Domácnost

Podružné elektroměry: Posviťte si na úskalí při rozpočítání účtů za energii pro více lidí

Pro spravedlivé rozdělení nákladů v bytových domech, společných garážích nebo zahrádkářských koloniích s jedním hlavním elektroměrem se často využívá doplňkového měření spotřeby elektřiny podružnými elektroměry. Jaké nejčastější problémy při podružném měření vznikají?

Podružné elektroměry: Posviťte si na úskalí při rozpočítání účtů za energii pro více lidí
Podružné elektroměry: Posviťte si na úskalí při rozpočítání účtů za energii pro více lidí

Foto: AdobeStock

Jak se liší podružný elektroměr od klasického? Žádné odběrné místo se neobejde bez fakturačního elektroměru, který počítá spotřebované kilowatthodiny a podle nich dostává domácnost výslednou fakturu od dodavatele. Zařízení musí namontovat kvalifikovaný pracovník a rovněž je nutné opatřit platné úřední ověření. Technické požadavky na takové měřidlo definuje nařízení vlády č. 120/2016 Sb.

Vyúčtování elektřiny: Jak vyčíst z faktury za energie vše, co potřebujete

Zatímco přísná kritéria u fakturačního elektroměru zaručují jeho přesnost, přístroje pro podružné měření nepodléhají žádné oficiální kontrole. Nainstalovat si je může i sám zákazník a slouží pouze pro orientační výpočet spotřeby. Například při reklamaci špatně naměřeného odběru k nim distributor pravděpodobně vůbec nebude přihlížet.

Kde se podružné elektroměry nejčastěji využívají?

Proč podružné elektroměry udávají nižší spotřebu?

I když všechny samostatné jednotky opatříme vlastním podružným měřidlem, součet naměřených hodnot se nebude rovnat číslu, které udává centrální fakturační elektroměr. Ten totiž zpravidla naměří spotřebu o 5 až 20 % vyšší než souhrn kWh od všech podružných zařízení. Nejedná se o chybu, protože každý podružný elektroměr se chová zároveň jako elektrospotřebič.

5 důvodů, proč poroste cena elektřiny

Část energie tedy odebere pro svou vlastní spotřebu, ale nikam ji nezapočítává. Napěťová cívka přístroje zůstává v provozu nepřetržitě a odebere 2 až 5 W. Když se to za celý rok nasčítá, u jednofázových podružných elektroměrů se dostaneme na 10 až 45 kWh, tedy 50 Kč až 200 Kč za elektřinu. U trojfázového zařízení výsledky násobíme třemi. Zejména u elektroinstalací s desítkami podružných elektroměrů se proto hodí zavést i poplatek za připojený elektroměr.

narůstající spotřeba elektřiny na elektroměru

Trápí vás vysoké účty za elektřinu? Zkuste pomocí naší kalkulačky odhalit energetické žrouty ve vaší domácnosti. Chci odhalit žrouty!

Za nepřesnosti mohou i staré kotoučové elektroměry

Zejména v některých starších zástavbách můžeme stále najít elektroměry, které fungují na principu otáčení kotouče. Na rozdíl od novějších elektronických nedokáží úplně přesně změřit velmi nízkou spotřebu elektřiny, například u pohotovostního režimu spotřebičů. Proto mohou rovněž způsobovat nesoulad mezi hodnotami hlavních elektrických hodin a podružných elektroměrů.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Kolik podružný elektroměr stojí?

Ceny podružných měřidel se liší podle typu a výrobce. Nejjednodušší jednofázové začínají na pár stovkách korun, třífázové se pohybují kolem 1000 až 1500 Kč, ale výslednou částku může navýšit třeba montáž na DIN lištu a případné ověření elektroměru. Úředně ověřené měřidlo vyjde i na pár tisíc.

Příklady podružných elektroměrů

model počet fází max. proudový rozsah způsob montáže cena včetně DPH
Elektroměr UME 115L (Maneler 9901D) jednofázový 45 A na DIN lištu 333 Kč
Eleman Elektroměr EDIN 111M jednofázový 45 A na nosnou lištu 35 mm 571 Kč
Elektroměr UME 371L (Maneler 9905D) třífázový 100 A na DIN lištu 743 Kč
Eleman Elektroměr DTS 353-L třífázový 80 A na DIN lištu 1 352 Kč
Eleman Elektroměr EDIN 372M třífázový 100 A vestavěný elektroměr 1 591 Kč

Tabulka: Informace jsou aktuální k 5. 3. 2020 a pocházejí z webů Heureka.cz a Voltmetr.cz.