Domácnost

Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?

Šmejdi jsou stále agresivnější a cílí především na lidi v důchodovém věku. Dokládají to nejen statistiky Energetického regulačního úřadu, ale také jednotlivé případy, se kterými se setkávají velcí dodavatelé. Jak poznat pravého obchodníka a nenechat se napálit podvodníkem?

Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?
Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?

Praktiky, které nás vrací někam na počátek devadesátých let, jsou na energetickém trhu znovu realitou. Dokládají to zkušenosti zákazníků společnosti E.ON.

Na jihu Čech se v minulých týdnech vyrojilo několik případů, kdy zákazníkům (většinou v důchodovém věku) volají lidé, kteří se představují jako zástupci společnosti E.ON. Následně chtějí řešit smlouvy zákazníků „Volal mi jakýsi pan, představil se jako zástupce E.ON. V úvodu řekl, že hovor je nahráván, snad pro zvýšení serióznosti. Následně pokračoval, že zjistili, že platím vysoké zálohy a společnost E.ON by mi pak musela při vyúčtování více než 20 procent vracet a že příští týden navštíví naši obec zástupce E.ONu, aby se mnou projednal optimalizaci smlouvy na odběr elektřiny a plynu,“ tvrdí zákazník společnosti E.ON, kterého se Šmejdi pokusili podvést.

Šmejdi jsou stále drzejší, přesunují se na aukce

Když však zákazník operátora přerušil s tím, že plyn v obci nejspíše zaveden není, operátor okamžitě hovor ukončil a zavěsil. „Překvapila mě informace o měsíčních zálohách a vracení částky při ročním zúčtování,“ dodal zákazník.

Šmejdi tak nejspíše záměrně sdělují chybné informace. Vidina vrácených peněz tak může zákazníky zmást a mohou těmto šmejdským praktikám podlehnout.

Že se nejedná jen o ojedinělý případ dokládá také to, že se kvůli podobnému případu objevilo na policii trestní oznámení. Nejspíše se tak jedná o rozšířenou praxi jedné nekalé firmy, která se snaží parazitovat na jménu velkých energetických společností.

Šmejdi jsou stále agresivnější

Jak poznat obchodníka E.ONu?

Řada lidí nemá čas či možnosti navštívit pobočku společnosti E.ON a nerada si sjednává produkty online. Pro ty nabízí společnost možnost sjednaní obchodní schůzky, na kterou vám přijde obchodní zástupce společnosti.

Lze si s ním sjednat schůzku doma, ale také v kanceláři (nebo kavárně). Obchodní zástupce E.ONu vás navštíví obrandovaný logem společnosti E.ON. Najdete ho proto například na kartičce E.ON Partner, červených spisových deskách, tabletu, pánské či dámské červené košili či na dámském šedivém šátku nebo červené čepici. Osobní schůzky mohou realizovat jak partneři, ale i samotní obchodníci najatí společnosti E.ON.

5 cílů energetické deklarace, která má odstranit šmejdy

Obchodník by se vám měl vždy představit jako zástupce společnosti E.ON a takto se prokázat i kartičkou s fotografií. Kteréhokoliv zástupce si navíc můžete ověřit prostřednictvím zákaznické linky, která má seznam těchto prodejců a potvrdí, že se jedná skutečně o obchodníka dané společnosti. Kalkulaci by vám obchodník měl zveřejnit na obrandovaném tabletu.

Po proběhlé schůzce vždy proběhne certifikační hovor. Pracovník infolinky se vás optá, zdali na vás nebyl vyvíjen nepřiměřený nátlak a schůzka proběhla v pořádku.

Legislativa proti šmejdům se odkládá, dodavatelé reagují zpřísněním deklarace