotopu, díky němuž můžete přístroj ovládat pěkně z pohodlí nedalekého gauče. Standardem by měla být bezpečnostní ochrana proti přehřátí.

Nejdůležitějším parametrem je příkon přímotopu

Jak drahý bude provoz?

Elektrickým přímotopům bývá vytýkán drahý provoz. Je tomu skutečně tak? Pochopitelně záleží na vašem dodavateli elektřiny. Budeme-li počítat s cenou elektřiny 4,8 Kč/kWh a příkonem přímotopu 1000 wattů, pak nás hodina topení vyjde na 4,80 korun. Z tohoto pohledu tedy provoz přímotopu skutečně nevychází nejlevněji, ale existují i možnosti, jak platit méně.

Ověřte si, zda za elektřinu neplatíte více než musíte. Srovnat dodavatele!

Pokud topíte elektřinou, máte nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu. V čase nízkého tarifu je elektřina o poznání levnější. Abyste na tento tarif měli nárok, musí instalovaný příkon přímotopů odpovídat nejméně 40 % proudové hodnoty hlavního jističe – v případě sazby D45d. Nižší ceny elektřiny na provoz přímotopu se dočkáte také se sazbou D35d, při níž musí být proudová hodnota na 50 %.

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Pořizovací cena přímotopů se pohybuje od několika set do několika tisíc korun.

Srovnání cen vybraných přímotopů

Model

Descon DA-T182CS

Sencor SCF 2003

FENIX Ecoflex TAC 20

Tristar KA-5023

Hecht 3525

Cena od

789 Kč

459 Kč

2 320 Kč

747 Kč

1 999 Kč

Typ

ventilátor

konvektor

konvektor

konvektor

závěsný infrazářič

Hmotnost

1,8 kg

3 kg

7,4 kg

1,4 kg

3,2 kg

Příkon

1800 W

2000 W

1500 W

2000 W

2500 W

Zdroje: Ceny vybraných modelů přímotopů podle Heureka a Mall, 28.11.2019