Domácnost

Solární ohřev vody ve venkovním bazénu: Jaké máte možnosti?

Instalace ohřevu vody k venkovnímu bazénu vám může prodloužit koupací sezónu o pěkných pár týdnů. Jednou z nejlevnějších a zároveň také nejjednodušších variant je solární ohřev. Zjistěte, zda se vyplatí vsadit na oblíbené solární panely, a nebo zda je lepší sáhnout po jiných solárních systémech.

Solární ohřev vody ve venkovním bazénu: Jaké máte možnosti?
Solární ohřev vody ve venkovním bazénu: Jaké máte možnosti?

Solární ohřev bazénů nabízí poměrně širokou škálu možností. Můžete si pořídit solární plachty, pyramidy, deskové solární panely, různé typy solárních hadic a hadicových systémů nebo třeba jednoduché solární kolektory, které položíte vedle bazénu. Variantou však může být také složitější instalace kolektorů, které budou v létě pomáhat s ohřevem bazénu a v zimě vám zajistí ohřev vody v bojleru, případně v akumulační nádrži. Co z toho je nejlepší? Záleží na parametrech vašeho bazénu. V článku si představíme nejoblíbenější a nejvyužívanější řešení.

Jak vybírat?

Pokud jste majiteli menšího bazénku z hobby marketu, rozhodně se vám nevyplatí pořizovat solární kolektory za desetitisíce. Taková investice má smysl spíše máte-li pevně zabudovaný venkovní krytý bazén. Záležet bude také na velikosti bazénu a neméně podstatnou roli hraje i to, co od solárního ohřevu očekáváte. Budete-li chtít vodu trvale udržovat na 30 °C, zřejmě zvolíte trochu jiné řešení, než když ji budete chtít jen lehce temperovat.

Solární ohřev bazénu

Solární plachta

Zřejmě nejjednodušším možným řešením pro ohřev vody ve venkovním bazénu je solární plachta. Ta plave na hladině vody, ohřívá ji a udržuje teplotu. Zároveň také snižuje odpařování vody, a tím i bazénové chemie, takže mimo teplejší vodu zaručí také o něco úspornější provoz bazénu. Plachty v celku si navíc poradí také s drobným nepořádkem, který by mohl znečistit povrch bazénu.

Nevýhodou však je, že černé a modré plachty nepropustí sluneční paprsky přímo k vodě, a tak ohřívají jen vrstvu, která je s nimi v přímém kontaktu. O něco lépe jsou na tom průhledné solární plachty. Pokud však máte představu o tom, že bazén budete vyhřívat na určitou teplotu a nebo jste milovníky teplejší vody, zřejmě ani tato varianta pro vás nebude ideální. Dalším problémem pak může být poměrně složitá manipulace, a to hlavně u plachet, které jsou v jednom kuse.

Tip: Při koupi solární plachty dejte pozor na to, aby obsahovala UV přísadu. Bez ní totiž může na slunci křehnout a praskat.

Solární plachta na bazén

Solární pyramida

Solární pyramida je průhledná plastová kopule, která má uvnitř srolovanou černou hadici. Na slunci se vzduch v kopuli intenzivně zahřeje a následně pak ohřívá i vodu, která proudí přes trubku. Největší nevýhodou tohoto systému je, že jedna pyramida dokáže ohřát jen malý bazének – většinou cca o průměru 3 m. Je to z toho důvodu, že voda v trubce většinou proudí moc rychle na to, aby se ohřála dostatečně. Pro větší bazén je tedy nutné umístit několik pyramid za sebou. Pyramidy jsou vhodné pro nadzemní i zapuštěné bazény, vždy by však měly být umístěny do stejné úrovně, jako je hladina vody, případně pod její úroveň. Mimo to je potřeba dbát také na to, aby filtrační pyramida byla zapojena do okruhu s čidlem, které ji vypne, jakmile zajde slunce. Pokud by se tak totiž nestalo, solární pyramida by začala vodu v bazénu naopak ochlazovat.

Solární panely

Solární panely na ohřev vody v bazénech jsou většinou desky (někdy půlkruhy, případně válce) zapojené do okruhu s filtrací. Voda poháněná čerpadlem tak projde nejprve filtrem a následně i horkým solárním panelem, načež se vrací čistá a teplá zpět do bazénu. Celý proces je ekologický a mimo počáteční investice nic nestojí.

Životnost solárních panelů: Opravdu je zničí kroupy a vydrží jen desetiletí?

Výhodou solárních panelů pro ohřev vody je, že si poradí s každým typem bazénu. Ať už máte velký nafukovací bazén, nadzemní bazén či bazén zapuštěný, vhodné panely seženete pro každý typ. Při výběru však musíte zohlednit výkon bazénové filtrace a rozměry jak bazénu, tak panelů. Svou roli hraje také průměr připojení do filtračního okruhu. To je většinou možné ohebnými hadicemi 32 a 38 mm či potrubím 50 mm. Před nákupem proto pečlivě zkontrolujte připojovací rozměry.

Určitě nezapomeňte zvážit také svoje prostorové možnosti. Panel by měl být umístěn tam, kde dopadá nejvíce slunečního světla, ideálně co nejblíže k bazénu. V některých případech může být také na plotě, a u větších instalací dokonce i na blízké střeše. Nejvhodnější sklon záleží na konkrétním panelu, obecně by se dalo říci, že jde přibližně o 30° až 45°. Pokud však máte na zahradě málo místa nebo nedostatek sluníčka, zamyslete se, zda by pro vás nebylo nejvhodnější zvolit jiný typ ohřevu, například tepelné čerpadlo.

Jak vybrat tepelné čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo

Solární panely běžné zvládnou vodu v bazénu ohřát asi o 6 °C. Nejvíce se voda ohřeje, když je slunce nejprudší, přibližně mezi polednem a třetí hodinou odpolední.

Výhody a nevýhody jednotlivých řešení

Solární plachta

Solární pyramida

Solární panely

Výhody

Nevýhody

Výhody

Nevýhody

Výhody

Nevýhody

Velmi nízká cena

Ohřev není tak účinný

Prostorově úsporná

Jedna pyramida ohřeje pouze malý bazének

Účinné řešení

Vyšší náklady, nevyplatí se pro levné nafukovací bazénky.

Chrání bazén před ochlazením, nečistotami i odpařováním vody

Nesnadná manipulace

Snadná montáž

Musí být umístěna pod úrovní hladiny vody

Snadná montáž

Mohou zabrat více prostoru

Nepotřebuje k fungování elektrickou energii

Může na slunci křehnout a praskat

Cenově dostupné řešení

Potřebuje elektrickou energii pro pohon čerpadla

Až o 6 °C teplejší voda 

Potřebuje elektrickou energii pro pohon čerpadla

Tip: Jednotlivá řešení můžete i kombinovat. Solární plachta je skvělým doplňkem k pyramidě i panelům, protože pomáhá udržovat teplotu vody.

Máte-li však v plánu větší investici, zkuste se rovnou zamyslet nad tím, zda by se vám nevyplatily solární kolektory či fotovoltaické panely, které si poradí jak s ohřevem vody v bojleru, tak i se zahřátím akumulační nádrže, kterou využijete k topení. V létě, kdy je akumulační nádrž nevyužívaná, pak kolektory mohou zahřívat právě bazén.

Jak vybrat správný bluetooth reproduktor?