Domácnost

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Topná sezóna se pomalu rozjíždí, a tak se nabízí otázka, kdo bude muset v té letošní sáhnout hlouběji do peněženky. Ti, co vytápí dům plynem, nebo elektřinou? Podívejte se na srovnání, zda je výhodnější topit plynem nebo elektřinou.

Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?
Topení plynem a elektřinou 2020: Co je výhodnější?

Ceny energií v roce 2020 porostou

Nejdříve si pojďme srovnat aktuální ceny energií a výhled do roku 2020. Ceny elektřiny i plynu se v posledním roce po dlouhé době zvýšily a vypadá to, že éra levných energií končí. Na to má vliv celá řada faktorů.

V první řadě způsobuje růst cen přechod na obnovitelné zdroje energie. Kvůli tlaku na snižování CO2 rostou ceny emisních povolenek, což má vliv zejména na cenu elektřiny v zemích, které vyrábějí velkou část z uhlí. To je případ České republiky i Německa, s nímž jsme úzce provázaní.

Emisní povolenky zdražují. Jak ovlivňují cenu elektřiny?

Cenu plynu ovlivňuje především rostoucí poptávka. Právě plyn je vnímaný jako jedno z paliv, které by mohlo překlenout mezeru mezi špinavým uhlím a čistou energií z větrných nebo fotovoltaických elektráren. Ačkoliv plyn v loňském roce také zdražoval, momentálně je jeho cena stabilní. Skokový růst cen se očekává po odstávce jaderných elektráren v Německu v roce 2022, protože plynové elektrárny představují nejpřijatelnější alternativu.

Cena za kWh plynu je nižší než elektřiny a dlouhodobě se neočekávají takové turbulence, jako je tomu u elektřiny.

Účty za energie.

Elektřina zdraží o 5–6 %

Výrazného zdražení se domácnosti dočkaly v loňském roce. Momentální cena elektrické energie se pohybuje mezi 4,2–5 Kč za 1 kWh u distribuční sazby D02d. Tuto sazbu využívá většina domácností v České republice, kterým neslouží elektřina k ohřevu vody ani vytápění. Pro vytápění je možné využívat výhodnější sazbu, kde se rozlišuje nízký a vysoký tarif. Ještě však záleží na konkrétním způsobu vytápění.

Příjemné teplo si doma elektřinou můžete zajistit několika způsoby. Buď přímotopem nebo akumulačním kotlem, ale cena elektřiny vás bude zajímat i v případě tepelného čerpadla. Pro sazby využívané při vytápění elektřinou, nejčastěji D57d nebo D26d, cena osciluje mezi vysokým a nízkým tarifem kolem 2,5–3,5 Kč/kWh.

5 důvodů, proč poroste cena elektřiny

Podle analytiků můžeme v příštím roce očekávat zvýšení cen elektřiny asi o 5–6 %. „Pokud dodavatel nebyl prozíravý a nenakoupil elektřinu s předstihem, když byla levnější, pravděpodobně bude muset svým odběratelům zvednout poplatky. Celková cena elektřiny pro domácnost potom může vzrůst zhruba o 6 %, což znamená stokoruny ročně navíc, pokud domácnost elektřinou netopí,“ vypočítává Petr Woff, analytik portálu KupníSíla.cz. Na jakou cenu se ale dostaneme při vytápění elektřinou?

Kolik stojí elektřina pro vytápění domácnosti?

Pokud vezmeme v úvahu běžný rodinný dům se čtyřčlennou domácností, plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 7 kW, dostaneme se na následující čísla. Při vytápění elektřinou akumulačními kamny roční náklady na vytápění dosahují téměř 25 tisíc korun. Zdražení o 6 % by se do ceny vytápění promítlo nárůstem účtu za elektřinu o 1500 Kč.

Při využití přímotopu můžeme počítat s ročními náklady přibližně 22 tisíc korun. Tedy i v tomto případě si majitel domu připlatí o pár stokorun více, konkrétně přes 1300 Kč.

Vytápění elektrickým přímotopem.

Při instalaci tepelného čerpadla je spotřeba nízká, představuje asi 7 tisíc korun ročně za vytápění. Z toho důvodu není nárůst ceny elektřiny v absolutní částce tak drastický, ročně činí jen něco málo přes 400 Kč. Na druhou stranu musíme vzít v úvahu vysokou pořizovací cenu tepelného čerpadla, které se musí každý rok v nákladech rozpustit.

Vytápění plynem je levnější, ale…

V současné době stojí 1 kWh zemního plynu mezi 1,2–2 Kč. Vytápění plynem u srovnatelného domu vyjde ročně asi na 11 500 Kč, pokud uvažujeme využití kondenzačního kotle. Ten má vyšší účinnost než klasický plynový kotel a díky tomu ušetříte i spotřebu plynu. Je však nutné brát v úvahu vyšší pořizovací náklady. Ve srovnání s elektrickými zdroji je plynový kotel také náročnější na údržbu. Přesto zůstává většinou vytápění plynem výhodnější a navíc v příštím roce se zdražení plynu spíše neočekává.

Mezi další výhody vytápění plynem v porovnání s elektřinou je ekologický provoz. Vzhledem k tomu, že téměř polovina elektřiny v Česku pochází z uhlí, nelze vytápění elektrickou energií považovat za příliš zelený zdroj. To je kromě nižších nákladů další plus pro plyn.

Vytápění plynem

Zásadní nevýhodou zůstává, že vytápění plynem není dostupné všude. Pokud nemáte plynovou přípojku, její vybudování na vlastní náklady by bylo velmi drahé.

Porovnání ročních nákladů na energie v rodinném domě

 

Vytápění

Teplá voda

Elektrické spotřebiče

Pravidelné měsíční platby

Investice a údržba

Celkem

Zemní plyn

11 512 Kč

5 201 Kč

15 064 Kč

5 352 Kč

16 083 Kč

53 212 Kč

Elektrická akumulační kamna

24 688 Kč

9 841 Kč

9 290 Kč

6 240 Kč

11 000 Kč

61 059 Kč

Elektrický přímotop

22 193 Kč

10 616 Kč

8 908 Kč

5 328 Kč

4 000 Kč

51 045 Kč

Tepelné čerpadlo

7 214 Kč

2 444 Kč

8 908 Kč

5 328 Kč

21 417 Kč

45 311 Kč

Tabulka: Výpočet TZB-info.cz pro rodinný dům o podlahové ploše 150 m2, výpočtová tepelná ztráta 7 kW, 4členná rodina. Další specifikace na vytapeni.tzb-info.cz.
 

Kdy je vytápění elektřinou výhodnější

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že zemní plyn je vždy levnější variantou, není tomu tak. Záleží rovněž na tepelných ztrátách objektu. Topit plynem se nevyplatí u pasivních domů s velmi nízkou roční spotřebou. V tom případě by byla návratnost plynového kotle tak dlouhá, že se vyplatí topit spíše elektřinou.

Zcela opačný případ jsou nezateplené rodinné domy s vysokou spotřebou, tam majitelé rozdíly v ceně za 1 kWh pocítí opravdu citelně.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Koronavirus v roce 2020 

Korononakrize výrazně ovlinila ceny plynu a elektřiny. Cenový vývoj byl u obou komodit podobný. Zatímco v případě elektřiny došlo k propadu ceny z 48 euro na 38 euro za 1 MWh, poté se cena vrátila na své předkoronové hodnoty.

Podobně u plynu, kde cena v březnu propadla na 1,6 dolarů za MMBtu, postupně se vrátila na 2,1 dolarů, což byla obdobná cena jako na počátku roku. 

U obou způsobů vytápění můžete ušetřit změnou dodavatele

Ať už budete topit v roce 2020 plynem nebo elektřinou, můžete ušetřit změnou dodavatele. Kvůli růstu velkoobchodních cen energií se konkurence vyhrocuje a boj mezi dodavateli nahrává spotřebitelům. Na plynu nebo elektřině můžete díky změně dodavatele ročně uspořit i tisíce korun. V současné době, kdy se očekává spíše zdražování, se zejména u elektřiny vyplatí zvážit fixaci na příští roky.

Jak jednoduše najít nejlepšího dodavatele? Vyzkoušejte naši kalkulačku! To mě zajímá