Domácnost

Solární zásuvka se přisaje k oknu a hned můžete nabíjet drobnou elektroniku

Přilepíš a nabíjíš. Tak ve zkratce funguje originální solární zásuvka, která čerpá energii ze slunce po přisátí na okno. Její tvůrci doufají, že ji lidé využijí hlavně na cestách, například v letadle nebo v autě. Jednoduché přenosné zařízení zvládne zapojit každý. Jaké elektrospotřebiče bude schopná solární zásuvka dobít?

Solární zásuvka se přisaje k oknu a hned můžete nabíjet drobnou elektroniku
Solární zásuvka se přisaje k oknu a hned můžete nabíjet drobnou elektroniku

Foto: Kuyho song

Mladí korejští studenti designu, Kyuho Song a Boa Oh, chtěli navrhnout přenosnou nabíječku, kterou byl bez jakýchkoli technických znalostí či zkušeností mohl zapojit každý.

To se jim určitě povedlo, protože k používání Window socket (zásuvky na okno) číst žádný manuál nemusíte. Stačí ji přisát k okenní desce.

Okenní zásuvka funguje také jako powerbanka

Jakmile se zásuvka „přicucne“ na okno, kam padají sluneční paprsky, solární panely posílají energii do malé vnitřní baterie. Elektřina uskladněná v baterii buď může přímo nabíjet drobnou elektroniku, anebo ji lze využít později. Okenní zásuvka tedy slouží i jako malá powerbanka.

Chytrý nápad naráží na technické limity

Po plném nabití baterie vydrží zásuvka dodávat energii po dobu 10 hodin. Nabití na 100 % kapacity (1000 mAh - miliampérhodin) trvá 5 až 8 hodin, záleží na síle slunečních paprsků. Chytrou vychytávku zatím na trhu nenajdete.

První prototyp okenní zásuvky totiž selhává v jednom zásadním parametru. S kapacitou baterie 1000 mAh sice nabijete žárovku, aby vám svítila 20 hodin, na plné nabití zcela mrtvého iPhonu už vám to ale stačit nebude. Například baterie iPhonu 5 dosahuje kapacity 1440 mAh. U iPhonu 6 Plus potřebujete dokonce 2915 mAh.

5 triků na prodloužení životnosti baterie mobilů a notebooků. Čeho se vyvarovat?

Korejští designéři proto stále pracují na vylepšení stávajícího prototypu a hlavně na zvýšení kapacity baterie. Přes tento hlavní kámen úrazu vzbudil malý vynález velký ohlas na loňském Týdnu designu v Dubaji. Ekologičtí nadšenci vidí využití Okenní zásuvky hlavně v místech s horší dostupnosti elektřiny nebo tam, kde najdete omezený počet klasických zásuvek.