Vše o elektřině

Převod na běžný ceník může trvat i déle než měsíc. Dodavatelé prosí o trpělivost

Zatímco v minulých letech změnilo dodavatele kolem 350 000 zákazníků, v tomto roce dojde ke změně dodavatele u milionu lidí jen kvůli krachu Bohemia Energy. Dodavatelé jsou proto přehlcení a žádají zákazníky o trpělivost.

Převod na běžný ceník může trvat i déle než měsíc. Dodavatelé prosí o trpělivost
Převod na běžný ceník může trvat i déle než měsíc. Dodavatelé prosí o trpělivost

Krach Bohemia Energy zasáhl přes 900 000 klientů této společnosti, kteří postupně přecházeli k dodavatelům poslední instance (DPI) podle své distribuční oblasti.

Některé z nich překvapily měsíční zálohy především u plynu, které jsou dokonce i pětinásobné oproti tomu, co platili v minulosti. Jsou i případy, kdy domácnostem vzrostly zálohy ze 4000 Kč měsíčně na téměř 20 000 Kč měsíčně, což může být pro řadu z nich dlouhodobě zcela likvidační. 

Srovnejte si dodavatele a zjistěte, kolik můžete ušetřit

Celá situace způsobila doslova paniku a lidé u DPI chtějí okamžitě přecházet na běžné ceníky dodavatelů. 

DPI, kteří zároveň patří také mezi největší dodavatele, museli nejdříve zvládnout přechod zákazníků do jejich ceníků DPI. Až poté jim mohou nabídnout standardní ceníky. Jedná se tak fakticky o dvojí přechod zákazníků, který je výrazně administrativně náročnější než běžný přechod klienta. 

Krach Bohemia Energy: Jak mám postupovat? (NÁVOD)

  

Celou situaci navíc ztěžuje to, že Bohemia Energy nepředala přehledná data. „Databáze, kterou máme od Bohemia Energy, je nekvalitní a nedostatečná. Celý proces to bohužel komplikuje a zdržuje,“ uvádí neoficiálně produktový manažer jednoho z velkých dodavatelů energií, který patří také mezi DPI.

Trpělivost především 

Celý proces změny dodavatele energií je administrativně značně náročný a kvůli současnému přetížení dodavatelů se může protáhnout na delší období. 

Zatímco u některých dodavatelů, kteří mají digitalizovaný proces, lze zvládnout přechod za 10 dní, u jiných dodavatelů se může převod protáhnout i na více než měsíc. 

Složitou situaci mají také seriózní srovnávače elektřiny a plynu. „Zájemce o změnu dodavatele prosíme o trpělivost a pochopení. Ušetřeno.cz eviduje přibližně desetinásobný zájem o své služby. Pokud zákazníka obsloužíme a předáme dodavateli, může celý proces trvat až měsíc, než se smlouva administruje a zadá do systému,“ uvádí Michal Les, energetický analytik v Ušetřeno.cz.   

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení