Technologie

Dron Lily: Létající špion vás sám sleduje a natáčí i na divoké řece či lyžařském svahu

Tyče na focení selfies brzo skončí mezi odpadky. Dron Lily totiž stačí jen vyhodit do vzduchu (rukou, ne výbušninou) a roztomilý bezpilotní letoun se vás bude držet všude, kam se hnete, aniž byste ho museli nějak ovládat. Udrží s vámi krok 20 minut, zatímco budete předvádět strhující kousky na surfařském prkně, horském kole či kdekoli jinde. Hvězdným filmařem a fotografem se proto může stát každý.

Dron Lily: Létající špion vás sám sleduje a natáčí i na divoké řece či lyžařském svahu
Dron Lily: Létající špion vás sám sleduje a natáčí i na divoké řece či lyžařském svahu

„Do pěti let budou nelétající kamery považovány za zastaralé,“ mluví o svém cíli 24letý spoluzakladatel firmy Lily Robotics Inc., Antoine Balaresque. „Dron si představuji jako vojenské zařízení, které létá okolo a střílí do lidí. Proto Lily nevnímám jako dron, ale spíš jako robota, který přináší pokrok ve vývoji kamer a fotoaparátů.“

Před dvěma lety bylo Antoinovi líto, že na fotkách a videích z rodinné dovolené se nikdy neobjevuje jeho matka, která stála na opačné straně objektivu. Tak se zrodil nápad na chytrou létající kameru.

Vypadá jako hamburger, ale pohybuje se jako ninja

Šikovný vrtulníček od Lily Robotics umí několik povedených kousků. Stačí, aby si uživatel nasadil náramek se sledovacím zařízením na zápěstí, nebo jej strčit do kapsy a vyhodil dron do vzduchu.  O nic jiného už se starat nemusí. Vrtulník sice trochu vypadá jako vznášející se hamburger, ale dokáže skákat vzduchem jako japonský ninja na steroidech.

Díky GPS ve sledovací elektronice se nepustí svého majitele ani při nejkrkolomnějších saltech a přemetech a vše poctivě natočí.

Fantastické videa i fotky vykouzlíte na horách i pod vodou

Navíc kamera rozpozná, když se připravujete na složitější trik, např. skok na snowboardu, a začne točit ve zpomaleném módu. Dron následuje uživatele při pohybu, ale umí ho snímat i z určeného místa, kroužit kolem daného bodu nebo vytvářet úchvatné 360˚ panoramatické záběry. Díky voděodolnosti ho neutopí ani náruživí surfaři. Akorát po kontaktu se slanou mořskou vodou je nutné opláchnout motory, aby se zabránilo korozi.

Létající dron Lily: technické parametry

Holubi i stromy mohou ohromující podívanou pokazit

Na české poměry vysoká cena není jedinou vadou na kráse této technické hračky. Dron Lily je navržen pro létání ve volném prostranství a proto se bohužel neumí vyhnout překážkám v cestě. Srážka s neústupným holubem se mu tak může stát osudnou. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Zřícení dronu kvůli vybití baterie nehrozí

Na druhou stranu, konstruktéři chytře vyřešili situaci, kdy baterii v zařízení dochází šťáva. Na jedno nabití vydrží Lily plachtit vzduchem zhruba 20 minut v kuse. Než začne baterie mlít z posledního, „páníčkovi“ dronu se rozvibruje náramek a poté dostane zprávu na chytrý telefon. Pokud nijak nezareaguje, dron se sám snese na zem, aby se zabránilo volnému pádu.

Fotky pořízené pomocí dronu Lily při zimních radovánkách:

Zdroj fotografií: Lily Robotics