Zjistěte, jak funguje plynový kondenzační kotel
Vytápění plynem ještě zdaleka neřeklo své poslední slovo. Jde o poměrně levnou a stabilní variantu vytápění domácnosti, která se za určitých podmínek vyplatí více než například tepelné čerpadlo. Podíváme se, jaké jsou výhody vytápění plynem a jak funguje plynový kotel.
Jak funguje kondenzační kotel
Princip fungování plynového kondenzačního kotle je jednoduchý. Základem je využití kondenzátu ze spalování plynu. Spaliny vytváří vodní páru, kterou kotel kondenzuje opět do podoby vody pomocí ochlazení ve výměníku. Díky tomu vzniká teplo, které ohřívá vodu v otopném systému. Zatímco starší plynové kotle uvolňují přebytečné spaliny komínem do ovzduší, kondenzační kotel tyto spaliny umí využít (může jít až o 11 % odpadního tepla, které domácnost bez kondenzačního kotle ztrácí).
Pomocí procesu kondenzace je otopná voda předehřáta, takže ji kotel už jen dohřeje na potřebnou teplotu. Díky tomu umí kondenzační kotel uspořit znatelné množství plynu.
Účinnost kondenzačního kotle na plyn
Díky kondenzaci má tento typ plynového kotle velmi vysokou účinnost, která se pohybuje mezi 98 a 110 %. Účinnost plynového kotle se uvádí ve dvou hodnotách – pod 100 % a nad 100 %, záleží na tom, jestli jde o účinnost na základě Hs, tedy spalného tepla, nebo naopak Hi, tedy výhřevnosti paliva (to u plynu dosahuje z fyzikálního hlediska max. 100 %) se započtením kondenzačního tepla (7 až 9 %). V obou případech je ale rozdíl mezi klasickými a kondenzačními kotly zcela zásadní, a to o desítky procent.
Účinnost jednotlivých typů plynových kotlů:
- Kondenzační kotel = 98 % (při výpočtu výhřevnosti paliva je uváděno nad 109 %)
- Nízkoteplotní plynový kotel = 89 %
- Klasický plynový kotel = 84 %
Zdroj: viessman.cz
Proč si pořizovat plynový kotel?
Výhod plynového kondenzačního kotle je několik a nejvíc je docení majitelé starších a velkých nemovitostí. Díky vysoké účinnosti dokáže plynový kotel přesně takovou domácnost ideálně vytopit. Jak se také ukázalo, i přes významnou geopolitickou krizi v roce 2022 plyn patří stále mezi paliva se stabilitou dodávek. Jeho cena na trzích se v současnosti navíc snižuje, což zákazníci pociťují v nových cenových nabídkách dodavatelů plynu. Pokud už dům využívá plyn k vytápění, můžete uspořit náklady pořízením nového, kondenzačního kotle, jehož cena není nijak závratná a také není nutné měnit celou otopnou soustavu, pokud je správně dimenzovaná. Výrazným argumentem pro pořízení plynového kondenzačního kotle je také jeho nízký dopad na životní prostředí oproti kotlům na tuhá paliva.
Uvažujete o dalším, doplňkovém zdroji tepla, například solárních panelech? Jejich instalace je možná i při využívání plynového kotle.
Údržba kondenzačního kotle
Zásadní je pro správnou funkčnost plynového kotle jeho pravidelná údržba a revize. Revize plynového kotle pro domácnosti není určena zákonem, ale její podcenění může mít dalekosáhlé následky. Kotel totiž spaluje plyn jako fosilní palivo, které je vysoce hořlavé a navíc obsahuje oxid uhelnatý, jedovatou látku, která může při vysoké koncentraci ohrozit život. A jako každé zařízení, tak i jednotlivé části plynového kotle se opotřebovávají a zanášejí, případně netěsní.
Kontrolu kotle provádějte vždy před topnou sezonou, a to v dostatečném předstihu. Může se totiž stát, že buď neseženete odborného technika kvůli množství zakázek, nebo v první chladný den zjistíte, že se vaše domácnost nevytápí, protože kotel nefunguje.
Domácnost by tedy měla zodpovědně přistupovat k servisním prohlídkám ideálně každý rok a pro jistotu jednou za 3 roky přistoupit i k nepovinné provozní revizi, kterou mají naopak ze zákona povinnou podnikající fyzické a právnické osoby.
Pomocí servisní prohlídky plynového kotle si zajistíte:
- Zjištění závad
- Prodloužení životnosti a účinnosti kotle
- Stále stejnou spotřebu
- Správnou funkčnost před topnou sezónou
Jak je to s chybějící revizí při pojistné události?
Revize a pravidelné prohlídky plynového kotle jsou důležité také z pohledu pojištění nemovitosti a domácnosti. Může se totiž stát, že vám pojišťovna nevyplatí náhradu při pojistné události, pokud byla údržba plynového kotle dlouhodobě zanedbána a ten následně způsobil poškození nejen vašeho majetku a zdraví, ale také vašich sousedů.
Plynový kondenzační kotel – cena
Oproti jiným způsobům vytápění, jako je tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika, má plynový kondenzační kotel výhodu poměrné nízkých nákladů na pořízení a instalaci. A to hlavně ve chvíli, kdy už je váš dům napojený na plynovou přípojku. Návratnost instalace nového plynového kondenzačního kotle se udává zhruba v rámci 4 let. Životnost nového kotle je 15, někdy až 20 let.
A jaká je průměrná cena plynového kondenzačního kotle? Záleží na jeho výkonu a typu. Většinou se pohybuje od 30 000 Kč, přes 50 000 Kč až nad 80 000 Kč.
Do ceny za pořízení kotle je dobré raději započítat:
- Případné nové vyvložkování komína, instalace odvodu spalin a přívodu vzduchu
- Případné pořízení novějších radiátorů
- Napojení odvodu kondenzátoru na kanalizaci nebo pořízení přečerpávací stanice
- Energetický audit pro výpočet energetické ztrátovosti domu
Jak vybrat vhodný kondenzační kotel
Při výběru kondenzačního kotle se určitě nedívejte pouze na cenu. Zásadní je výkon kotle, který musíte přizpůsobit tepelným ztrátám vaší nemovitosti. Vyšší teplotní ztráty je nutné dohnat vyšší teplotou vody v otopné soustavě.
Typy kondenzačních plynových kotlů se rozdělují podle způsobu ohřevu vody na:
- Kondenzační plynový kotel s průtokovým ohřevem vody
- Kondenzační kotel s integrovaným zásobníkem
- Kondenzační kotel s externím zásobníkem
Další rozdělení kondenzačních kotlů je dle možnosti umístění a v takovém případě se rozdělují na závěsné (těch je většina) a stacionární (především ty kotle, které potřebují velké zásobníky pro teplou vodu).