Technologie

Nahoru, dolů, do stran a bez lana. Změní revoluční koncept MULTI svět výtahů i vzhled budov?

Společnost ThyssenKrupp, německý ocelářský a technologický gigant, představila ve svém inovačním centru ve španělském Gijónu plně funkční model výtahu MULTI. Ten by mohl způsobit revoluci v oblasti dopravy v budovách, dokáže totiž nevídané věci!

Nahoru, dolů, do stran a bez lana. Změní revoluční koncept MULTI svět výtahů i vzhled budov?
Nahoru, dolů, do stran a bez lana. Změní revoluční koncept MULTI svět výtahů i vzhled budov?

Zdroj: ThyssenKrupp

První moderní výtah spatřil světlo světa v roce 1854. Jedná se bezesporu o vynález, který mnoha lidem významně usnadnil život. S rozvojem stavebních technologií začal narůstat také počet výškových budov, a proto se výtah stal nezbytností – jen si zkuste představit, že byste cestou do práce nebo domů museli překonat 50 pater pěšky.

Století a půl téměř beze změny

Samotný princip přepravování osob či nákladů uvnitř budov se však po dlouhých 150 let výrazně nezměnil. Přepravní systém po celou tuto dobu tvořila výtahová šachta a samotná kabina výtahu, která se pohybovala nahoru či dolů zavěšená na ocelovém laně. Celý výtah pak poháněl motor, případně hydraulické čerpadlo. Přelom nastal roku 2003, kdy konstruktéři přišli na způsob, jak do jedné výtahové šachty umístit dvě kabiny, které by se mohly pohybovat nezávisle na sobě.

Průběh technologického rozvoje výtahů přehledně znázorňuje obrázek níže.

Stručné schéma vývoje výtahů. Zdroj: ThyssenKrupp

Nové směry vývoje. Doslova

Ani toto vylepšení ovšem vývojářům společnosti ThyssenKrupp nestačilo, a proto na podzim minulého roku přišli s odvážným konceptem, který má potenciál způsobit výtahovou revoluci. S jakými kroky odvážný plán, který by změnil výtahový průmysl, počítal?

Tato vylepšení by znamenala nejen nový pocit z cestování výtahem a navýšení počtu přepravených osob, ale především by měla zásadní vliv na to, jak vypadají naše budovy. Architekti by, zejména díky možnosti horizontálního pohybu získali volnější ruce, aby při návrzích výškových budov mohli realizovat své originální i odvážné nápady. Díky výtahovému konceptu MULTI by města postupně získávala novou hravější tvář.  

Výtah MULTI by mohl přinést revoluci v architektuře. Zdroj: ThyssenKrupp


Funkční prototyp je na světě

Od představení přelomové technologie a velkých plánů uplynul téměř přesně rok. ThyssenKrupp v mezičase dokázal svůj smělý záměr přeměnit ve skutečnost. Na počátku listopadu představil ThyssenKrupp ve španělském Gijónu, kde se nachází inovační centrum společnosti, funkční zmenšeninu výtahu MULTI. Model byl zkonstruován v měřítku 1 : 3 a kromě nárůstu kapacity přepravy slibuje také značně ekologičtější provoz. Namísto ocelových lan pak systém spoléhá na lineární motory.