Technologie

Konec plastových Lego kostek z ropy: Dánská firma zkouší vyrobit hračky z kukuřice

Barevné cihličky Lego stavebnic budou možná vypadat za pár let úplně jinak. Sen mnoha dětí i některých dospělých totiž na svou výrobu spotřebuje velké množství látek z ropy, což chtějí dánští hračkáři změnit. Rozhodli se investovat miliardy korun, aby vybudovali výzkumné centrum, kde si bude 100 specialistů hrát s kostičkami a zároveň hledat nové ekologičtější suroviny pro výrobu Lega.

Konec plastových Lego kostek z ropy: Dánská firma zkouší vyrobit hračky z kukuřice
Konec plastových Lego kostek z ropy: Dánská firma zkouší vyrobit hračky z kukuřice

Do konce roku 2016 by mělo v dánském městě Billund, kde stojí i nejstarší Legoland, vyrůst nové centrum pro výzkum obnovitelných materiálů za 1 miliardu dánských korun (cca. 3,6 miliard Kč). Stovka odborníků, zejména chemických inženýrů a materiálových expertů, se bude snažit nahradit klasické plastové cihličky něčím více šetrným k životnímu prostředí.

Bez ABS plastu se zatím neobejde ani Lego Duplo

Nyní se barevné cihličky, které rozzáří dětské tváře, vytvářejí z ABS plastu, který je výsledkem petrochemických procesů při zpracování ropy.

Anketa

Tušíte, jak moc je Česká republika závislá na dovozu ropy ze zahraničí?

Za rok továrny firmy Lego vychrlí 60 milionů kostiček. ABS plast, (pokud chcete sbalit chemikáře, tak mluvte o akrylonitrilbutadienstyrenu), má několik klíčových vlastností, proč hledání vhodné náhrady bude tak trochu jako experimenty alchymistů s výrobou zlata z jiných látek.

Lego a pop corn: Co mohou mít brzo společného?

ABS plast se snadno tvaruje, bez obtíží přijímá různé barvy, je trvanlivý, jde ho bez problémů potisknout a navíc je lehce spárovatelný, proto každý kousek Lega jednoduše spojíte s dalšími dílky. Nový materiál, ideálně bez kapky ropy, by měl splňovat všechna tyto parametry.

Dánské hračkářské impérium by chtělo 100% přejít na výrobu z obnovitelných materiálů v roce 2030. Prozatím se vědci zaměstnaní u Lego Group snažili vytvořit materiál podobný plastu z kukuřice. Podle jejich slov už se dostali blízko, ale pořád to ještě nebylo ono.

Greenpeace donutila Lego „zezelenat“

V roce 2013 se firma Lego dostala pod palbu ekologů. Uzavřela totiž obchod s ropným magnátem Shell a začala prodávat své stavebnice na jeho čerpacích stanicích. Hnutí Greenpeace ale spustilo kampaň, po které Lego od spolupráce s Shellem raději ustoupilo.

Co udělá každá správná nátlaková skupina, když chce dosáhnout nějakého cíle? Natočí video. Nejlépe se zvířátky. Když se vám tam nepodaří nacpat zvířátko, cokoli dětsky jímavého postačí. Stejně na to šli i členové Greenpeace, kteří při vyvíjení nátlaku využili filmový hit Lego příběh.