Domácnost

Jak výhodný je přechod na tepelné čerpadlo?

Od roku 2021 jsme svědky velkého zdražování plynu, a tak se české domácnosti dívají po levnějších zdrojích vytápění. Jak je to s tepelným čerpadlem? Dokáže efektivněji nahradit plynový kotel a ušetřit tak nemalé prostředky? Na to se společně podíváme.

Jak výhodný je přechod na tepelné čerpadlo?
Jak výhodný je přechod na tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je jedním z obnovitelných zdrojů energie. Slouží zejména pro vytápění, ale i ohřev vody a velmi často nahrazuje stará topná zařízení na tuhá paliva a kondenzační plynové kotle. Než se budeme zabývat finanční náročností přechodu na tepelné čerpadlo, tak si nejdříve vysvětlíme, na jakém principu vlastně funguje. 

Zjistěte, kolik můžete ušetřit na elektřině u sazby na tepelná čerpadla

Tepelných čerpadel existuje několik druhů, a to dle zdroje a média, které teplo přenáší. Tato technologie tak získává teplo z okolí a převádí ho na vyšší teplotní hladinu, i když je teplota vzduchu hluboko pod bodem mrazu. Zásadní je kompresor. Ten zahřívá stlačenou páru ze speciální látky – chladiva, která se vlivem nízkých teplot vypaří.

Nejvíce stálá je výkonnost těch čerpadel, které využívají země nebo podzemní vody pro získávání tepla. V tomto případě není teplota tak kolísavá, jako teplota vzduchu v tuhých mrazech. Pokud ale máte dostatečně kvalitní čerpadlo, i při menší efektivitě v zimě se stále jeho užívání velmi vyplatí. 

Tepelné čerpadlo vám může ušetřit tisíce korun ročně.

Kolik ušetříte

Pokud přemýšlíte nad výměnou plynového kotle za tepelné čerpadlo, tak rozhodně ušetříte. Počáteční investice je sice dražší, než nový plynový kotel, ale s její návratností se dá počítat do 4 až 7 let. Budete mít totiž mnohem výhodnější sazbu za elektřinu a snížíte i celkové náklady na vytápění nebo ohřev vody. Využít lze u tepelných čerpadel většinou dvoutarifovou sazbu D57D, kde je výhodný poměr mezi nízkým a vysokým tarifem. 

Distribuční sazba

Vysoký tarif

Nízký tarif

(D26D) Ohřev vody elektřinou a využití akumulačních kamen

16 hod. 2,95 Kč za 1 kWh

8 hod. 2,22 Kč za 1 kWh

(D57D) Tepelné čerpadlo

4 hod. 2,28 Kč za 1 kWh

20 hod. 2,19 Kč za 1 kWh

Zdroj: https://www.tramontaklima.cz/kolik-zaplatite-za-elektrinu-s-tepelnym-cerpadlem/#Na_jakou_sazbu_mam_s_tepelnym_cerpadlem_narok

Navíc budete v podstatě soběstační, jelikož nebude potřeba ve vaší domácnosti odebírat plyn, jehož cena může velmi kolísat podle toho, jaká je situace v evropských zásobnících. Také vám odpadnou různé poplatky za paušál a revize kotle. V průměru tak ročně ušetříte až 18 000 Kč oproti jiným zdrojům tepla, včetně plynového kondenzačního kotle.

Topný faktor u tepelného čerpadla: Co potřebujete vědět?

Kolik zaplatíte za pořízení jednotlivých zdrojů vytápění rodinného domu s vytápěnou plochou 140 m2:

 

Plynový kotel

Tepelné čerpadlo země - voda

Tepelné čerpadlo vzduch - voda

Pořízení pro vytápění

40 000 Kč

190 000 Kč

185 000 Kč

Zásobník teplé vody

15 000 Kč

0 Kč

0 Kč

Montáž a revize

16 000 Kč

28 000 Kč

29 000 Kč

Plošný kolektor v zemi

0 Kč

36 000 Kč

0 Kč

Odkouření a komín

30 000 Kč

0 Kč

0 Kč

Celková cena

101 000 Kč (bez napojení na plyn - plynofikace)

254 000 Kč

214 000 Kč

Zdroj: https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/rodinny-dum-5-5-kw.

Jaká by měla být spotřeba tepelného čerpadla

Před instalací tepelného čerpadla si zjistěte, jaká je energetická náročnost budovy. Rozhodně se nevyplatí pokrýt 100 % tepelných ztrát, jelikož by šlo o předimenzovaný výkon, který zvyšuje celkovou investici. Nejlepší je počítat pokrytím do 90 % a při opravdu tuhé zimě využít i záložní zdroj, jako je elektrický kotel. 

Jak vybrat tepelné čerpadlo: Proč je důležité proces svěřit odborníkovi?

Jak moc je tepelné čerpadlo účinné, to zjistíte pomocí topného faktoru, tedy množství vyprodukované tepelné energie při konkrétní spotřebě elektřiny. Hodnoty topného faktoru se pohybují mezi 1,5 až 7. Čím vyšší je topný faktor, tím nižší je spotřeba elektřiny pro čerpadlo, které produkuje teplo. To se obvykle stává ve velkých mrazech, ovšem i tak se stále vyplatí, jelikož dokáže vytvořit více tepla, než je jeho energetická spotřeba. 

Pokud je běžně topný faktor na hodnotě 4, můžete při spotřebě elektřiny 1 MWh vyprodukovat až 4 MWh tepla. Stejně tak můžete mít tepelné čerpadlo výkon 12 kWh, ale spotřeba je pouze 3 kWh.

Sjednejte si finanční podporu

V závěru můžeme tepelná čerpadla zhodnotit jako velmi efektivní investici, která se vám vrátí. Jen je nutné na ni hned na počátku našetřit větší obnos peněz. Čerpat se ale dá i ze státního dotačního programu Nová zelená úsporám. Ten vám může pokrýt minimálně třetinu investice. Například pro tepelné čerpadlo vzduch - vzduch lze získat až 60 000 Kč.

Další možnosti čerpání z Nové zelené úsporám pro rodinné domy:

Zdroj: https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/