Technologie

Móda budoucnosti, nebo strašidelný nesmysl? Podívejte se robotické šperky a doplňky

Doplňky a šperky by si v budoucnosti mohly žít tak trochu vlastním životem a dostat volnost pohybu. Zapomeňte na statické náhrdelníky nebo připnuté ozdoby. Drobní okrasní roboti se pohybují po oblečení a plní i praktické funkce. Tvůrci ale budou muset trochu překopat jejich design. Některým lidem totiž miniaturní robotičtí brouci plazící se po oděvu nahánějí hrůzu. Co na ně říkáte vy?

Móda budoucnosti, nebo strašidelný nesmysl? Podívejte se robotické šperky a doplňky
Móda budoucnosti, nebo strašidelný nesmysl? Podívejte se robotické šperky a doplňky

Úvodní fotografie: Jimmy Day, MIT Media Lab

S prapodivným nápadem přišli výzkumníci z amerického MIT, kteří se zabývali budoucností módy. Dali si za cíl prozkoumat možnosti transformace módních doplňků do podoby mobilních a přizpůsobivých pomocníků.

Výsledkem je kolekce „Kino“, sbírka pohyblivých robotických šperků, které se mohou přesunovat přes oblečení z místa na místo nebo měnit svůj vzhled na základě aktuálního společenského kontextu. Někteří roboti disponují také různými senzory, a mohou tak autonomně reagovat na okolní podmínky.

V budoucnu se roboti zmenší

Výzkumníci předpokládají, že se tento nápad v módním průmyslu budoucnosti určitě neztratí. Dle jejich vize však roboty ještě čeká výrazná miniaturizace, budou tak mnohem atraktivnější pro praktické nošení.

Anketa

Na jaké módní novince také pracují koumáci z MIT?

Prostřednictvím volitelného vzhledu a funkcí budou údajně vhodně reprezentovat osobnost svých nositelů.

Robotické šperky pro parádu i užitek

Přesouváním po textilii mohou malí roboti měnit v průběhu dne vzhled oblečení. Podobnou funkci plní i šperky, které dokážou měnit pozici i tvar. Do určitých druhů materiálů mohou také roboti kreslit různé obrazce, a tak úplně proměňovat styl oděvu přímo před očima okolí. Není úplně jasné, jak přesně se budou ovládat. Různé možnosti pomocí chytrých technologií vás ale nejspíš napadají už nyní. V budoucnu by tak jejich ovládání mohlo být ještě snazší.

Zrcadlo, zrcadlo...Juno vám pomůže s make-upem i selfíčkem

Z hlediska praktických funkcí však výzkumníci příliš uzdu svojí fantazie nepopustili. Naznačili možnost využití povětrnostních senzorů pro sundání kapuce nebo rozepnutí zipu.

Chtěli byste radši něco praktičtějšího než robotické šperky? Chci nižší účty za elektřinu

Není jisté, jestli bychom se na takovou vymoženost měli těšit, nebo se obávat, že brzy už bez robotů sami nezvládneme ani tohle. Jaký způsob využití napadá vás?