Ostatní

Srovnávač energií: Jak najít ten důvěryhodný?

České přísloví praví, že všechno zlé je pro něco dobré. Pokud to přirovnáme k rostoucím cenám elektřiny a plynu, lze říct, že nás stávající situace nutí více přemýšlet nad tím, kdo a za jakou cenu nám potřebné energie dodává. Také pojem srovnávač už nám Čechům není cizí a víme, že pokud chceme porovnat více nabídek najednou, je nejlepší cestou nezávislý a kvalitní nástroj, který tuto práci učiní za nás. Jenže i těch je v poslední době jako hub po dešti. Jak tedy najít ten důvěryhodný?

Srovnávač energií: Jak najít ten důvěryhodný?
Srovnávač energií: Jak najít ten důvěryhodný?

Kvalitní srovnávač poskytne kompletní nabídku

Na českém trhu působí několik desítek aktivních dodavatelů energií. Ať už preferujete velkého a silného hráče, nebo projevíte důvěru malému dodavateli, který si teprve získává své zákazníky, musíte mít v prvé řadě k takové nabídce přístup. Kvalitní a nezávislý srovnávač energií vám nabídne kompletní nabídku na trhu, nebo alespoň její významnou část. Získáte díky tomu přístup nejen ke všem dostupným dodavatelům, ale také informace o všech aktuálně nabízených cenících. Pokud vám kalkulačka energií porovná pouze pár dodavatelů, případně nabídne informace pouze od hrstky vybraných společností, můžete si být jisti, že tato nabídka není kompletní. 

Srovnejte si ceny dodavatelů a zjistěte, kolik ušetříte

Výsledkem srovnání by měl být rozsáhlý přehled nabízených ceníků všech dodavatelů, který je možné dále řadit dle zvolených kritérií. Důvěryhodný srovnávač vám nabídne také možnost porovnat, kolik ušetříte, nebo naopak přeplatíte oproti aktuálnímu ceníku, který máte u svého dodavatele nastaven. Snadno tak zjistíte, zdali je nabízená cena skutečně nižší, nebo budete muset pro platbu energií sáhnout hlouběji do kapsy. Náš srovnávač jde v této oblasti ještě dál a nabízí souhrnné srovnání současného a vybraného produktu v přehledné tabulce, ve které si můžete porovnat nejen cenu za dodanou energii, ale také ostatní smluvní podmínky, výpovědní lhůty, slevy, případné pokuty a mnoho dalšího. 

Srovnávač by měl nabídnout více než porovnání ceny

Pro mnohé je tím nejzásadnějším kritériem při výběru dodavatele energií cena, ba co víc, pro některé je dokonce tím jediným ukazatelem, podle kterého se rozhodují. Stejně fungují i některé srovnávače energií. A to je velká chyba. Není to tak dávno, co jsme se všichni přesvědčili, že volit dodavatele energií pouze podle ceny, může ve výsledku nadělat více škody než užitku. Proto náš srovnávač vyhodnocuje také další kritéria, která jsou důležitá a hrají podstatnou roli ve vzájemném vztahu mezi dodavatelem a odběratelem. 

Srovnávač vybírejte pečlivě podle několika základních parametrů.

Využívá k tomu unikátní metriku nazývanou index komplexnosti, který zohledňuje čtyři okruhy kritérií:

Ve srovnání jej poznáte podle symbolu žárovky, který u každého produktu svítí různou intenzitou. Čím více světla žárovka vydává, tím lépe. Nejlepší možný výsledek tedy představuje zcela rozsvícená žárovka. 

Jak na změnu dodavatele elektřiny?

Snadné vyřízení změny dodavatele online

Srovnáním různých ceníků by služby důvěryhodného srovnávače končit neměly. Pokud si zvolíte produkt, měli byste mít v dalším kroku možnost zadat své osobní údaje za účelem zpětného telefonického kontaktování. V tento moment by vám měly být vysvětleny veškeré podrobnosti o převodu dodavatele energií a zodpovězeny vaše dotazy. 

Smluvní dokumenty a nabídku si nechte zaslat na váš e-mail, abyste měli prostor vše si řádně prostudovat. Pokud vás i v této fázi napadnou dotazy, na které neznáte odpověď, i v tomto bodě lze rozpoznat, zdali jednáte se skutečně důvěryhodným srovnávačem. Zaměstnanci vždy a ochotně zodpoví dotazy v jakékoli fázi srovnávání cen energií

Pokud máte vybráno a jste rozhodnuti pro změnu dodavatele, veškeré smluvní dokumenty jde podepsat online a dokonce také výpověď vaší stávající smlouvy podá kvalitní srovnávač za vás. Vy na svůj e-mail postupně obdržíte dokumenty o přijetí žádosti o ukončení smlouvy a následně také potvrzení o ukončení smluvního vztahu, dále dokumenty týkající se zahájení dodávek u nového dodavatele a veškeré potřebné instrukce k zahájení dodávek. 

Ceny energií 2022: Kam až rostou ceny dodavatelů?

Není srovnávač jako srovnávač. Jak poznat ten správný?

Jak ještě poznat, že společnosti, která provozuje srovnávač, na zákaznících skutečně záleží? Můžete se podívat, zdali je na webových stránkách přístupná také blogová sekce, která má za cíl vzdělávání a osvětu v oblasti energií. Péči a vztah se zákazníky lze prohlubovat prostřednictvím pravidelné publikace článků a novinek ze světa energií a moderních technologií a věrohodný srovnávač tuto sekci na svých stránkách pro své zákazníky zajišťuje. 

Dodavatele energií člověk nemění každý den, a proto by měl tento krok důkladně zvážit a zhodnotit všechny důležité aspekty. Jenže kdo má v dnešní uspěchané době čas zjišťovat vše potřebné. Tuhle roli má zastoupit dobrý srovnávač. Na jednom místě byste měli získat podrobný a kompletní přehled o nabízených cenách, informace o tom, kolik ušetříte nebo přeplatíte ve srovnání s vaším aktuálním ceníkem a další kritéria související s přechodem k novému dodavateli energií. 

Jak na energiích maximálně ušetřit?

Měly by vám být zodpovězeny veškeré vaše dotazy a všechny informace zaslány také na e-mail k řádnému prostudování. Nikdo by na vás neměl tlačit a nutit vás k něčemu, z čeho nemáte dobrý pocit. Důvěryhodný srovnávač se stává vaším partnerem, na kterého se budete chtít obrátit také kdykoli v budoucnu, když se budete chtít ujistit, že nepřeplácíte příliš moc, nebo jen zkontrolovat, jaká je aktuálně situace na trhu.