Vše o elektřině

Recyklace elektrospotřebičů: Víte, jak správně recyklovat?

Recyklací elektrospotřebičů výrazně ulevíte životnímu prostředí. Z vysloužilých elektrických zařízení se díky recyklaci do přírody nedostanou škodlivé látky a část materiálů ještě poslouží při výrobě nových předmětů. Víte, jak správně recyklovat elektrospotřebiče?

Recyklace elektrospotřebičů: Víte, jak správně recyklovat?
Recyklace elektrospotřebičů: Víte, jak správně recyklovat?

Méně emisí a spotřebované energie

V případě elektrospotřebičů se nejedná o cyklické využívání odpadů, ale o opětovné použití vybraných materiálů. Materiálová výtěžnost rozhodně není zanedbatelná, u některých zařízení dosahuje až 90 %. Toto opětovné využití ušetří energii, která by byla spojena s produkcí nových surovin a ochrání ovzduší před vypouštěním škodlivých látek, jenž by bylo s výrobou spojené.

Na 100 000 tun vybraných vysloužilých spotřebičů připadá více než milion tun oxidu uhličitého, co se díky recyklaci nedostane do ovzduší. Zároveň dojde k úspoře zhruba 600 milionů kWh elektrické energie. Podobné množství spotřebičů se přitom v České republice dokáže zpětně vybrat za méně než dva roky. Význam recyklace roste s tím, jak se v posledních dekádách zkracuje životnost elektrických spotřebičů a zvyšuje jejich obrátka.

Trendem je recyklace a upcyklace, říká koordinátorka soutěže E.ON Energy Globe

Z mikrovlnné trouby lze znovu použít až 8 kg železa

Reálnější představu o významu recyklace elektrospotřebičů získáme při pohledu na konkrétní údaje u jednotlivých zařízení. Správnou recyklací jedné mikrovlnné trouby lze zpětně získat až 8 kg železa, ze kterého je možné vyrobit například 2 čtvereční metry plechové střešní krytiny. Kromě železa lze z té samé mikrovlnky získat ještě asi 1,7 kilogramu plastů a 2,2 kg skla. Navíc dojde k ušetření více než 50 kWh elektrické energie, spotřebuje se o 5 litrů ropy méně a zabrání se tvorbě až 13,5 kg oxidu uhličitého.

V případě recyklace vyřazeného vysavače lze využít 1,3 kg železa, 4,2 kg plastů a 0,9 kg neželezných kovů. U velkých elektrických spotřebičů je to samozřejmě ještě mnohem více.

Recyklace spotřebičů

Pokud se ptáte, jaké elektrické spotřebiče je nutné recyklovat, tak vězte, že všechny. Na elektrických zařízeních naleznete symbol přeškrtnuté popelnice, který znamená zákaz vhazování do běžných popelnic a kontejnerů. Platí to pro všechnu spotřební elektroniku, domácí spotřebiče, televize, počítače, ale také pro zahradní přístroje a mnohé další.

Recyklace solárních panelů. Hrozí nám ekologická katastrofa?

Sběrný dvůr nebo zpětný odběr prodejce

Význam recyklace elektrospotřebičů jsme si již vysvětlili. Kde tedy vysloužilé spotřebiče odevzdat? Nejjednoduším a také tím nejtradičnějším řešením je odvoz do sběrného dvora

Jedná se o místa, kde můžete zdarma nechat svá vyřazená zařízení. V České republice je okolo 1600 sběrných dvorů a sběrných míst, nepochybně víte o nějakém v nejbližším okolí. Případně na webové stránce www.sberne-dvory.cz snadno vyhledáte sběrný dvůr podle adresy. Jestli bydlíte někde v odlehlé části republiky, je velmi pravděpodobné, že vaše obec bude jednou za čas organizovat mobilní svoz elektroodpadu.

Pokud si místo starého přístroje rovnou kupujete nový, využijte možnosti odevzdání vysloužilého elektrického spotřebiče přímo u prodejce – každý prodejce elektrospotřebičů má zákonnou povinnost od zákazníka zpětně odebrat použité zařízení, když si dotyčný zároveň kupuje obdobný nový přístroj. Obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních musí dle zákona odebrat od zákazníka starý elektrospotřebič dokonce bez ohledu na to, zda si něco zakoupí. Nicméně žádný z vnějších rozměrů spotřebiče nesmí být delší než 25 centimetrů. Zpětný odběr u prodejců není zpoplatněn.

Recyklace elektrospotřebičů

Využijte červené kontejnery

Další možností jsou červené kontejnery, do kterých můžete vhodit drobné elektrické spotřebiče jako například rádia, telefony, žehličky, rychlovarné konvice, holicí strojky nebo elektronické hračky. Kontejnery se typicky nacházejí na frekventovaných místech, u obchodních center nebo často spolu s dalšími barevnými kontejnery určenými pro tříděný odpad. Po celé České republice je rozmístěno téměř 3 800 červených kontejnerů. Vyhledat si kontejner poblíž bydliště můžete přímo na webových stránkách www.cervenekontejnery.cz.

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací