Mám sen, že se Česko stane technologickou perlou, říká propagátor nanotechnologií
100% recyklovatelné baterie na skladování energie, zrcadla i dřevěné komody, které čistí vzduch, i nanovlákenné filtry do bazénu šetřící tisíce na nákladech za provoz. Tak vypadá jen malý výběr patentů českých nanotechnologických firem. Má Česko šanci změnit se z levné montovny na technologickou velmoc? Jiří Kůs, propagátor nanotechnologií v ČR, si myslí, že máme dobrý potenciál toho dosáhnout.
Jak nám nanotechnologie mohou zlepšit život? Třeba taková na první pohled obyčejná síťka proti hmyzu, kterou vkládáme do oken, dokáže při bližším zkoumání čistit vzduch. Museli byste se ale dívat pod mikroskopem, protože nanovlákna mají velikost jedné tisíciny lidského vlasu. Podobnou síťku od české firmy Nafigate už využívají třeba v některých asijských městech, které trápí smog.
Díky nanotechnologiím se na Ostravsku lépe dýchá
Využití nanotechnologií ale nemusíme hledat na jiném kontinentu. Na Ostravsku, konkrétně v obci Paskov, dýchají obyvatelé o něco čistší vzduch díky samočistícím nátěrům pro fasády budov. Velmi odolné nátěry vyrobené českou firmou Advanced Materials JTJ rozkládají viry, bakterie a další nečistoty za působení světla. Kromě lepšího vzduchu nátěry pomáhají i lépe udržovat historické stavby včetně soch či památníků. Zároveň poskytují i účinnou ochranu proti graffiti.
Prakticky použít výrobky z nanomateriálů mohou i domácnosti. Společnost Nanoaircleaner vyrábí bytové doplňky (zrcadla, dřevěné komody aj.), které dokáží rovněž čistit vzduch. Firma nanoSPACE zase dělá antialergické povlaky a lůžkoviny, které brání šíření roztočů a dalších alergenů. Po pár dnech se alergici rozloučí se zarudlýma očima a mohou v klidu spát.
Anketa
Nano pro sport: čistší bazény i „koberec“ pro trénink lyžování
Nanovlákenné filtry od firmy Pardam z Pardubic šetří peníze provozovatelů veřejných koupališť (statisíce Kč za rok) i majitelům domácích bazénů (tisíce Kč za rok). Na rozdíl od pískových filtrů jsou totiž potřeba o polovinu menší a levnější čerpadla. Nejnovější plně automatické modely navíc poznají, kdy je třeba filtr vyčistit a o vyčištění se samy postarají.
Kupodivu, nanotechnologie vám mohou pomoci třeba i v případě, když chcete, aby se dítě naučilo lyžovat, ale nemáte zrovna dost peněz na lyžařský výcvik.
Další česká firma, NanoTrade, vyvinula jedinečný lyžařský trenažér do vnitřních prostor. Na speciálním koberci s nanovlákny lze trénovat pohyb na lyžích, snowboardu i bruslích, i když je nejbližší sjezdovka nebo kluziště na stovky kilometrů daleko.
České firmy prezentovaly své patenty během Týdne vědy a techniky
V rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR prezentovaly nanotechnologické firmy své výrobky veřejnosti. Vystoupil zde také předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, Jiří Kůs, který se podělil s posluchači o svůj sen: „Přál bych si, aby se Česká republika stala technologickou perlou v srdci Evropy. Česká věda má dlouhou tradici. Nemusíme opisovat to, co přichází ze zahraničí, my dokážeme víc. Máme spoustu vlastních patentů.“
O pokroku v technice jsme se s Jiřím Kůsem bavili už před 2 lety a zajímalo nás, co se za tu dobu v oblasti českých nanotechnologií změnilo.
Vidíte nějaké výsledky vaší snahy o propagaci nanotechnologií?
Nedávno jsem se bavil s jedním redaktorem známého celostátního deníku a ten mi řekl: „Ty nanotechnologie už jsou dneska mainstream, patří do hlavního proudu.“ To určitě potěší, protože před 3 lety třeba o nanočističkách nevěděl skoro vůbec nikdo. Myslím si, že se nám to podařilo, přesvědčit lidi, že Česko je nanotechnologická velmoc. Naším sloganem je Česko je nano.
Nanotechnologie se staly také jedním z klíčovým oborů, které by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu podporovat. Jsme už vidět i v celoplošných médiích a mám radost, když pak slyším třeba lidi na ulici říkat, že v nanotechnologiích jsou Češi dobří.
Teď je naše snaha o to důležitější, protože kostlivci nacionalismu lezou ven a my musíme dát našemu národu nějaký pozitivní vzor. Chceme toho dosáhnout důrazem na českou vědu, říct lidem, že my jsme dobří, nemusíme se tady zavírat a oddělovat od Evropy nebo stavět na hranicích ploty, my potřebujeme českou vědu prodat celému světu. Dnes se všechno rychle mění a lidé jsou z toho znejistělí, a proto se potřebují něčeho chytit, s něčím se identifikovat.
Rádi bychom jim nabídli pozitivní alternativu. Aby se ztotožnili s tím, že Češi jsou dobří, šikovní, takoví Nanosupermani se skvělými vědci, a nepropadali negativním pocitům, které se obrátí v agresivní formu nacionalismu. Prostě chceme dát lidem pozitivní sen. Sen, že se Česká republika v očích celého světa stane technologickou perlou.
Můžete uvést nějaký vzor země, která vědu podporuje a staví na tom i svou ekonomiku, zemi, které by se v tomto ohledu Česko mohlo přiblížit?
Zajímavou inspirací může být třeba Taiwan. Uvědomili si rychlý překotný pokrok vědy v mnoha oblastech a vybrali si několik oblastí či technologických oborů, které se rozhodli podporovat a stát se v nich špičkou na světě. Samozřejmě nevybrané obory zase trochu upozadnili.
To by mohla být i dobrá cesta pro Českou republiku. Řekneme si třeba: Jsme dobří v chemii, kyberbezpečnosti atd., a proto budeme tyto oblasti více podporovat. Ve světě si nás potom s těmi obory spojí stejně, jako když například nyní hledáte kvalitní mobilní telefon, zajímáte se o výrobky z Jižní Koreje či iPhony z USA.
Když se na technologický pokrok podíváme z pohledu staršího pracovníka v tovární výrobě, myslíte si, že by se měl nanotechnologií obávat, protože ho připraví o práci?
Naopak, vývoj nanotechnologií lidem spíš práci dá. Tato technologie patří do 21. století a my jsme v ní dobří. Teď například firma nanoSPACE zaměstnává pár lidí, když vše dobře půjde, může jich zaměstnávat klidně i pár stovek.
Navíc si musíme uvědomit, že jde o pokročilé technologie, které budou určovat ekonomiku 21. století. Právě ty mohou dát lidem větší jistotu práce do budoucnosti než utahování šroubů v montovnách, které může udělat kdokoli v Africe nebo Asii s menšími náklady než v Evropě. Když originální technické patenty vzniknou u nás, Češi a české firmy je pak prodají světu.