Domácnost

Jaká je roční spotřeba ledničky

Ledničky jsou jedním z největších žroutů energie v domácnosti, protože běží 24 hodin denně. Proto je důležité zvážit, kolik stojí provoz nové ledničky v porovnání se starým modelem. Díky nové ledničce ušetříte až třetinu nákladů na energie.

Jaká je roční spotřeba ledničky
Jaká je roční spotřeba ledničky

Jaké jsou energetické třídy ledniček

Energetická třída je označení, které určuje úroveň energetické účinnosti spotřebičů. Ledničky bývají hodnoceny na stupnici A (nejvyšší třída) až G (nejnižší třída). V ČR jsou dostupné ledničky všech těchto tříd, ale nejrozšířenější jsou na českém trhu právě třídy C a D, které představují až 70 % prodeje. 

Ledničky v třídách A nebo B bývají nejdražší, ovšem jejich výhodou jsou výrazně nízké provozní náklady na energii. To ovšem neznamená, že by třída C nebyla dostatečně úsporná. S ohledem na lepší cenovou hladinu tříd C a D jsou pro české zákazníky dostupnější volbou. 

Ceny dodavatelů energií jsou prudce pod stropem. Změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně

Vliv energetických tříd na životní prostředí

Energetická účinnost ledniček má značný vliv na životní prostředí. Spotřebiče s vyšší energetickou účinností totiž vydávají méně skleníkových plynů a tím pádem i méně znečišťují ovzduší. To znamená, že když se rozhodnete koupit spotřebič s vyšší energetickou třídou, pomáháte ochraně životního prostředí snižováním emisí. 

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací

Úspory s novou ledničkou

Abychom dokázali vypočítat, jaká je úspora nové ledničky, musíme znát hned několik údajů. Jednak je to současná cena elektřiny v ČR, ale i průměrná spotřeba domácnosti, a konečně spotřeba spotřebiče v konkrétní energetické třídě. 

Lednička o objemu 200 litrů v energetické třídě C spotřebuje okolo 140 kWh ročně. Cena elektřiny se v Česku pohybuje v rozmezí 5,80 Kč až 6,05 Kč za 1 kWh (6,05 Kč je dosavadní vládní strop, ale mnozí dodavatelé energií nabízí elektřinu pod tímto stropem). Průměrná spotřeba domácnosti se v současné době pohybuje v hodnotách 4 000 kWh ročně. Roční náklady na provoz ledničky tedy činí zhruba 812 Kč.  

Rok výroby lednice

Spotřeba za rok

Celkové náklady za rok

1990

400 kWh

2 320 Kč

2010

250 kWh

1 450 Kč

2023

108 kWh

626 Kč

Proč vyměnit starou ledničku

Srovnání s 10 let starým modelem ledničky je důležité hned z několika důvodů. Na jedné straně může být starší lednice stále dobře funkční a v dobrém stavu. To vede samozřejmě k otázce – proč ji vůbec měnit? Na straně druhé je fakt, že tento spotřebič už zdaleka není tak úsporný jako nový. I když může být počáteční investice do nové lednice nákladná, její návratnost se pohybuje okolo 7 až 8 měsíců za spotřebu o celou třetinu nižší než v případě staré lednice. 

Co ovlivňuje cenu ledničky:

Jak se správně starat o ledničku

Přinášíme vám také několik tipů, jak správně ledničku nastavit a také jak se o ni starat, aby byl její provoz energeticky i funkčně ideální.  

Ceny dodavatelů energií jsou prudce pod stropem. Změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun ročně