Vše o elektřině

Ekologové musejí být šílení aneb 9 podivných vynálezů na úsporu energie

Pokud nemáte zrovna dobré mínění o environmentálních nápadech a myslíte si, že ekologové jsou zvyklí chodit přes mrtvoly (lidské), aby zachránili ohrožený druh pampelišky, tak tento článek váš názor asi nezlepší. Podíváme se totiž na devět hodně ujetých vynálezů, které vyrábí čistou energii opravdu nezvyklým způsobem, nebo se pokouší lidi motivovat k šetření energií velmi radikální cestou.

Ekologové musejí být šílení aneb 9 podivných vynálezů na úsporu energie
Ekologové musejí být šílení aneb 9 podivných vynálezů na úsporu energie

1) Drákulova krvavá lampa

Vlastní krvi se nejenom upisujete k smlouvě s ďáblem, ale můžete si jí také posvítit na čtení. Stačí jedna kapka krve, aby vám fluorescenční látka luminol, uvnitř skleněné baňky poskytla světlo, nejlépe na přelouskání nějakého strašidelného hororu o upírech.

Proč luminol po kontaktu s krví vyzařuje modré světlo? Jde o chemickou reakci látky na železo v červených krvinkách. Tvrdili vám, že nejvíc šetrná k životnímu prostředí je LED žárovka? Pak lhali, protože ani sebelepší ledka se nevyrovná této šikovné lampičce.

2) Robotický zahradník z příběhu o Malém princi

Když se lidstvo vydá kolonizovat Mars, bude se vesmírným dobyvatelům hodit praktická věcička od českého designéra Martina Miklici.

Autor ji pojmenoval Malý princ, protože vypadá jako vhodná nádoba, kde by hrdina ze Saint-Exupéryho příběhu mohl pěstovat svou marnivou růži.

Robotický skleník je navrhnut pro udržení rostlin při životě na nehostinných planetách, kde chybí úrodná země. Chytrý zahradník sám hledá potřebné živiny pro květinu uvnitř. Je vybaven i Wi-Fi, aby mohl komunikovat s ostatními roboty a dávat jim tipy, kde najdou vhodnou půdu. Slovní spojení zahrádkářská kolonie tak může v budoucnu znamenat něco trochu jiného než dnes.

3) Akvárium, které „mučí“ rybičky, ale šetří vodu

Brutální metoda vás má odnaučit plýtvat tekoucí vodou z kohoutku, zatímco si čistíte zuby. Útočí na váš soucit s němými tvory. Když máte puštěnou vodu, uniká čirá tekutina také z nádržky, kde si spokojeně lebedí zlatá rybka.

Samozřejmě to neznamená, že si potom čistíte ruce „použitou“ vodou z akvária, jen je přístroj navrhnutý tak, aby voda unikala oběma cestami zároveň.  Nevinná rybka se ale nikdy neocitne úplně nasuchu. Proti tomu má svérázné zařízení nastavenou pojistku.

Navíc vynález od designéra Yan Lu doplňuje vodu, pokud nikdo umyvadlo zrovna nepoužívá, takže rybka neplave ve stísněném prostoru nikdy moc dlouho.

4) Pohádka z mechů a kapradí ve vaší koupelně

Koupelnovou rohožku z plastu mají doma jen ekologičtí barbaři. Když vám opravdu záleží na životním prostředí, omezíte produkty z PVC na minimum. Třeba tím že si pořídíte stejnou rohožku, jako používají lesní žínky a Krakonoš.

Mechový kobereček od designéra La Chanh Nguyen je totiž opravdu z přírodního zeleného mechu. O mechovou podložku se navíc nemusíte skoro vůbec starat, protože mechům se daří na mokrých a vlhkých místech.

5) Biologicky rozložitelné rakve pro klidný spánek ekologů

Dřevěné rakve nejsou pro lidstvo žádná převratná novinka. Naši předci si v nich „užívali“ poslední odpočinek už dávno. Moderní společnost si ale zvykla i na rakve z kovu a jiných hůře rozložitelných materiálů.

Proto na trh s pohřebnickými službami prorazily i tzv. ekorakve, kde vám výrobce zaručuje, že poslední schránka nebožtíka je zhotovena ze 100% biologicky rozložitelných materiálů. Navíc si můžete přiobjednat i rubáš z recyklovaného papíru v různých barvách a stylech. Hned je cesta na onen svět veselejší a hlavně přívětivá k životnímu prostředí. Poděkují vám také červi, kterým pořádně ulehčíte práci.

6) Buďte šik s módní kabelkou ze zvířecích chlupů

Trousí váš chundelatý miláček chlupy všude po domě? Možná vás to přivádí k šílenství, ale má to i své výhody. Z chomáčů zvířecích chlupů se totiž dají vyrobit stylovější kabelky než od Louise Vuittona.

Originální doplněk z chlupů perských koček prodá jejich tvůrkyně, Danelle Germanová z USA, od 45 do 400 dolarů za kus. Co někomu může připadat nechutné, znamená pro Američanku z Jižní Karolíny slušné živobytí.

Příběh Danelle Germanové, která vyrábí kabelky z kočičích chlupů (pouze v angličtině)

Nadšená zákaznice na videu se chválí svým kocourem a malou kabelkou z jeho chlupů a říká: „Tohle je Charlie a tady mám kabelku z jeho chlupů. Až jednou Charlie umře, navždy mi zůstane něco, co mi ho bude připomínat.“

7) Chytrá skartovačka, která vyrábí toaletní papír

Kancelářské krysy to určitě znají. V práci potisknou hory papíru textem, který budou potřebovat jen velmi krátkou dobu, a pak skončí na dně koše nebo ve skartovačce. V Japonsku sestrojili šikovný automat, který rozcupuje papír na kousky nejen proto, aby se důvěrná data nedostala k nepovolaným rukám, ale zároveň aby z odpadu dokázal vyrobit toaletní papír

Anketa

S jakým šíleným nápadem na získání nekonečného zdroje energie přišli Japonci?

Jednu roli hygienické potřeby, která vám může zachránit důstojnost, vyrobí za půl hodiny, když mu dáte k jídlu aspoň 40 listu papíru velikosti A4.

8) Zbraně hromadného ničení šetrné k životnímu prostředí

Bomby opouštějí výrobní pásy vojenských mašinérií s jediným cílem, udělat co největší paseku v táboře nepřátel. Jenže němečtí vědci, kterým kdekdo předhazuje kolektivní vinu za dvě světové války, si řekli, že válku jde dělat i s ohledem na životní prostředí

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Proto pracují na vývoji bomb (na bázi dusíku s využitím sloučeniny tetrazol), které jsou méně náchylné k explozi při neopatrné manipulaci a také uvolňují při výbuchu méně škodlivých látek.

9) Sprchování s ostny á la středověká železná panna

Zelený bojovník není název pro pokročilý cvik jogínů, ale vynález, který má své nebohé uživatele přinutit ke krátkému sprchování a tedy úspoře vody.

Do sprchového koutu si dáte plastovou nafukovací stěnu se špičatými bodci. Jakmile se necháte skrápět proudem vody, běží vám čas. Plastové bodce se postupně nafukují a znepříjemňují vám delší pobyt pod tekoucí sprchovou hlavicí. Značka ideál pro domácnosti masochistů. Autorka nápadu, Elisabeth Buecherová, dokonce připravila dvě verze, jednu s bodci a druhou, kdy vaše tělo začne pomalu škrtit rozpínající se plastový obal.