Vše o elektřině

Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy!

V okolním ovzduší se nachází proměnlivé množství vodních par, které se za určitých podmínek mohou přeměnit zpět do kapalného stavu. Proč se tedy nepokusit o získání vody přímo ze vzduchu? Tato myšlenka stála na počátku vývoje kuriózního zařízení, které má ambice pomáhat především v lokalitách sužovaných nedostatkem pitné vody.

Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy! 3 fotky v galerii
Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy!

Zdroj úvodní fotografie: Sunglacier.nl

V mnoha oblastech světa představuje nedostatek vody velmi vážný problém. Zároveň jsou to nejčastěji místa s vysokou intenzitou slunečních paprsků, tudíž mimořádně vhodná pro použití solárních panelů pro napájení přístrojů. Nizozemská společnost SunGlacier se na základě zmíněných faktů pokusila vyvinout jednoduché a levné zařízení, které by dokázalo přeměňovat vzdušnou vlhkost na vodu.

Chod zařízení zajišťují Peltierovy články.

Vypadá jako rekvizita z filmů

Solární panel napájí zařízení lehce bizardního vzhledu, které pro svůj chod využívá 18 wattový Peltierův článek. Ten se při průchodu elektrického proudu na jedné straně zahřívá, zatímco druhá strana se ochlazuje.

Boříme solární mýty! Odhalte fámy a polopravdy, které kolují o fotovoltaice

Teplotní rozdíl pak způsobí kondenzaci vlhkosti ze vzduchu. Vodní pára se začne přetvářet na vodu a stékáním po spodním hliníkovém hrotu, který je připojen na chladnější straně prvku, zvolna odkapává do sklenice. Nejlépe funguje, když je okolní vzduch teplý.

Zatím pracuje pomalu. Navrhněte zlepšení!

Současný model DC03 vytvoří za šest hodin půl šálku vody, což je zatím poměrně málo. Společnost SunGlacier, která má za sebou již několik podobných projektů, nabízí informace o zařízení volně k dispozici a zároveň pobízí veřejnost o sdílení nápadů vedoucích k inovaci přístroje. Zapojit se může každý.

Vědci hledají způsob, jak vody vytvořit víc. Zapojit se může každý.

DC03 však představuje velmi slibný koncept zejména z důvodu jednoduchosti a relativní finanční dostupnosti. Zařízení je přenosné a funguje bez pohyblivých částí, které se snadno opotřebují a porouchají. Ke svému provozu nepotřebuje ani baterii. Jeho životnost je závislá prakticky jen na 30 až 50 wattovém solárním panelu. V ideálním případě by tedy zařízení mělo fungovat celé roky bez nutnosti oprav.