Technologie

Hory odpadků mizí ze zátoky v Baltimoru díky šikovné solární čističce

Podivná konstrukce na vodní hladině baltimorského přístavu vypadá jako kříženec vesmírné lodi, krytého kočáru a vodního mlýnu, ale dokáže zbavit jeho vody 50 tun smetí denně. Od spuštění v květnu 2014 už vytáhla z vody více než 120 tisíc plastových lahví, 4,7 milionu cigaretových nedopalků, 500 sportovních míčů, 93 tisíc sáčků od chipsů a mnoho dalšího. Jak vynález na požírání odpadků funguje?

Hory odpadků mizí ze zátoky v Baltimoru díky šikovné solární čističce
Hory odpadků mizí ze zátoky v Baltimoru díky šikovné solární čističce

„Fuj, tenhle přístav vypadá ale odporně,“ stěžovali si často turisté, kteří se nachomýtli při návštěvě Baltimoru k molům jednoho z nejrušnějších přístavů na východním pobřeží USA. Po vydatných lijácích se totiž do zátoky mnohdy dostalo tolik odpadků, že přes šedou břečku člověk skoro neviděl vodu.

Sběrači špíny nestíhali likvidovat „odpadková pohoří“

Pracovník městské vodní správy, John Kellett, každý den po cestě do práce přecházel most, vinoucí se přes odpadkovou kaši, a přemýšlel jak zátoku všeho toho svinstva zbavit. V metropoli do té doby využívali malé loďky s vlečnými sítěmi na zachycování smetí. Odklizení ale probíhalo pomalu a po silných průtržích mračen lidé proplouvali nekonečnými horami odpadu.

Když vodní mlýn neroztáčí proud, nahradí ho sluneční energie

Kellett přišel s geniálním nápadem plovoucího vodního kola, které pohání říční proud, takže nespotřebovává žádné palivo. Když rychlost vodního toku nestačí, přidá se na pomoc energie ze solárních panelů, která rozpohybuje kolo stroje. 

Jak plovoucí solární čistička funguje? Dvě norné stěny přivádějí plavící se odpadky do „tlamy“ čističky, kde sada pohyblivých ramen shrabává pevný odpad na pásový dopravník. Voda steče zpátky do zátoky a odpad cestuje po pásu do sběrného kontejneru. Když je kontejner napěchován až po okraj, čističku odtáhnou do nedaleké spalovny, kde se nádoby s odpadem vyprázdní.

Žrout odpadků si troufne i na vyhozený sud od piva

Asi vás nepřekvapí, že s igelitovými sáčky, plastovými kelímky a spoustou běžného odpadu si solární čistička hravě poradí. Z vod baltimorského přístavu ale dokázala vytáhnout i jídelní tácy nebo prázdný kovový sud na přepravu piva. 

Obvykle je v zápřahu jen jednou čerpadlo, ale kvůli podobným těžším břemenům mohou správci čističky aktivovat všech devět dostupných čerpadel.

Tenhle ujetý nápad nemůže fungovat, odrazovali ho

Dnes se o šikovnou čističku zajímají i další americká města, která trápí znečištěná voda v řekách a přístavech. Někteří si dokonce od Kellettova vynálezu slibují, že jednou vyčistí od plastového marastu i vody oceánů. 

V Baltimoru se zatím upínají k jinému cíli. Chtějí zlepšit kvalitu vody v zátoce, aby se v ní do roku 2020 dalo kdykoli plavat. Právě úspěch solární čističky radní motivoval, aby se o tento cíl vůbec snažili.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Dřív nikdo moc nevěřil, že by se obyvatelé města mohli někdy rozloučit se špínou ve Vnitřním přístavu. Když jim tehdy Kellett představil svůj plán, reagovali se slovy: Ten nápad je trochu ujetý. Nemyslím si, že by něco takového mohlo někdy fungovat.“ Naštěstí Kellett za svůj vynález bojoval a podařilo se mu ho prosadit i proti počátečním obavám místní radnice.

Příběh plovoucí solární čističky (video v angličtině)