Vše o elektřině

Nejlevnější elektřina se může prodražit

Většina domácností si vybírá dodavatele elektřiny podle ceny. Vzhledem k aktuální situaci na trhu se však ukazuje, že nejlevnější elektřina se může naopak prodražit

Nejlevnější elektřina se může prodražit
Nejlevnější elektřina se může prodražit

Kvalitní nabídku si aktivně vyhledejte

Na energetickém trhu platí, že kvalitní nabídka za vámi sama nepřijde. Proto se vyhýbejte podomním prodejcům. Často se jedná o tzv. energetické šmejdy, kteří nabízejí velmi nevýhodné smlouvy a využívají nátlakových metod. Především starší osoby tak ve stresu podepíšou smlouvu, aniž by si přečetli, k čemu se vlastně zavázali. Největším nebezpečím jsou smlouvy na dobu určitou, které je možné vypovědět jen za cenu vysokých sankcí v řádech desetitisíců korun.

Nenechejte se nalákat ani na neodolatelnou nabídku po telefonu. Hovory bývají nahrávané a váš bezděčný souhlas s nabídkou operátora má stejnou platnost jako písemný podpis na smlouvě. Kvalitní nabídku na dodávky elektřiny si raději vyhledejte aktivně sami. Pomůže vám s tím online srovnání dodavatelů, kde najdete pouze prověřené dodavatele elektřiny, žádné energetické šmejdy.

Index komplexnosti vám pomůže vybrat spolehlivého dodavatele

Projděte si prezentaci dodavatele

Zaujala vás nabídka některého dodavatele? V klidu si projděte jeho webové stránky. Měly by působit profesionálním dojmem a obsahovat aktualizované informace. Vzhledem k překotnému zdražování a turbulentnímu vývoji na trhu energií je vhodné si dodavatele proklepnout ve vyhledávači a najít jeho vyjádření k aktuální situaci. Dobrým znamením je, když se dodavatel snaží o vzdělávání v oblasti energií, například píše poradenské články.

Projděte si také recenze a diskuze stávajících zákazníků – ale pozor na to, ne vždy se na ně dá spoléhat. Diskutéři mohou být zaplacení, ať už ve prospěch dodavatele nebo naopak. V každém případě si zhodnoťte celkové působení dodavatele v online i offline světě a dejte na svůj pocit, jak na vás dodavatel působí.

5 důvodů, proč roste cena elektřiny

Spoléhejte na vyškolené pracovníky

Důvěryhodný dodavatel elektřiny se neobejde bez vyškolených pracovníků. Poskytuje dodavatel zákaznickou linku zdarma? Jsou vám pracovníci schopni poradit a zodpovědět odbornější otázky, nebo se vás jen snaží tlačit do uzavření smlouvy? Z telefonického hovoru se dá odhadnout, jakým způsobem dodavatel komunikuje i jak si dává záležet na vzdělávání svých zaměstnanců.

Zvolte si preferovaný způsob komunikace

Nového dodavatele elektřiny byste měli vybírat také podle toho, jaký způsob komunikace nabízí. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu na pobočce, budete mít výběr značně omezený. Někdo naopak preferuje vyřízení veškeré komunikace po internetu – pak se poohlédněte po dodavateli nabízejícím online účet, který si můžete sami spravovat. U všech dodavatelů by měla být samozřejmostí zákaznická linka pro rychlé řešení akutních problémů a dotazů.

Důkladně si přečtěte podmínky

Důvěryhodný dodavatel nemá potřebu před vámi něco skrývat. Proto si před podpisem důkladně nastudujte obchodní podmínky. Je pro vás smlouva srozumitelná? Je jasné, zda se smlouva uzavírá na dobu určitou nebo neurčitou? Jak dlouhá je výpovědní lhůta? Pozor na to, že smlouvy na dobu určitou se většinou automaticky prodlužují, pokud nepodáte včas výpověď. Automatické prodloužení smlouvy se ukrývá pod označením „prolongace“.

Zpozorněte v případě, že smlouva odkazuje na mnoho jiných dokumentů, kde musíte dohledávat podrobné podmínky. Mezi varovné signály patří rovněž odstavce psané drobným písmem či smlouva sestávající z desítek stránek – čtení tak obsáhlého dokumentu nejspíš vzdáte předem, a tak se do něj snáze propašují nekalé podmínky.

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení