Technologie

Pletení v moderním 3D stylu. Babičky neuvěří svým očím!

Vzít do rukou jehlice a uplést si doma svetr vyžaduje spoustu času i zkušeností. Kompaktní verze průmyslového pletacího stroje Kniterate dává každému příležitost individuálně navrhnout a vyrobit širokou škálu pletených produktů. To vše podobným způsobem, jaký známe z 3D tiskáren.

Pletení v moderním 3D stylu. Babičky neuvěří svým očím!
Pletení v moderním 3D stylu. Babičky neuvěří svým očím!

Zdroj úvodní fotografie: Kniterate.com

Digitální pletací stroj španělského designéra Gerarda Rubia uchvátí každého, kdo by si rád navrhoval vlastní originální svetry a další pleteniny. Kniterate je jako 3D tiskárna na oblečení.

Skvělé řešení pro ty, kteří nemají buňky na klasické pletení.

V jednoduchém a intuitivním počítačovém programu navrhnete tvar, velikost i vzory budoucího pleteného oděvu či doplňku, které pak můžete během chvilky držet fyzicky v rukou. Při pletení stroj produkuje minimum odpadu vzhledem k tomu, že spotřebuje jen tolik příze, kolik je zrovna potřeba.

Šály, svetry, šaty, boty a mnoho dalšího

Kniterate je vybaven stovkami počítačově řízených jehel. Software pro plánování je zatím stále ve vývoji, ale měl by být brzy kompletně dokončen. Vývojáři také vytvořili testovací webovou aplikaci, pomocí které bude možné vlastní výrobky navrhovat.

V Madridu mají první most pro chodce vytištěný na 3D tiskárně. Vypadá jako z ledu

Začít můžete buď úplně od nuly, nebo využít mnoha předpřipravených šablon, které si upravíte dle svých představ. Stroj zvládá na pletenině vytvořit nejrůznější vzory a to jak barevné, tak plastické – hladké, copánkové a mnohé další.

Stroj pomůže s výrobou svetrů i dalších doplňků.

O „tiskárnu“ na oblečení je velký zájem

V crowdfundingové kampani na Kickstarteru zaznamenal Kniterate obrovský úspěch, když svého vytyčeného cíle 100 000 dolarů dosáhl během pouhé hodiny. Velké průmyslové pletací stroje jsou velmi drahé,

Kniterate s cenou 4499 - 4699 dolarů (zaváděcí cena v rámci kampaně, později se má prodávat za 7499 dolarů) se sice asi nestane běžným domácím vybavením, ale mohl by být zajímavý pro designérská studia, tvořivé dílny, školy a podobně. Do prodeje by se měl tento pletací pomocník dostat na jaře 2018.