Vše o elektřině

Němci vybudovali největší umělé slunce na světě. K čemu je dobré?

Může to znít jako nesmysl, ale v Německu opravdu nedávno představili zbrusu nové „umělé slunce“. Navíc největší na světě, což naznačuje, že velkých umělých sluncí bude zřejmě více. O napodobeninu slunce v pravém slova smyslu se ale ve skutečnosti nejedná. Jak pozoruhodné zařízení za miliony eur vypadá a na co se používá? A k čemu je „náhražka slunce“ užitečná? Možná budete překvapeni.

Němci vybudovali největší umělé slunce na světě. K čemu je dobré?
Němci vybudovali největší umělé slunce na světě. K čemu je dobré?

Zdroj úvodní fotografie: Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR)

Německé umělé slunce pojmenované „Synlight“ je obří soustava 149 xenonových obloukových reflektorů napájených elektřinou. Najdete je v Jülichu poblíž Kolína nad Rýnem a jeho vybudování přišlo na 3,5 milionů eur. Celý projekt bude sloužit k různým výzkumným účelům včetně vývoje v oblasti produkce vodíkového paliva za použití solární energie.

I slunce potřebuje údržbu. Především to umělé.

Solární potenciál v laboratorních podmínkách

Slunce je jedním z největších potenciálních zdrojů energie, které má lidstvo k dispozici. Pro rozvoj nových technologií založených na tomto potenciálu, představuje proměnlivost sluneční intenzity velký problém.

Máte z účtů za elektřinu dojem, že také napájíte umělé slunce? Vyměňte dodavatele!

Proč? Slunce nesvítí v noci, skrývá se často za mraky, nemá dostatečnou sílu ve vyšších zeměpisných šířkách a v některých částech světa zmizí z oblohy na celé měsíce. Umělé slunce tak slouží jako spolehlivá a kontrolovatelná náhrada pro laboratorní použití.

Systém slouží k testování budoucnosti solární energie.

Nečekejte kouli, německé umělé slunce je parabola

Zařízení vybudované Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR) funguje jako obří parabolický reflektor. Paprsky ze všech reflektorů je možné soustředit na plochu 20 x 20 cm, čímž vědci docílí záření, které je 10 000krát silnější oproti běžné intenzitě dopadajícího slunce kdekoli na planetě. Vzniklý žár přesahující teplotu 3000 °C vytváří optimální podmínky pro testování nových technologií na výrobu vodíku.

Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy!

Celé zařízení má nyní maximální výkon 350 kW a za čtyři hodiny provozu spotřebuje stejné množství elektřiny jako běžný rodinný dům za celý rok. Vodík se v současnosti často vyrábí za pomoci fosilních paliv. Vědci proto doufají, že jim Synlight pomůže nalézt efektivnější způsob, jak rozdělit vodu na vodík a kyslík pomocí slunečního záření.