Domácnost

Vše, co potřebujete vědět o topné sezóně 2017

Zima se blíží. A to nejenom do Západozemí, kam se žene s prvními mrazíky horda nemrtvých zombíků vedených bílými chodci v čele s Nočním králem. Kromě fiktivního světa Hry o trůny se ochlazuje také u nás. Topná sezóna 2017 už je v plném proudu. Víte, co spouští zahájení a konec topné sezóny i že za vytápění platí také majitelé bytů, které nikdo přes zimu neobývá?

Vše, co potřebujete vědět o topné sezóně 2017
Vše, co potřebujete vědět o topné sezóně 2017

Letošní účty za energie v porovnání s rokem 2016 zřejmě porostou. Ceny elektřiny se totiž meziročně příliš nehýbaly, začátkem roku jsme zažili mimořádně chladný leden a navíc topná sezóna 2017/18 začíná o několik dní dříve než ta loňská.

Topná sezóna 2017 odstartovala s předstihem oproti r. 2016

Kominíci i teplárny měly letos napilno dřív než loni. Topná sezóna 2017 totiž začala o deset dní dříve než v roce 2016. Zatímco minulý rok jsme si většinu září užívali příjemného babího léta, letos už ze skříní se vytahujeme svetry.

Nechcete letošní zimu protopit své úspory? Najděte si levného dodavatele energií Chci ušetřit za elektřinu

Podle vyhlášky č. 194/2007 Sb. z pera Ministerstva průmyslu a obchodu topná sezóna neboli otopné období trvá od 1. září do 31. května. Radiátory se ale probudí z letního spánku až poté, co průměrná denní teplota venkovního vzduchu v dané lokalitě poklesne pod +13 °C ve dvou po sobě následujících dnech. A zároveň meteorologové neočekávají podle vývoje počasí zvýšení teploty v dalších dnech.

Topná sezóna v Praze začíná jindy než v Brně či Plzni

Radiátory tedy neožívají ve všech českých městech ve stejný den. Zpravidla zahájení topné sezóny nejdříve odstartuje v západních Čechách a ve výše položených oblastech v horách. Postupně se přidávají další obce a nejpozději točí hlavicí termostatu obyvatelé jižní Moravy.

Třeba letos už centrální topení vyhřívalo byty v Liberci od 5. září a v Karlových Varech od 6. září, zatímco Teplárny Brno kvůli rozdílným teplotním podmínkám čekaly se začátkem topné sezóny 2017 až do poloviny měsíce. V Olomouci se radiátory rozjely na plné obrátky až 18. září.

Když se třesete zimou ještě před zahájením topné sezóny

Pokud vám nestačí ani druhý svetr a druhé ponožky, ale místní teplárny stále čekají až teploty klesnou pod magickou hranici 13 stupňů, nabízí vám již zmíněná vyhláška možnost, jak se ohřát i před oficiálním zahájením topné sezóny.

Víte, kolik procent účtu za elektřinu vaší domácnosti spolyká osvětlení nebo provoz televize? Chci si to spočítat

Pokud se na potřebě vytápění shodnou aspoň dvě třetiny konečných spotřebitelů, teplárenské společnosti začnou dodávat teplo i mimo topnou sezónu. Více než polovina domácností v domech s moderními předávacími stanicemi však může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoli.

Výpočet průměrné denní teploty

Průměrná denní teplota venkovního vzduchu se počítá na základě tří měření, které pracovníci v dané lokalitě provedou v 7:00, 14:00 a 21:00. Výsledek ale získáme průměrem čtyř hodnot, protože údaj z deváté večerní hodiny se započítává dvakrát.

Topná sezona za dveřmi: 4 tipy, jak během zimy neprotopit majlant

Pokud průměrná venkovní teplota vystoupá ve 2 dnech nad 13 stupňů a vypadá to, že se bude držet stejně vysoko i třetí den, může dojít k přerušení dodávek tepla, které se zase obnoví, až bude přituhovat. Stejná situace s dlouhodobějším oteplením v dubnu či květnu pak znamená konec topné sezóny.

Rozúčtování nákladů na teplo se od roku 2016 změnilo

I majitelům bytů, kde se přes celou zimu vůbec netopilo, dorazí faktura za vytápění. Od 1. ledna se totiž změnila pravidla pro rozpočítání nákladů na teplo v bytových domech.

Podle vyhlášky č. 269/2015 Sb. zaplatí nájemník či majitel bytu nejméně čtyři 4/5 průměrné spotřeby ostatních obyvatel domu, i když jeho radiátor nečinně „prospí“ chladné měsíce.

Platíte za energie více než vaši sousedé?

Otužilé domácnosti dříve mohly ušetřit až 40 % nákladů na topení v porovnání se sousedy, nyní se toto číslo snižuje na 20 %. Nové opatření má zamezit tomu, aby se někteří obyvatelé středových bytů nechali vytápět teplem z okolních bytů, aniž sami otočí termostatem.

Topná sezóna se prodraží i lidem s oblibou „trenkové“ teploty

Nová pravidla nehrají do karet ani spotřebitelům, kteří si potrpí na domácí teplotu blížící se finské sauně.

Kdo v bytovém domě topil „pánu bohu do oken“, zaplatil dříve max. o 40 % vyšší náklady na teplo na průměr ostatních. Vyhláška posunuje horní limit až ke 100 %, takže příznivci trenkové teploty mohou čekat až dvakrát vyšší účty než průměrně vytápějící domácnost v daném domě.

15 zábavných i praktických tipů, jak se zahřát, aniž byste museli více topit