Vše o elektřině

Plyn nebo elektřina? Čím je výhodnější topit

Je výhodnější topit elektřinou nebo plynem? Takové dilema řeší nejenom vlastníci novostaveb, ale i majitelé starých domů, kteří se chystají na kompletní renovaci. Svou roli při rozhodování hraje mnoho faktorů a my se pokusíme zaměřit na ty nejdůležitější.

Plyn nebo elektřina? Čím je výhodnější topit
Plyn nebo elektřina? Čím je výhodnější topit

V první řadě je třeba uvažovat, 

Elekrotle jsou výrazně levnější 

Vyhráno nemají ani ti, kterým vede plynové potrubí kolem plotu, protože přípojku do domu si musí uhradit sami. K tomu si připočítejme instalaci plynoměru, rozvody, regulace, vyvložkování komína a pravidelné revize. Ani pořízení samotného kotle není levnou záležitostí. Jeho cena se pohybuje mezi 30 až 150 tisíci korunami. Záleží na značce a výkonu zařízení. Než si poprvé zatopíme, můžeme být chudší o dvě stě tisíc.

Elektrokotel nepotřebuje ani přípojku, ani komín ani pravidelné revize a jeho cena se pohybuje kolem 10 000 - 15 000 korun. Elektřina na topení sice vyjde dráž než plyn, ale můžete si požádat o vhodný distribuční tarif. V takovém případě je domácnosti každý den po určitou dobu účtována nižší cena za takzvaný noční proud.

U nízkoenergetických a pasivních novostaveb (jiné už stavební zákon neumožňuje) je plynový kotel rovněž nevýhodný, protože objekt díky tepelným izolacím spotřebuje jen mizivé množství tepla. V tomto případě vychází elektřina až o třetinu levněji.

Nezateplených domů ubývá

Přesto nelze kategoricky říct, že elektrické vytápění je za všech okolností výhodnější. Do starého nezatepleného domu by se pořízení elektrokotle rovnalo ekonomické sebevraždě. V takovém případě bude určitě výhodnější použít mix: plynový kotel, kamna a solárně termický systém na ohřev teplé vody. Nezateplených rodinných domů však díky programu Nová zelená úsporám ubývá.

Vedou tepelná čerpadla 

V okamžiku, kdy se vhodnou rekonstrukcí podaří vyrobené teplo v objektu udržet, už plynový kotel z výše uvedených důvodů výhodný být nemusí. Nedávno jsme psali, jak masivně Češi čerpají peníze z kotlíkových dotací právě na tepelná čerpadla. K jejich provozu je elektrokotel nezbytný. Podobně je to i v případě, že majitel rodinného domu uvažuje o pořízení fotovoltaiky. I v tomto případě je elektrokotel lepší varianta.

Jinak tomu bývá u bytových domů.Plyn je pro vytápění bytů výhodnější, proto dochází málokdy ke změně vytápění z plynu na elektřinu. Pravdou je, že osobně znám několik lidí, kteří mají iracionální strach z bezpečnosti plynu, že si raději předělali celou topnou soustavu na elektřinu. Ale to si troufám říct, že jsou spíš ojedinělé případy,“ říká Viktor Procházka z energetické firmy Yello.

Regulátor otopného tělesa

Nevýhoda plynu: geopolitická situace

Elektřina jako tepelný zdroj má jeden háček. Při zpracování energetického posudku je elektřina započítána velmi nevýhodně jako neobnovitelný zdroj, i když je vyrobena z obnovitelných zdrojů energie. Zatímco plyn je v koeficientech zvýhodňován jako ekologický zdroj.

Pro řadu zákazníků může být na překážku, že v případě geopolitické krize budeme odkázáni na nevyzpytatelné Rusko, odkud plyn do Česka proudí, zatímco ve výrobě elektřiny jsme soběstační

Z hlediska dlouhodobé perspektivy je elektřina zajímavější vzhledem k možnostem fotovoltaik, větrných zdrojů a geotermálních čerpadel, které jsou ekologické a při dobrém nastavení i velice ekonomické.

- Viktor Procházka, marketingový manažer firmy Yello

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě v r. 2020

 

Vytápění

Příprava teplé vody

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Zemní plyn

11 323 Kč

3 836 Kč

15 502 Kč

5 388 Kč

15 550 Kč

51 599 Kč

Elektrická akumulační kamna

26 790 Kč

8 009 Kč

9 784 Kč

6 336 Kč

11 000 Kč

61 919 Kč

Elektrický přímotop

23 012 Kč

8 256 Kč

9 237 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

49 869 Kč

Tepelné čerpadlo

10 559 Kč

2 477 Kč

9 237 Kč

5 364 Kč

24 083 Kč

51 720 Kč

Tabulka: Výpočet TZB-info.cz pro rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 3členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz.