Domácnost

10 vynálezů budoucnosti pro domácnost: Co umí chytrý záchod nebo okenní robot?

Jak krásně a růžově bude vypadat budoucnost? Můžete vyhodit z okna pračku i sušičku, protože tyto činnosti zvládne hravě vaše oděvní skříň. Digitální kuchyňské prkénko vám poradí při přípravě chutného jídla a vaše toaleta si s vámi popovídá. Když z vaší ranní moči zjistí, že máte závažnou nemoc (např. rakovinu), hned se to od záchodu dozvíte. Jakých 10 šikovných vynálezů nám možná ulehčí život?

10 vynálezů budoucnosti pro domácnost: Co umí chytrý záchod nebo okenní robot?
10 vynálezů budoucnosti pro domácnost: Co umí chytrý záchod nebo okenní robot?

Zatím následující hračičky nikde nekoupíte, ale na převratných technologiích, které by mohly v budoucnu tyto fantazie přetvořit v každodenní realitu, se usilovně pracuje. 

Podívejte se na výběr 10 nejlepších praktických vynálezů budoucnosti, které nám jednou pomohou se starostí o domácnost. Zatímco v minulosti platilo: "Proč bych uklízel, když mám doma otroka." V budoucnosti bude platit: "Proč bych vytíral podlahu nebo stříhal trávník, když mám doma robota."

10 převratných vynálezů budoucnosti pro vaši domácnost

Na který z těchto deseti vynálezů pro domácnost budoucnosti se těšíte nejvíce?

10. Digitální krájecí deska

Obyčejné krájecí prkénko v kuchyni bude fungovat jako digitální zařízení s dotykovou obrazovkou, které vám zváží hmotnost na něj položených surovin a také navrhne vhodné recepty. Když budete chtít přidat podle receptu příliš mnoho určité ingredience, digitální krájecí deska vás na to upozorní.

9. Geotermální vytápění domu

Zatímco teplota v okolí domu se neustále mění, když se podíváte zhruba 1,2 až 1,8 kilometrů pod zem, teplota zůstává přibližně stejná během celého roku. Toho se dát využít pro systémy, které k vytápění, ventilaci i klimatizaci využívají geotermální energii. V budoucnu by měla být geotermální tepelná čerpadla finančně dostupná i pro běžného spotřebitele.

8. Samočistící skříň na oděvy

Jakmile se dostane tento vynález na trh, můžete se rozloučit s pračkou, sušičkou, košem na špinavé prádlo i s nudným skládáním oblečení do komínků. Samočistící skříň na oděvy všechny tyto aktivity hravě zvládne. Po celodenním nošení dáte například zašpiněné kalhoty do této zázračné skříně a další den si je můžete opět vzít na sebe. Jak to? Pomocí molekulární technologie totiž skříň najde skvrny na každém oděvu, vyčistí je a prádlo navoní, aby bylo jako nové.

7. Biorobotická lednička

Současná podoba lednice zabere spoustu místa a sežere velké množství energie. Když dostanete na něco chuť v budoucnosti, jenom sáhnete do průhledného nelepivého gelu bez chuti i bez zápachu, který vyplňuje biorobotickou lednici a zároveň uchovává potraviny čerstvé díky optimální teplotě.

Gel zůstává stále chladný, proto lednice budoucnosti nepotřebuje žádný motor, který by poháněl její chlazení. Navíc biorobotickou lednici můžete umístit ve své kuchyni vertikálně, horizontálně nebo klidně i na strop. Futuristická lednice by měla zabrat čtyřikrát méně prostoru než ty, které máme v našich kuchyních nyní.

6. Střešní solární panely s tloušťkou papíru

Ceny solárních panelů dlouhodobě klesají, ale stále nepatří mezi zařízení, které by si průměrný spotřebitel mohl pořídit. To by se mělo změnit, až budou vyvinuty levné a velmi lehké střešní panely. Místo šindelů pokryjete svou střechu solárními panely o tloušťce papíru. V dlouhodobém horizontu ceny elektřiny porostou, takže každou domácnost budou zajímat možnosti, jak se stát částečně energeticky soběstačnou, a střešní solární panely by mohly být jednou z možností.

5. Digitální tapety

Už vás nebaví stále stejná barva stěn vašeho pokoje? Nemusíte znovu malovat celý pokoj, abyste se zbavili nudného bílého odstínu. Díky digitálním tapetám si můžete vybrat jakýkoli vzor pro vaše stěny a během okamžiku ho vyměnit. Zároveň ale nemusíte řešit, kam postavíte televizi. Televizní obrazovka bude všude tam, kde máte digitální tapety.

4. Malá zahrada v kuchyni

Kdo by nechtěl stále čerstvé bylinky a koření pro přípravu lahodných pokrmů v domácí kuchyni? V budoucnosti by každá rodina mohla mít v kuchyni malou zahrádku se svěží pažitkou, petrželí i jinými bylinkami. Malý přístroj o velikosti pár šuplíků by se sám staral o pravidelné zalévání rostlin i o dostatečný přísun umělého světla. Jedinou starostí kuchaře by bylo zvolit správnou přísadu pro okořenění jídla.

3. Chytrý záchod

Chytrá toaleta způsobí malou revoluci ve zdravotnictví. Proč podstupovat testy a dlouhé čekání v nemocnici, když můžete zajít ráno na záchod a hned víte, že máte cukrovku. Chytrý záchod totiž udělá rozbor „obdrženého produktu od svého majitele“ a jednoduše tak zjistí, jestli máte určité typy nemocí nebo se třeba nacházíte v raném stádiu těhotenství.

Možná se jednou ráno vzbudíte, zajdete na záchod, chytrá toaleta vám popřeje“ „Dobré ráno!“ a mezi řečí vám sdělí, že máte rakovinu tlustého střeva. Nakolik budou chytré záchody schopné empatie, aby výčtem chorob svému majiteli nepřivodily infarkt, je zatím ve hvězdách.

2. Roboti pro všechno

Budoucnost bez robotů by byla jako středověk bez mučicích nástrojů. Místo pomocné paní na uklízení bude každá rodina vlastnit jednoho robota na vysávání, jednoho na vytírání podlahy, dalšího na omývání oken i na stříhání trávníku. Samozřejmě tyto sofistikované roboty bude třeba jen dálkově zapnout a o nic dalšího se nebudete muset starat. Po dokončení práce se sami vrátí na své původní stanoviště. První vlaštovky v podobě samovysávacích robotů už dokonce máme i na českém trhu.

1. Bezpečnostní technologie pro snímání otisku lidské tváře

Zatím to znáte jen z filmových trháků, když se chce někdo dostat do tajné laboratoře nebo trezoru, bezpečnostní zařízení oskenuje jeho tvář, jestli odpovídá uloženému vzoru. Jakmile ověří „otiskem obličeje“ totožnost návštěvníka, vpustí ho dovnitř.

Tuto technologii budou moci využít i běžní lidé. Když si podobné zařízení necháte nainstalovat k sobě domů, nebudete muset vytahovat klíč při vstupu do bytu. Dveře se automaticky otevřou, poté co byla vaše tvář ověřena skenem. Když na vaše dveře zaklepe člověk s kriminální minulostí, hned se to dozvíte. Sken tváří totiž neznámé (v domácí databázi neuložené) obličeje projede seznamem pachatelů trestných činů, takže budete okamžitě vědět, jestli náhodou nemáte tu čest s masovým vrahem nebo nějakým podvodníkem.