Domácnost

Další zdražení elektřiny: O kolik poroste cena klientům Pražské plynárenské a Energie ČS?

Od 1. 4. 2020 se odběratelé dodavatelů Pražská plynárenská a Energie ČS mohou kromě aprílových žertů „těšit“ také na zvýšení ceny elektrické energie. Obě společnosti mají dohromady přes 100 tisíc zákazníků. Ti, kterých se týká ohlášené zdražení, mohou odstoupit od smlouvy bez sankcí nejpozději do 22. března. Později jim stále zůstává možnost klasické výpovědi do 3 měsíců.

Další zdražení elektřiny: O kolik poroste cena klientům Pražské plynárenské a Energie ČS?
Další zdražení elektřiny: O kolik poroste cena klientům Pražské plynárenské a Energie ČS?

Ilustrační obrázek. Zdroj: Adobestock

Světové finanční trhy zachvácené panikou kvůli nejistému vývoji ekonomiky ochromené koronavirem hlásí téměř každý den jeden sešup za druhým. Padá i cena elektřiny obchodovaná na pražské energetické burze PXE. Například kontrakt na dodání elektřiny ve 3. čtvrtletí letošního roku se loni prodával za 49 eur, ale nyní stojí jen 36 eur.

klesající cena elektřiny na PXE

Přestože ceny klesají, teprve teď někteří dodavatelé promítají do svých ceníků nárůst cen z minulého roku.

Účet od Pražské plynárenské: přes 300 Kč navíc pro běžnou domácnost

63 tisíc odběrných míst čerpá ze zásuvek jiskřivou energii dodanou společností Pražská plynárenská. Zdražení se dotkne pouze domácností, které vsadily na produkt Elektřina bez závazků. Ostatní nabídky dodavatele obsahují fixaci cen, takže tam se ani žádné cenové zvraty odehrávat nemohou.

Ve všech distribučních sazbách se zvyšuje stálý měsíční poplatek za odběrné místo z 72,60 Kč na 78,65 Kč včetně DPH. Nárůst cen za odebranou kilowatthodinu se liší podle sazby. V nejrozšířenější distribuční sazbě D02d stoupá platba za silovou energii z 1,997 na 2,116 Kč za kWh.

Jak se liší měsíční stálý poplatek od platby za jistič? Chci znát odpověď!

Například domácnost s roční spotřebou 2,2 MWh za rok, což odpovídá odběru bytu bez ohřevu vody či vytápění elektřinou, kvůli nových cenám u Pražské plynárenské za rok zaplatí 13 458 korun místo 13 122 korun. Hodnoty platí pro distribuční území ČEZ, jež pokrývá většinu republiky. Nicméně i v ostatních distribučních regionech rozdíl u běžné domácnosti činí přes tři stovky.

Účet od Energie ČS: od 750 až 950 Kč za zdražení

Energetická odnož České spořitelny sáhla po plošném zdražení všech svých produktů, které dohromady zajišťují dodávky proudu pro více než 38 tisíc odběratelů. Pokud ale zákazníci Energie ČS topí elektřinou, zdražení se jim vyhne.

Ceny se zvyšují pro jednotarifové sazby (D01d a D02d), dvoutarifové sazby s ohřevem vody či nabíjením elektromobilu (D25d, D026d a D27d) a pro chataře a chalupáře s víkedovou sazbou (D61d).

Zdražení cen elektřiny u Energie ČS k 1. 4. 2020

produkt roční cena za elektřinu po zdražení nárůst 
Standard 13 062 Kč + 745 Kč
Online 12 409 Kč + 905 Kč
Sporo 12 990 Kč + 958 Kč
Aklient 13 062 Kč + 958 Kč

Tabulka: Uvádíme ceny dle kalkulačky webu TZB info pro spotřebu 2,2 MWh v distribuční sazbě D02d a s jističem o velikosti 3 x 25 včetně na území distribuční oblasti ČEZ.

Na odchod kvůli zvýšení cen zbývá jen pár dní

Předpokládáme, že společnosti Pražská plynárenská ani Energie ČS nezapomněly oznámit chystané zdražení svým klientům. Měly na to čas do 2. března. V takové situaci mohou odběratelé bez placení jakýchkoli sankčních poplatků odejít jinam.

ceny elektřiny 2020

Stačí poslat oznámení o odstoupení od smlouvy do 10 dní před učinností nových ceníků, tedy do konce tohoto týdne. Kdyby žádná zpráva o zdražení klientům nedorazila, lhůta se prodlužuje na 3 měsíce od zvýšení cen.

Jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií: Stáhněte si vzorové formuláře

Komu se zdražení nezamlouvá, ale odstoupit už nestihne, protože musí řešit spoustu jiných naléhavějších problémů, nemusí příliš smutnit. Dražší elektřina od Pražské plynárenské i Energie ČS se totiž týká produktů sjednaných na dobu neurčitou. Takových závazků se může odběratel toužící po levnějších kilowatthodinách kdykoli zbavit podáním výpovědi. Pak už zbývá jen počkat 3 měsíce, během kterých poběží výpovědní lhůta.

Máte hluboko do peněženky? Zjistěte, kdo nabízí energii za výhodné ceny.