Domácnost

Terasový ohřívač: Jak si dopřát tu nejlepší venkovní pohodu?

Přejete si trávit čas na balkoně, terase i na konci léta a začátku podzimu? Chcete si vychutnat dobrý čaj, víno nebo si číst napínavou knížku i za chladnějšího období? Je to možné, stačí si pořídit terasový ohřívač. Nevíte, jaké druhy existují a jak vybrat ten nejlepší?

Terasový ohřívač: Jak si dopřát tu nejlepší venkovní pohodu?
Terasový ohřívač: Jak si dopřát tu nejlepší venkovní pohodu?

Komu se terasový ohřívač hodí?

Jak už jsme zmínili, zahradní topidlo je skvělý doplněk pro všechny, kteří rádi tráví čas na čerstvém vzduchu. Zahrady, balkony, terasy, zahrádky tam všude můžete terasový ohřívač využít. Ohřívače jsou stále víc a víc populární v restauračních zahrádkách, kde zákazníkům příjemně ohřívají vzduch. Díky tomu mohou majitelé prodloužit otevírací dobu a umožnit zákazníkům sezení mimo místnost.

Jak se v zařízeních šíří teplo?

Teplo vydávané ohřívači se šíří několika způsoby. Konvencí nebo sáláním. Tyto způsoby se od sebe odlišují i následným využitím v praxi.

Šíření tepla prouděním (konvekcí)

Konvekce je stav, kdy se teplo rozpíná a stoupá. Díky stoupání se nashromáždí pod stropem odkud následně klesá. Tento proces má za následek rovnoměrné oteplení celé místnosti. Přístroje, které využívají konvenci, se hodí spíše do uzavřené místnosti se stropem/stříškou, jinak může teplo poměrně rychle unikat. Např. krbová kamna.

Teplo šířené skrz sálání

K sálání tepla je nutné mít okolo nějaký objekt, který teplo pohltí a následně ho vysílá do okolí. Tohoto principu využívá infračervené záření, které “nutí” objekty teplo pohlcovat. Tyto objekty (židle, stěna, stolek, lidské tělo) potom teplo sami vodí a vydávají. Infrazářiče dokáží zahřívat ihned a velmi intenzivně. Např. elektrický nebo plynový infrazářič.

Víme, jak vybrat nejlepší elektrické autíčko pro dítě

Jaké typy existují?

Na trhu se prodávají převážně elektrické a plynové zářiče. Oba zářiče se od sebe odlišují fungováním i použitím. Víte jak?

Elektrické infrazářiče

Elektrické infrazářiče vytváří teplo skrz ohřívací těleso, které produkuje infračervené záření. Okolní objekty toto záření zachytí a začnou se samovolně ohřívat, což způsobí, že začnou sálat teplo => ohřívají okolí. 

Druhy

Elektrické infrazářiče můžete zakoupit v různých provedeních. Vybírat můžete z infrazářičů, které stojí na zemi i z těch, které se upevňují na stěnu nebo strop.

Stojací zářiče se hodí do otevřených prostorů nebo v případě, že chcete ohřívač přemisťovat. Můžete ho využít při čtení knížky na balkoně i zahradní párty. Stojací zářiče také nabízejí ochranu před převržením, což se může hodit, když máte děti zvířata nebo zakopnete o napájecí kabel. Některé ohřívače jsou kombinované, tudíž je lze použít na zemi i zdi. 

Zářiče, které se upevňují, jsou vhodné pro ty, kteří chtějí vyhřívat pouze jedno místo. Jsou skvělé na terasách nebo balkonech. 

Výhody 

Nevýhody

Elektrické infrazářiče vytváří teplo skrz ohřívací těleso, které produkuje infračervené záření.

Karbonové infrazářiče

Karbonové infrazářiče jsou odnož od el. zářičů. Tento typ je vybaven niklem pokrytou trubicí s karbonovým vláknem. Jaké jsou zde výhody a nevýhody? Obrovskou výhodou je životnost, která u dražších zařízení dosahuje až 10 000 provozních hodin. Vyzařované teplo je hodnoceno jako jedno z nejpříjemnějších. Nevýhoda je vyšší cena. 

Plynové infrazářiče 

Plynový infrazářič, tj. terasový sálač má jednu nespornou výhodu - můžete ho umístit kamkoliv. Díky propan butanové láhvi, kterou lze koupit na každé pumpě, lze plynový ohřívač umístit všude, kde potřebujete teplo. Nemusíte řešit žádné dráty, stačí si pomocí koleček ohřívač převézt. 

Terasový sálač dokáže zahřát velký prostor (až 9 metrů), proto je využívaný převážně na zahrádkách, v kavárnách nebo restauracích. Díky svému vzhledu se stane krásným doplňkem. 

Plynové infrazářiče seženete buď jako stojací lampu (vysoký i stolní) s nastavitelným kloboučkem nebo jako plynová kamna, která vyzařují teplo směrem dopředu. Konečný výběr záleží převážně na tom, kolik plochy potřebujete zahřát.

Výhody 

Nevýhody

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Funkce, které vás mohou zaujmout

Funkce, které zvýší bezpečnost nebo ulehčí ovládání, potěší každého. Jaké funkce poskytují moderní výrobky? Jak se zorientovat?

Čističky vzduchu: Jak vybrat tu nejlepší?

Jaký terasový ohřívač pořídit?

Našli jsme pro vás pár terasových ohřívačů, které by se vám mohly hodit. Na trhu najdete výrobky, které jsou cenově velmi rozdílné, obvykle lze počítat s cenami od 1000 Kč až po ceny nad 10 000 Kč. Vyšší cena je velmi často vyvážená nižší spotřebou a vyšším výkonem.

Terasové ohřívače jsou oblíbené i v restauracích.

Přenosný

Přenosný ohřívač se hodí na větší terasy, kde je hodně místa k sezení. Pokud potřebujete vyhřát rozlehlejší plochu nebo plánujete ohřívač přesouvat, tak vás tento typ potěší při každé příležitosti. Pamatujte, že elektrické ohřívače potřebují zásuvku.

Závěsný

Závěsný ohřívač můžete přidělat na stěnu domu nebo zavěsit či pověsit například pod stříšku nebo deštník. Je vhodný na menší terasy, kde nebývá moc lidí.

Na stůl

Stolní ohřívač je kombinací přenosného a závěsného ohřívače. Můžete ho pohodlně postavit na stůl, aby ohříval horní část těla nebo na zem, aby ohříval nohy a stehna. Vyhřeje spíše menší plochu.

Přehled cen terasových ohřívačů

Název

Cena

Druh zářiče

TRISTAR KA-5287

1 799,-

Elektrický, přenosný

HECHT 3517

1 999,-

Elektrický, závěsný

MEVA Etna TZ02001-C

3 990,-

Plynový, přenosný

MEVA Etna TZ02005 mini

2 750,-

Plynový, stolní

Heat Guru

3 899,-

Karbonový, přenosný