Technologie

Nová pravidla pro létání s drony v r. 2020: Co se změní?

Od léta 2020 začínají platit nová pravidla pro prohánění dronů vzduchem na území celé EU. Zavádí se minimální věk pro piloty létajících strojů (16 let) nebo povinná registrace dronu a splnění online testu. Ten musí majitel bezpilotního letounu splnit, než si začne hrát s drony jako DJI Spark, Yuneec Breeze či Parrot Bebop. U kterých dronů se naopak povinná registrace s testem vůbec řešit nemusí?

Nová pravidla pro létání s drony v r. 2020: Co se změní?
Nová pravidla pro létání s drony v r. 2020: Co se změní?

Úvodní fotografie: Od července 2020 bude mít většina dronů "pro zábavu" vlastní identifikační číslo, tedy droní espézetku. Zdroj: Pixabay

Nejednotná pravidla pro létání s drony v různých zemích trochu kazí radost všem pilotům těchto „technologických létajících hraček“. Naštěstí chaos v tom, kde se dá s čím létat, trochu vyjasní nová evropská legislativa, která začne platit 1. července 2020. Než se podíváme, co všechno se díky ní změní, v rychlosti ještě mrkneme na aktuálně platná pravidla pro létání s dronem v České republice.

O ztrátě dronu v městském parku raději pomlčte, varuje autor české droní „bible“

Současná pravidla pro létání s drony v Česku

dron mimo dosah očí

 

Nově registrace pro drony s váhou nad 250 g 

Novinkou od července 2020 je povinná registrace téměř všech dronů a zároveň splnění online testu, předtím než se pilot pustí do létání. Majitelé bezpilotních letounů dostanou identifikační číslo dronu, které bude fungovat jako taková „droní SPZ“.

Tato povinnost se netýká pouze pilotů s drony, které mají vzletovou hmotnost stroje pod 250 gramů a zároveň při případné kolizi létajícího stroje s člověkem dron nenarazí s kinetickou energií větší než 80 joulů a navíc ještě nesmí zaznamenávat osobní data lidí ve Full HD. To znamená, že i takový DJI Mavic Mini s 249 gramy bude muset jeho evropský majitel zaregistrovat.

Nový DJI Mavic Mini: roztomilý malý dron, s nímž se pilot v USA vyhne povinné registraci

Všechny ostatní drony musí být registrovány na příslušném úřade. V Česku bude povinné registrace řešit Úřad pro civilní letectví. 

Od 2020 se omezí létání s drony, které řídí děti

Evropská legislativa pro létání s drony také rozřazuje bezpilotní letouny do 3 kategorií. Do otevřené kategorie spádá většina dronů, se kterými piloti létají pro zábavu. Specifická kategorie a certifikovaná kategorie upravuje pravidla pro létání s drony, kde vzniká větší riziko. 

donáškový dron spadá do kategorie certifikovaných dronů

Do skupiny specifických dronů patří všechny stroje s hmotností nad 25 kg a/nebo jsou ovládány mimo dosah očí pilota. Certifikované stroje se pohybují v řízeném vzdušném prostoru, kde létají také letadla. Proto pro certifikované drony platí nejpřísnější podmínky. 

Cestovatelé Lucie a Lukáš utíkali s dronem z aljašských hor, aby jim ho nezabavili

Ve všech 3 kategoriích bude vyžadován minimální věk pilota dronu. Minimální věková hranice pro létání s dronem v EU bude 16 let, ale v prvních dvou kategoriích může úřad členského státu rozhodnout o snížení věkového limitu. Nicméně snížený věkový limit bude platný pouze na území dané země. Pro drony v otevřené kategorii lze snížit minimální věk pro létání o 4 roky, u specifické kategorie o 2 roky. 

Chtěli byste vědět, jaká pravidla musíte dodržovat, když s dronem vyjedete mimo území EU? Ptali jsme se několika českých cestovatelů, kteří jezdí do exotických zemí s drony DJI. To mě zajímá!

Nová pravidla pro létání s drony od 1. 7. 2020

Létání s drony mi připadalo jako závody z Hvězdných válek, sdělil pilot týmu Rotorama

Otevřená kategorie: rozdělení dronů

třída dronu maximální vzletová hmotnost nutnost registrace  požadavky na pilota příklad dronu
C0 <250 g ne přečíst uživatelskou příručku
C1 < 900 g nebo menší dopadová energie při nárazu na člověka než 80 J ano on-line kurz a zkouška DJI Spark či Mavic
C2 < 4 kg ano on-line kurz a zkouška, další zkouška z teorie, prohlášení o rpaktickém výcviku DJI Phantom
C3 < 25 kg ano on-line kurz a zkouška průmyslové drony
C4 (modely) < 25 kg ano online-kurz a zkouška  

Zdroje: DroneRules.eu, EASA, TechCrunch