Technologie

Kdy vás kvůli robotům vyhodí z práce? Řidiče kamionů za 10 let, chirurgy za 36 roků

Hledáme schopného robota na pozici prodavačky supermarketu. Nemusí mít praxi, stačí správný software pro manipulaci s hotovostí a pokročilý stupeň umělé inteligence. Budou podobně vypadat pracovní nabídky za pár let? Odborníci na robotiku odhadují, že do 45 let zvládnou stroje většinu pracovních úkonů lépe než lidé.

Kdy vás kvůli robotům vyhodí z práce? Řidiče kamionů za 10 let, chirurgy za 36 roků
Kdy vás kvůli robotům vyhodí z práce? Řidiče kamionů za 10 let, chirurgy za 36 roků

Přichází věk strojů? První pokusy zaměstnat androidy jako policisty nebo recepční zatím budí spíš pobavení, ale třeba u montážních linek některých společností dnes nenajdete ani živáčka. Montování osobního vozu dnes z velké části zvládne několik párů robotických ramen.

Robot zaměstnancem měsíce? Kolem roku 2060 realita

Podle expertů na umělou inteligenci (UI) zůstává jen otázkou času, kdy vylepšené verze R2-D2 a VALL-I začnou vynikat nad lidskými kolegy v mnoha profesích. Výzkumníci z předních univerzit (Oxford a Yale) pod vedením Katjy Gracové se dotázali více než 350 světových kapacit z oblasti robotiky, kdy za nás umělá inteligence nastoupí na šichtu.

Plné automatizace pracovní síly se během našeho života nedočkáme. Dojít by k ní mělo až za 120 let, tedy někdy kolem roku 2137.

Roboti, androidi a umělá inteligence: 10 zásadních filmů, které musíte vidět

Mnohem dříve ale roboti dosáhnou vysoké úrovně strojové inteligence, kdy provedou každý pracovní úkon lépe a levněji než lidé. Podle vědců se to odehraje někdy kolem roku 2060. Experti z Asie a jiných koutů světa se výrazně liší ve svých odhadech.

Podle Asiatů půjde pokrok kupředu rychleji, takže stroje budou naši práci zvládat levou zadní už během roku 2046, zatímco odborníci ze Severní Ameriky čekají až na rok 2090.

Do 10 let nahradí roboti tlumočníky i řidiče náklaďáků

Za pár let nás počítač porazí ve hře Angry Birds i v pokeru, trochu déle by mu to mělo trvat, než nás přehraje i ve strategickém Starcraftu. Snáze se roboti naučí skládání prádla. To zvládnou do 4 let, mistry ve Starcraftu se stanou asi do 5 let.

Agent 007 má namále: 7 překvapivých povolání, kde drony berou práci lidem i zvířatům

V rutinních činnostech nás roboti překonají zhruba do 10 let, komplikovanější problémy budou řešit v polovině 21. století.

Kdy budou roboti vykonávat lépe vybrané činnosti?

Hledáte perspektivní obor? Zkuste robotiku

Ani dva tituly před a za jménem mnoha dotázaných ještě neznamenají, že jejich predikce nemohou být vedle jak ta jedle. Odpovědi poskytovali odborníci na UI již před 2 roky, a tehdy si většina z nich myslela, že v hraní deskové hry Go se roboti stanou mistry až v roce 2034. Jenže v Googlu vymysleli algoritmus, který zdolá každého lidského přeborníka v Go, již letos. Vědci se tak sekli skoro o dvě desetiletí.

Neradi filosofujete o budoucnosti a máte radši jasná čísla? Zkuste si spočítat roční úsporu na účtech za elektřinu Srovnat ceny elektřiny

Výsledky ankety by proto neměly zviklat školáky v rozhodnutí studovat medicínu a stát se chirurgy. Pokud opravdu hledají ve výběru profesní dráhy sázku na jistotu, doporučujeme zvolit technickou školu s oborem robotika.