Domácnost

Revize a servis plynových kotlů: Před topnou sezónou přichází ideální čas na kontrolu

Před začátkem topné sezóny se hodí zařídit servis plynového kotle. Revizi sice zákon vyžaduje jednou za tři roky pouze u plynových kotlů, které vlastní podnikatelé a právnické osoby, ale všichni bez rozdílů musí jednou za rok nebo za 2 roky zavolat kominíkovi kvůli kontrole spalinových cest neboli komínů. Kolik revize a servis plynových kotlů stojí?

Revize a servis plynových kotlů: Před topnou sezónou přichází ideální čas na kontrolu
Revize a servis plynových kotlů: Před topnou sezónou přichází ideální čas na kontrolu

Ilustrační foto. Zdroj: Adobestock

Povinnou provozní revizi plynového kotle musí provádět aspoň jednou za tři roky firmy a právnické osoby, které tento zdroj tepla využívají. Nařizuje jim to vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení.

Ale ani domácnosti by neměly pravidelnou kontrolu plynových kotlů opomíjet. Výrobci kotlů totiž doporučují každoroční servis svých zařízení a často nabízejí prodlouženou záruku na kotel pouze v případě, že uživatel nechá kotel zkontrolovat servisním technikem aspoň jednou za rok nebo jednou za 2 roky.

Kdy potřebujete kontrolu plynového kotle nebo komína?

Revize a kontroly plynových kotlů

typ prohlídky pravidelnost prohlídky pro koho je povinná?
provozní revize 1x za 3 roky firmy a právnické osoby
servis kotle 1x za rok není povinná, pouze doporučená ze strany výrobců
kontrola spalinových cest 1x za rok pro všechny majitele kotlů na pevná paliva
kontrola spalinových cest podle návodu výrobce (většinou 1x za 2 roky) pro majitele plynových kondenzačních kotlů

Kontrolu komínů musí provádět všichni

Úplně všech majitelů kotlů, ať už plynových nebo na pevná paliva, se týká povinnost pravidelné kontroly spalinových cest, tedy komínů. Provádí ji kominík, který poté sepíše o kontrole protokol. Dokument se hodí pro případ požáru kvůli pojišťovně anebo při žádosti o kotlíkovou dotaci.

Kotlíkové dotace 2019: Jak získat až 127 500 korun na výměnu starého kotle?

Kdo není schopen prokázat, že kontrolu komínů nechal provést, vystavuje se riziku až 10tisícové pokuty. Možnost ověřit si, že uživatel jedná s autorizovaným kominíkem nabízí web Hasičského záchranného sboru ČR.

Komu hrozí otrava plynem?

Nicméně, v praxi dohled nad prováděním kontrol spalinových cest spadá do kompetence profesionálních hasičů, a ti sami přiznávají, že je poměrně obtížné tuto „kontrolu kontroly“ obstarávat.

Mnozí odborníci na tepelnou techniku také tvrdí, že zejména v případě kvalitních kondenzačních plynových kotlů je riziko požáru zanedbatelné, takže povinnost každoroční kontroly je poněkud sporná. Naopak, u starších zařízení pravidelnou kontrolou a údržbou kotle může majitel zabránit otravě oxidem uhličitým či kritické havárii.

Vynechávat pravidelné kontroly staršího plynového kotle kvůli úsporám může odnést vaše zdraví. Šetřete tam, kde to dává smysl! Změnou dodavatele plynu naši zákazníci průměrně ušetří 4700 korun. Chci platit méně za plyn!

Navzdory možnosti získat finanční injekci na výměnu starého kotle za nové spolehlivější zařízení skrze kotlíkové dotace počet požárů zaviněných komíny v posledních letech v ČR spíše narůstá.

Požáry způsobené komíny

Rok Celkový počet požárů způsobených vadnou údržbou či nevhodnou konstrukcí komína
2010 1 112
2011 920
2012 908
2013 957
2014 891
2015 881
2016 1 052
2017 1 028
2018 1 074

Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Kolik stojí každoroční kontrola plynového kotle?

Servisní prohlídku plynového kotle v domácnosti provádí servisní technik. Bude si za ni účtovat zhruba 500 až 1500 Kč. Záleží na značce, typu a stáří kotle. Technici se také mohou lišit v tom, jestli do této ceny již zahrnují náklady na dopravu nebo si dopravné účtují zvlášť.

Servisní technik při kontrole plynového kotle v domácnosti

Jelikož kontrolu kotle je ideální provést před začátkem topné sezóny nebo po jejím skončením, mnoho domácností kontaktuje techniky ve stejnou dobu, takže často na návštěvu servisního technika musíte dlouho čekat.

E.ON dodá plyn a zařídí i kontrolu kotle

Se sjednáním servisní prohlídky ale může pomoci i váš dodavatel plynu. Například téměř 34 tisíc odběratelů plynu od společnosti E.ON Energie se při zařízení servisu pro svůj plynový kotel obrací opět na tuto firmu. Jedná se o produkt Komplet plyn PRO, u kterého se odborníci postarají o váš plynový kotel, takže vy se nemusíte už o nic starat. 

Pracovníci E.ONu se postarají o kontrolu kotle i povinné čištění spalinových cest. Zajímá vás, jak tato služba funguje? Chci vědět víc!

Co zahrnuje servis plynového kotle u E.ON?

Kteří dodavatelé automaticky vracejí přeplatek za elektřinu nebo za plyn?