Technologie

Beton svítící ve tmě: Otřese nový patent z Mexika systémem pouličního osvětlení?

Záře velkoměst možná za pár let nebude stát skoro žádné peníze. Díky novému patentu ve struktuře betonu mohou zdi budov vyzařovat světlo v mnoha barvách. Pouliční osvětlení by se tak obešlo bez jediného kilowattu elektřiny a světelné lampy na ulicích by najednou začaly překážet. Jak dlouho vydrží světélkující beton svítit a jak drahá je jeho výroba oproti běžnému betonu?

Beton svítící ve tmě: Otřese nový patent z Mexika systémem pouličního osvětlení?
Beton svítící ve tmě: Otřese nový patent z Mexika systémem pouličního osvětlení?

9 let strávil mexický vědec Carlos Rubio Avalos zkoumáním vlastností betonu, než se mu podařilo vytvořit unikátní fotoaktivní materiál, jenž se stal vůbec prvním patentem na jeho mateřské univerzitě v mexickém státě Michoacán.

Projeďte se na kole po hvězdách. Solární cyklostezku inspiroval obraz od van Gogha

Světélkující beton chtějí všichni po celém světě

Proč již získal desítky žádosti na aplikaci patentu od různých vlád a neziskových organizací, které by chtěly použít nátěr ze světélkujícího betonu na domy, cyklostezky, dálnice, interiéry budov nebo třeba plavecké bazény? Jedinečný beton nasává ultrafialové (UV) záření přes den, a když se město ponoří do tmy, dokáže vydávat světlo po dobu 12 hodin. Technologii lze použít i uvnitř, pokud se do interiéru dostává světlo skrze okna. Nezklame vás ani během zamračených dní, protože až 90 % UV záření proniká i přes zataženou oblohu.

Beton, který by dobíjel spotřebiče, prozatím nikdo nevynalezl. Za elektřinu se ovšem dá ušetřit i jinak. Srovnat dodavatele

O patent mají zájem například Lékaři bez hranic. Chtějí ho využít v rozvojových zemích, kde mají problémy s pravidelným přísunem elektřiny. Nový typ betonu by měl rozsvítit veřejné toalety, kde bývají zejména ženy v nebezpečí přepadení kvůli temným prostorám během častých výpadků elektřiny.

Budou příští generace považovat pouliční lampy za historický artefakt?

Levná záře velkoměst i pro vaše vnuky a vnučky

Bezkonkurenční výhodou oproti jiným vynálezům, které často spoléhají na energii ze světla uloženou v solárních článcích, je dlouhá životnost. Zatímco solární články „přežijí“ pár let, beton svítící ve tmě vydrží poskytovat světlo přes 100 let. Aktuálně Mexičan Avalos vytvořil dva odstíny, do kterých mohou radnice „obléct“ města během noci, námořnickou modrou a světle zelenou. Dále ale pracuje na přidání bílé, fialové a červené do své palety barev.

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

Jak získá neprůsvitný beton svou superschopnost?

Trik proměny klasického betonu v zářící spočívá odebrání mikrokrystalů, jež se tvoří při výrobě betonu a pak světlo odrážejí. Beton tak získá strukturu podobnou sklu a světelné paprsky místo odrazu absorbuje. Intenzitu vydávaného světla lze ovlivnit právě úpravou mikrostruktury materiálu, takže nebude oslňovat řidiče, pokud by světélkujícím betonem byly natřeny cesty a silnice.

Kamenem úrazu zajímavého projektu se může stát jeho cena. Výroba betonu svítícího ve tmě totiž stojí pětkrát více než klasický beton. Nátěr o tloušťce 3 mm na plochu 1 m² vyjde na 60 až 70 dolarů.