Domácnost

Robotická židle, která se složí sama! Tohle kdyby uměla Ikea

Tato židle je snem každého, kdo ve vzteku rád rozbíjí nábytek. Ačkoli se rozpadne na kusy, během chvilky se dokáže zase složit. Geniální, vtipný a možná i trošku bizarní výtvor na pomezí čisté technologie a uměleckého díla si jeho tvůrci vysnili již před desítkami let. A ačkoli dnes už jejich židle není úplnou novinkou, stále poutá pozornost po celém světě.

Robotická židle, která se složí sama! Tohle kdyby uměla Ikea
Robotická židle, která se složí sama! Tohle kdyby uměla Ikea

Úvodní fotografie: raffaello.name

Na první pohled prostě normální židle. Tahle se ale dokáže rozpadnout na kusy a zase sama složit. Za vším stojí externí počítač, který židli ovládá prostřednictvím bezdrátové sítě. Různé algoritmy upravují chování židle.

Software je řešen způsobem, který umožňuje učení ze situací v různorodém prostředí. Ovládací prvky a technologie jsou v samotné židli ukryté pod jednoduchou dřevěnou dýhou a nejsou vizuálně nijak patrné.

Vysněný projekt robotické židle

Hlavní tvůrci této nepřehlédnutelné židle profesor Raffaello D’Andrea, umělec Max Dean a průmyslový designer Matt Donovan už o jejím sestavení snili v roce 1984, když experimentovali s tehdejšími technologickými inovacemi. Sestavili ji ale až v roce 2006 a od té doby jezdí z výstavy na výstavu.

V současnosti se dokonce stala součástí stále expozice Kanadské národní galerie. V tomto roce ji zájemci mohli vidět živě na přelomu září a října na desetidenním festivalu pro design, inovace a technologie EDIT v kanadském Torontu.

Kouzelný svítící nábytek vyrobíte u vás doma i bez návštěvy Bradavic

Židle jako obraz nás samých

Tvůrci židle a mnozí obdivovatelé vidí v tomto pozoruhodném kusu nábytku paralelu s lidským životem. Když se židle rozpadne, rozsype se po zemi na kousky, po chvilce se ale znovu staví na nohy, čímž připomíná lidské chyby, pády a zároveň naši vrozenou schopnost dát se „znovu dohromady“ i po velkých životních přešlapech.

Víte, kolik elektřiny spotřebuje provoz vaší zábavní elektroniky? Chci tomu přijít na kloub!