Aktuality

Licence na dron: Vše, co potřebujete vědět

Drony se v posledních letech v České republice vyrojily jako houby po dešti. Pohled na svět z ptačí perspektivy se zřejmě nikdy neokouká, a tak jsou hojně využívány jak amatéry, tak i profesionály k natáčení videí nebo pořizování fotografií. Zjistěte, jaká omezení jsou s řízením dronu spojena a proč jejich uživatele čekají testy, při kterých budou muset prokazovat svou způsobilost.

Licence na dron: Vše, co potřebujete vědět
Licence na dron: Vše, co potřebujete vědět

Drony jsou nejčastěji využívány k rekreační nebo civilně výdělečné činnosti jako prostředky pro natáčení originálních videozáznamů a pořizování fotografií z mnohem větší výšky, než do jaké se člověk za normálních okolností může dostat. Takové materiály jsou velmi lákavé, a tak není divu, že počet dronů na našem území rychle roste. V současné době je jich asi kolem sta tisíc. 800 z nich je pak registrováno pro profesionální použití.

Věděli jste, že drony využívají také záchranné složky? Pomáhají například policistům s monitorováním demonstrací nebo fotbalových zápasů.

Blogeři Loudavým krokem chtějí rychle navštívit Asii, dokud tam moc neomezí létání s drony

V ČR se profesionální drony uplatňují hlavně pro usnadnění práce stavařů, geologů nebo archeologů. Své místo mají i v lesnictví, kde pomáhají určit rozsah kůrovcové kalamity.

Typy dronů

 

pro příležitostné použití

pro hobby použití

pro profesionální použití

Cena

od 2 000 Kč

od 6 000 Kč

od 45 000 Kč

Kdo dron využije

vhodné pro trénink

pro zkušenější uživatele

profesionálové

Nevýhoda

nekvalitní fotografie a video

vyšší cena

vysoká cena, vyžaduje zkušenosti

Tabulka: Přibližné cenové kategorie dronů uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 25. 7. 2019.
 

Létání s drony má i svou stinnou stránku

Bohužel i létání s drony má svou stinnou stránku, a to hlavně, když se dostanou do rukou amatérů, kteří nedodržují základní pravidla. I když dron vypadá jako hračka na baterky, jeho ovládáním se stáváte účastníkem letového provozu. Měli byste tak například vědět, že létání je v některých oblastech úplně zakázáno, a pokud to nebudete respektovat, mohla by vás čekat i pěkně tučná pokuta.

Jaká jsou základní pravidla?

Pokud se chcete vyhnout problémům, neměli byste narušit bezletové zóny:

Tip: Oblasti, kde platí zákaz létání, si můžete prohlédnout v aplikaci DronView.

Při každém letu mi stoupá adrenalin v krvi, říká dronař, který létal s Phantomem v Asii

V České republice také platí pravidlo, že dron musíte mít vždy na dohled. Na létání podle kamery a průzkum nedostupných míst tak můžete rovnou zapomenout. Z toho pak vyplývá i zákaz létání v noci, kdy dron na obloze není dostatečně zřetelný.

Důležité je také dodržet dostatečnou vzdálenost od budov a osob. Jde o opatření, které chrání nejen bezpečnost, kdyby náhodou technika selhala, ale také soukromí. Stejně tak není vhodné létat nad pozemními komunikacemi. Stačí špatná souhra náhod a mohli byste ohrozit provoz.

Drony na hraní a sportovní využití by pak podle směrnic Úřadu pro civilní letectví měly být vypouštěny maximálně do výše 100 metrů tak, aby byly v minimální vzdálenosti 50 metrů od osob a 100 metrů od nejbližších objektů.

Kdo musí mít licenci k provozování dronů?

Zjednodušeně by se dalo říci, že licenci k provozování dronu by měl mít každý, kdo ho využívá k tomu, aby si vydělal. Může jít o fotografy, kameramany, ale třeba také farmáře, kteří chtějí z výšky monitorovat stav svých polí. Pokud tedy dron aktivně využíváte, raději se zamyslete nad tím, zda „papíry“ náhodou nepotřebujete také. Sporné může být totiž už to, že natočíte video, které vám pak přinese pár korun díky reklamě na Youtube.

Řidičák na dron: Kdy ho potřebujete?

Momentálně můžete k získání licence využít dva způsoby. Pokud chcete ušetřit, zkuste vše zařídit svépomocí. To je náročnější a zdlouhavější varianta. Druhou možností je oslovit firmu, která vás zaškolí a pomůže s vyřízením všech formalit.

Získání licence rozhodně není otázkou pár dnů. Je potřeba vyřídit papírování, pojištění stroje a také sepsat provozní příručku, která obsahuje všechny informace, které se dronu týkají, včetně těch, jak s ním létat a co dělat v případě nehody. Je také nutné vést si deníky pilota, stroje a údržby. Než půjdete ke zkouškám, mělo by v nich být zapsáno minimálně 50 letových hodin.

Cestovatelé Lucie a Lukáš utíkali s dronem z aljašských hor, aby jim ho nezabavili

Zkoušky se pak skládají z teoretické a praktické části. V teorii hraje hlavní roli Doplněk X, což je předpis, který by měl každý majitel dronu znát. Zvládnout musíte 30 otázek za 45 minut. V praktické části pak musíte předvést určité letové figury. To pro některé majitele dronů může být celkem problém, protože jde o manévry, které se běžně moc nevyužívají. Zkouška navíc částečně probíhá také s vypnutým GPS signálem, což je o něco složitější.

Pokud však jdete do vyřizování licence s firmou, na zkoušky vás připraví hodinou teorie i praktickým létáním. Tyto služby nabízí třeba Telink nebo DronPro. S nimi můžete licenci získat už za 3 měsíce. Svépomocí to většinou trvá půlrok až rok.

Ceny za základní kurz se pohybují okolo 13 000 Kč, navíc však musíte počítat ještě s platbami za pojištění a poplatky Úřadu pro civilní letectví.

Chystá se novela zákona

Právě zvyšující se počet dronů a někteří jejich neukáznění majitelé byli impulsem pro Evropskou komisi, která se rozhodla používání dronů do budoucna regulovat ještě více. Létání by tak mělo být nejen bezpečnější, ale zároveň i ekologičtější. Nová pravidla také stanoví mantinely prodejcům a vývojářům dronů po celé Evropě.

Řidičák na dron: registrace bude potřebná skoro pro každého

Novela příslušných předpisů se tak začala chystat i v Česku, konkrétně na ministerstvu dopravy, a týká se zákona o civilním letectví. Do konce roku by pak měla být odeslána k jednání vládě.

Nová legislativa již vstoupila v platnost a je použitelná od 1. července 2020. Co přesně by tedy měla přinést?

Změny se dotknou všech dronů, které mají dopadovou energii větší než 80 joulů. Ty už by totiž mohly vážně zranit člověka. Stroje s menší dopadovou energií a vzletovou hmotností pod 250 g tak budou mít výjimku a novela zákona se jich nebude týkat. To ovšem platí jen pro ty bez zabudované kamery. Pokud chcete natáčet, novým podmínkám se nevyhnete. Dále budou vyjmuty drony, které používá policie a armáda.

Fotograf vytváří úchvatné fotografie, které by nevznikly bez pomoci dronu

Bez řidičáku na „dron ani ránu“

Hlavní změnou bude nutnost drony registrovat a skládat prostřednictvím online kurzu a testu zkoušku zaměřenou na vědomosti z oblasti meteorologie. Dále by také majitelé a provozovatelé dronů měli prokázat znalosti pravidel, které létání regulují. Pokud budou úspěšní, obdrží speciální potvrzení, že drony mohou řídit. Pro to se v internetových vodách okamžitě zažilo označení „řidičák na dron“.

Novým povinnostem se nevyhnou ani ti, kteří už dron doma mají. Bude potřeba aby do dvou let své stroje registračními značkami dovybavili. Právě díky registracím totiž bude možné dohledat majitele dronu například pokud naruší zónu se zákazem létání.

Zajímáte o fotovoltaické panely?

        +420