Vše o elektřině

Plyn nebo elektřina? Čím je výhodnější topit

Je výhodnější topit elektřinou nebo plynem? Takové dilema řeší nejenom vlastníci novostaveb, ale i majitelé starých domů, kteří se chystají na kompletní renovaci. Svou roli při rozhodování hraje mnoho faktorů a my se pokusíme zaměřit na ty nejdůležitější.

Plyn nebo elektřina? Čím je výhodnější topit
Plyn nebo elektřina? Čím je výhodnější topit

Technické vybavení obce 

V první řadě je třeba uvažovat, o jakou stavbu se jedná a jakou má energetickou náročnost. Podstatné jsou i pořizovací náklady otopné soustavy, ale nejdůležitějším ukazatelem je stav infrastruktury v daném místě. Pokud není do obce zaveden plyn, byl by čirý nesmysl pořizovat si plynový kotel. Další plynofikace nezasíťovaných obcí v budoucnu není pravděpodobná. Z průzkumů navíc vyplývá, že v Česku je dvakrát více odběrných míst na elektřinu než na plyn.

Česká vesnice

Elektrický kotel je levnější

Vyhráno nemají ani ti, kterým vede plynové potrubí kolem plotu, protože přípojku do domu si musí uhradit sami. K tomu si připočítejme instalaci plynoměru, rozvody, regulace, vyvložkování komína a pravidelné revize. Ani pořízení samotného kotle není levnou záležitostí. Jeho cena se pohybuje mezi 80 až 150 tisíci korunami. Záleží na značce a výkonu zařízení. Než si poprvé zatopíme, můžeme být chudší o dvě stě tisíc.

Topení stojí nemálo peněz

Elektrokotel nepotřebuje ani přípojku, ani komín ani pravidelné revize a jeho cena se pohybuje kolem 15 tisíc. Elektřina na topení sice vyjde dráž než plyn, ale můžete si požádat o nižší distribuční tarif. V takovém případě je domácnosti každý den po určitou dobu účtována nižší cena za takzvaný noční proud.

Pasivní dům

U nízkoenergetických a pasivních novostaveb (jiné už stavební zákon neumožňuje) je plynový kotel rovněž nevýhodný, protože objekt díky tepelným izolacím spotřebuje jen mizivé množství tepla. V tomto případě vychází elektřina až o třetinu levněji.

Starý dům

Nezateplených domů ubývá

Přesto nelze kategoricky říct, že elektrické vytápění je za všech okolností výhodnější. Do starého nezatepleného domu by se pořízení elektrokotle rovnalo ekonomické sebevraždě. V takovém případě bude určitě výhodnější použít mix: plynový kotel, kamna a solárně termický systém na ohřev teplé vody. Nezateplených rodinných domů však díky programu Nová zelená úsporám ubývá.

Fotovoltaika na střeše rodinného domu

Vedou tepelná čerpadla 

V okamžiku, kdy se vhodnou rekonstrukcí podaří vyrobené teplo v objektu udržet, už plynový kotel z výše uvedených důvodů výhodný být nemusí. Nedávno jsme psali, jak masivně Češi čerpají peníze z kotlíkových dotací právě na tepelná čerpadla. K jejich provozu je elektrokotel nezbytný. Podobně je to i v případě, že majitel rodinného domu uvažuje o pořízení fotovoltaiky. I v tomto případě je elektrokotel lepší varianta.

Zateplený panelový dům

Jinak tomu bývá u bytových domů. „Plyn je pro vytápění bytů výhodnější, proto dochází málokdy ke změně vytápění z plynu na elektřinu. Pravdou je, že osobně znám několik lidí, kteří mají iracionální strach z bezpečnosti plynu, že si raději předělali celou topnou soustavu na elektřinu. Ale to si troufám říct, že jsou spíš ojedinělé případy,“ říká Viktor Procházka z energetické firmy Yello.

Regulátor otopného tělesa

Nevýhoda plynu: geopolitická situace

Elektřina jako tepelný zdroj má jeden háček. Při zpracování energetického posudku je elektřina započítána velmi nevýhodně jako neobnovitelný zdroj, i když je vyrobena z obnovitelných zdrojů energie. Zatímco plyn je v koeficientech zvýhodňován jako ekologický zdroj.

Pro řadu zákazníků může být na překážku, že v případě geopolitické krize budeme odkázáni na nevyzpytatelné Rusko, odkud plyn do Česka proudí, zatímco ve výrobě elektřiny jsme soběstační

Z hlediska dlouhodobé perspektivy je elektřina zajímavější vzhledem k možnostem fotovoltaik, větrných zdrojů a geotermálních čerpadel, které jsou ekologické a při dobrém nastavení i velice ekonomické.

- Viktor Procházka, marketingový manažer firmy Yello

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě v r. 2020

 

Vytápění

Příprava teplé vody

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Zemní plyn

11 323 Kč

3 836 Kč

15 502 Kč

5 388 Kč

15 550 Kč

51 599 Kč

Elektrická akumulační kamna

26 790 Kč

8 009 Kč

9 784 Kč

6 336 Kč

11 000 Kč

61 919 Kč

Elektrický přímotop

23 012 Kč

8 256 Kč

9 237 Kč

5 364 Kč

4 000 Kč

49 869 Kč

Tepelné čerpadlo

10 559 Kč

2 477 Kč

9 237 Kč

5 364 Kč

24 083 Kč

51 720 Kč

Tabulka: Výpočet TZB-info.cz pro rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 3členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz.