Domácnost

Nissan ukázal splněný sen všech lenochů: samořídící papuče, stoly a židle

Japonská automobilka vymyslela trepky, které se samy uklidí, i židle, jež se zasunou zpátky ke stolu, když už na nich nesedíte. Může se zdát, že v Nissanu chtějí potvrdit známé pořekadlo: „Matkou inovací a pokroku je lenost.“ Ale autonomní papuče mají jen chytře přitáhnout pozornost k samořídící technologii ProPilot ve vozech od Nissanu. Spojí se lenoši všech zemí, aby dostali novinku na trh?

Nissan ukázal splněný sen všech lenochů: samořídící papuče, stoly a židle
Nissan ukázal splněný sen všech lenochů: samořídící papuče, stoly a židle

Úvodní fotografie: V podrážce autonomní papuče se skrývají dvě kolečka. Zdroj: Nissan

Japonský autovýrobce už před dvěma lety představil židle, o kterých sní všechny kancelářské krysy, když už je omrzelo posílání přisprostlých e-mailů jménem zapomnětlivých kolegů, jež opustili počítač, aniž by si ho zamkli na heslo. Stačilo zatleskat a všechny židle v zasedačce se vrátily na své místo u stolu.

O pár měsíců později se Nissan ještě blýsknul křesílky do nesnesitelně dlouhých front. Čekající se jen pohodlně usadil, klidně si mohl otevřít třeba knížku a autonomní křeslo se samo posouvalo v řadě.

Vytáhnou lenivci do boje za autonomní papuče?

V případě autonomních židlí Nissan nikdy neplánoval, že by „neposedný“ nábytek uvedl na trh. Křesla krátce zkoušeli v několika japonských restauracích, protože Asiaté často na oběd či večeři v podnicích musí stát fronty, ale tím to skončilo. Pokud se lenoši všech zemí nespojí a nevytáhnou do ulic, aby protestovali za poslání autonomních papučí do prodeje, skončí to nejspíš stejně.

Anketa

Jaké zajímavé technologie chystá Nissan pro snadnější řízení?

Když místo aut parkují přezůvky

Trepky dostaly do podrážek stejnou technologii (ProPilot Park), jakou vyvíjejí inženýři z Nissanu pro automatické zaparkování osobních automobilů. Když se řidič nachází v blízkosti volného parkovacího místa, stačí pouze zmáčknout dvě tlačítka, aby auto provedlo manévr, který nenávidí nejen mnozí žáci autoškoly.

Pro zaparkování papučí zpátky do neviditelného botníku je třeba jen stisknout čudlík na zdi. Místo si uživatel předem zvolí, proto boty žádné volné mezery k zaparkování hledat nemusí.

Robotická židle, která se složí sama! Tohle kdyby uměla Ikea

Čarodějný hotel jako reklama pro robotické taxi Nissanu

Nissan umístil autonomní papuče spolu s „pojízdnými“ nízkými stolíky a polštářovými sedačkami do hotelu ProPilot Park Ryokan Inn nedaleko města Hakone v Japonsku. Ryokan představuje pojmenování pro hotel v japonském stylu. Místo postele se tady spí na futonu (odkliditelné matraci) a počítá se také s častějšími návštěvami personálu v pokojích a větší interakcí s hosty.

Podle automobilky pohyblivé trepky i nábytek ulehčují od pracovní zátěže zaměstnancům hotelu a zároveň baví návštěvníky. Není ale určitě náhoda, že Nissan odhalil své „čarodějné“ ubytovací zařízení nedlouho před oznámením o prvních jízdách robotického taxíku v Yokohamě. Služba Easy Ride je společným dílem japonského autovýrobce a online herní firmy DeNa. 

V hlavě neviditelného řidiče: Co vidí autonomní vůz při jízdě? Firma Waymo to ukázala

Pilotní provoz, kdy auto vozí pro nečekané nástrahy i lidského řidiče připraveného zasáhnout, byl spuštěn letos v březnu. O hotelu se samořídícími papučemi a stoly informoval Nissan v lednu.

Domácnost v pohybu

Můžeme se jen těšit, jaké běžně strnulé prvky klasické domácnosti oživí automobilka příště. Dočkáme se i autonomních postelí, věšáků či notebooků? Koneckonců hravě přenosnou televizí či pohyblivou lednicí už se dříve snažily udivit firmy Panasonic a LG.

Anketa

Chci vědět více o:

Nezajímá mě ani jedno, raději budu hledat cesty jak ušetřit za elektřinu. Srovnat aktuální ceny na trhu