Technologie

BASF se vrací do českých domovů. Chce jim dodat výkonné baterie do elektromobilů

Kazety značky BASF tvořily nedílnou součást českých domácností před rokem 1989. Pouštěla se z nich hudba, která se v obchodech normálně koupit nedala. Šíření z kazety na kazetu byl jediný způsob, jak se k nahrávkám dostat. V éře internetu je taková věc už nepředstavitelná. Magnetofonové kazety zmizely do propadliště dějin, ale německý chemický koncern BASF se k nám vrací v nové roli, jako výrobce baterií do elektromobilů s mimořádnými parametry.

BASF se vrací do českých domovů. Chce jim dodat výkonné baterie do elektromobilů
BASF se vrací do českých domovů. Chce jim dodat výkonné baterie do elektromobilů

Baterie pro evropský trh

Finské městečko Harjavalta má být první z plánované sítě závodů firmy BASF na výrobu bateriových materiálů, jež budou zásobovat evropský automobilový trh. Podnik se bude nacházet v blízkosti niklové a kobaltové rafinerie. BASF si od továrny slibuje zázračné parametry nové baterie.

Továrna BASF

Investice skoro půl miliardy

Výstavba provozu v Harjavaltě je součástí vícefázového investičního plánu ve výši 400 milionů eur, který BASF oznámil v loňském roce. Společnost jeho prostřednictvím podporuje agendu EU v otázce akumulace energie.

Přibližujeme se dosažení své vize: nárůstu dojezdové vzdálenosti elektromobilu na jedno nabití ze stávajících 300 na 600 km, poloviční velikosti baterie při dvojnásobné životnosti a snížení doby nabíjení na 15 minut, to vše do roku 2025.

- Jeffrey Lou, prezident BASF

Šance desetiletí

Firma BASF se domnívá, že pokud by evropské firmy do elektromobility neinvestovaly, zřejmě by promarnily podobnou příležitost, jakou nabízely v 80. letech počítače, v 90. letech internet a v minulém desetiletí solární panely. „Statistiky výrobců hovoří jasně: prodej elektromobilů za prvních šest měsíců letošního roku meziročně vzrostl prakticky ve všech zemích EU v řádu desítek až stovek procent, průměrný nárůst za celou Unii činí 40,3 %,“ zdůrazňuje jednatel BASF spol. s r.o. Filip Dvořák.

Animace BASF

Zahájení plného provozu se předpokládá na konci roku 2020. Továrna zajistí dodávku bateriových materiálů pro přibližně 300 000 elektromobilů ročně.

Továrna BASF

Nové zdroje pouze šetrně

„Nový závod v Harjavaltě využije energii z místních obnovitelných zdrojů, mezi něž se řadí voda, vítr a biomasa. Tento zdánlivý detail má zásadní význam: v BASF si uvědomujeme, že pouze šetrně získaná energie dá vzniknout ekologicky šetrné mobilitě,“ upřesňuje Filip Dvořák.