Vše o elektřině

Počítač, televize či nabíječky: Jak zařídit, aby vysávaly co nejméně energie?

Zatímco v klidu ležíte na gauči, vaše elektrospotřebiče nezahálí a odebírají elektřinu na svůj provoz, i když zrovna nepracují. Jak eliminovat spotřebu energie ve vašem obývacím pokoji na minimum, aby vás účty za elektřinu neděsily více než Hitchcockovy horory? Podívejte se na pár tipů.

Počítač, televize či nabíječky: Jak zařídit, aby vysávaly co nejméně energie?
Počítač, televize či nabíječky: Jak zařídit, aby vysávaly co nejméně energie?

Které spotřebiče by dostaly roli v Hitchcockově trháku, kdyby slavný režisér ožil a rozhodl se točit film z prostředí temného obýváku o plýtvání elektřinou a zoufalých, zadlužených odběratelích? Jako příšery by nejspíš vystupovaly všechny přístroje, které na vás ve tmě poblikávají zapnutými kontrolkami, jež značí pohotovostní režim neboli mód stand-by. I když tiskárna netiskne, do počítače nikdo nic neťuká a televize nehraje, v režimu stand-by spotřebovávají energii. Nejstrašnějšími stvůrami jsou v tomto ohledu stolní počítače a televize s CRT obrazovkami.

Nejvíce energie v režimu stand-by vysávají staré televize

Při koupi elektroniky tedy kromě ceny a dalších parametrů porovnávejte, kolik energie si budou brát v pohotovostním režimu. Spotřebiče, kterým časté vypojování ze sítě nevadí, tedy bez slitování vytahujte ze zásuvky. Mezi výjimky patří právě CRT televize, které opakované vyřazení ze sítě poškozuje. Žádné ohledy ale nemusíte brát na počítače, tiskárny nebo nabíječky na telefon. Například počítače spotřebovávají 70 % energie, i když na nich zrovna nepracujete, proto když už máte dost zírání do obrazovky, volte úsporný režim, a na noc počítač vypínejte úplně.

Nový počítač nebo notebook? Kdo se objede bez náročné grafiky, vybere notebook

Přemýšlíte nad vhodným dárkem nebo o novém vybavení kanceláře? Z pohledu úspory energií není nad čím váhat, protože přenosné počítače potřebují k provozu pouze 15 % energie nezbytné k chodu stolního počítače. Samozřejmě záleží, na co budete přístroj používat. Kdo si potrpí na vysoké grafické rozlišení, po notebooku nejspíš nesáhne.

U koho nevyprchala nákupní horečka zakoupením počítače, může ušetřit elektřinu i výměnou staré CRT televize za novější modely s LCD či LED obrazovkou. Kromě energií šetří nové typy obrazovek i oči. O tom, kolik energie váš televizor spotřebuje, rozhoduje i nastavení jasu a kontrastu. Nejvíce se to projeví hlavně u plazmových obrazovek. Vysoký jas v kombinaci s častým sledováním televizních pořadů může potrápit vaši peněženku, proto zkuste, jak vám bude vyhovovat režim „kina“, kde nejsou takové nároky na jas obrazu. Ocení to také vaše oči. 

Další tipy na úsporu elektrické energie a snížení spotřeby v domácnosti naleznete v ebooku "Šetříme elektřinou v obýváku a pracovně".