Vše o elektřině

Elektřina vánočního stromu v Táboře stojí za den stejně jako pro kávovar za rok

Za proud pro napájení kávovaru zaplatí česká rodina zhruba necelé 300 Kč za rok. Velmi podobnou částku utratí město Tábor za energii pro světla na vánočním stromečku za den. Tipnete si, kolik může stát 10minutový novoroční ohňostroj nebo provoz venkovního kluziště na 3 týdny? Podívali jsme se, jak probíhají oslavy Vánoc i Nového roku na jihu a východě Čech.

Elektřina vánočního stromu v Táboře stojí za den stejně jako pro kávovar za rok
Elektřina vánočního stromu v Táboře stojí za den stejně jako pro kávovar za rok

Úvodní fotografie: vánoční program v Táboře. Foto: FB města Tábora

Kolik elektřiny sežerou třpytivá vánoční světýlka v ulicích, kde se dá během svátků v městech bruslit i proč musel být v jednom roce v Hradci vánoční strom pokácen. To všechno jsme zjišťovali v Českých Budějovicích, Hradci Králové a v Táboře.

1) Jak vysoký budete mít letos hlavní vánoční strom? Čím bude zdoben a kolik energie i peněz spotřebují jeho světelné řetězy či jiná jeho dekorace?

HRADEC KRÁLOVÉ: Hradec bude mít vánoční stromy tři na třech náměstích a nelze jednoznačně říci, který strom je ten hlavní. Největším náměstím je Velké náměstí, ale největší vánoční strom bude na Masarykově náměstí, kde je instalován největší kotevní systém. Po nutném odvětvení a zapuštění části kmene do země přijde o čtyři metry své výšky. Strom pro toto prostranství mívá po usazení zhruba 15 metrů.

vánoční výzdoba v Hradci Králové

Tento vánoční strom, který pro Hradec Králové letos darovala obec Holohlavy, bude zdobený LED technologií s hvězdou na špici a jako denní výzdoba budou smrk dekorovat barevné koule. Spotřeba energie záleží na tom, kolik ozdob se na něj umístí, jak je strom nakonec skutečně vysoký, košatý, jaký je jeho obvod. To se vše řeší na místě až po jeho usazení.

Anketa

Co byste koupili pod stromeček milionáři?

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Výška dosahuje 15 m a je to jedle. Strom je ozdoben jako každoročně světelnými řetězy s LED diodami, klasickými žárovkami, letos jsou konečně všechny LED, 10 ks rampouchů s imitací padajícího sněhu, nově i s 3D LED hvězdou na vrcholu, stříbrnými girlandami a barevnými dárky – tzv. denní výzdoba.

vánoční trhy v Českých Budějovicích

TÁBOR: Strom bude vysoký 12 m. Do jeho výzdoby patří LED světelné řetězy (25 ks), LED světelné girlandy (5 ks), světelný dekor (hvězda), PVC stříbrné koule (52 ks,) a PVC zlaté vločky (16 ks). Spotřeba 192 kW/den, což dělá asi 308 Kč/den.

2) Z jakých prvků se skládá vánoční osvětlení vašeho města a kolik vás letos bude stát a s jakou spotřebou energie počítáte?

HRADEC KRÁLOVÉ: Vánoční výzdoba se oproti předchozím letům nijak zásadně nezmění. Kompletně se musí nazdobit 44 vzrostlých stromů, kde bude zavěšeno téměř 5,5 tisíce žárovek. Na sloupy veřejného osvětlení se umístí 157 dekoračních motivů v podobě sněhových vloček, svící, oblouků s vločkami a podobně.

Který spotřebič žere nejvíce energie ve vaší domácnosti? Chci odhalit žrouta!

Nově budou na základě žádosti tamní komise místní samosprávy umístěny motivy vloček také v Ruseku. Součástí vánoční výzdoby jsou také vzrostlé řezané stromy na třech hradeckých náměstích - Velkém, Masarykově a 28. října. Ty budou zdobeny LED technologií s celkem 17 tisíci diodami včetně vánočních hvězd na špici stromu a jako denní výzdoba pak smrky budou dekorovat barevné koule.

vánoční strom v Hradci Králové

Vánoční výzdoba se poprvé rozzářila v podvečer adventu v sobotu 2. prosince a město bude zdobit až do Tří králů, tedy do 6. ledna. Celkové náklady na instalaci, drobné doplnění či opravy vánoční výzdoby v Hradci Králové včetně spotřeby elektrické energie jsou něco přes 400 tisíc korun ročně.

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Kromě výzdoby stromu na náměstí Přemysla Otakara II. zdobíme i dva stromy přírodní, desítky převěsů se symbolem hvězdy či stromu v ulicích historického centra – Krajinská, Karla IV, Biskupská, Dr. Stejskala, výzdoba Lannovy třídy a prostoru kolem katedrály Sv. Mikuláše. Spotřebu nelze vyčíslit, neboť je napájeno z běžných rozvodů veřejného osvětlení města. Ale po přechodu na LED to bude v řádech stokorun.

Kolik stojí elektrická energie pro světelné řetězy nebo vánoční stromek?

TÁBOR: Dekorativní prvky, světelné kabely, žárovkové sady, světelné koule, LED světelné řetězy, LED světelné girlandy. Cena letošní výzdoby činí 600 000 Kč a spotřeba elektrické energie bude 45 000 kW.

advent v Táboře

3) Měnili jste v posledních 5 letech vánoční osvětlení vašeho města? Jaké prvky byly přidány/odebrány, co se změnilo?

HRADEC KRÁLOVÉ: Vánoční výzdoba se průběžně obměňuje, doplňuje a rozšiřuje podle požadavků komisí místních samospráv v jednotlivých částech města. Jedinou zásadní a větší změnou byla před třemi lety nová podoba a výměna světelné dekorace tří velkých vzrostlých stromů na hradeckých náměstích za LED technologie.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Byla provedena výměna klasických žárovek na LED, repase motivů na převěsech (letos v ulici Karla IV.) na světelné LED kabely, doplnění chybějících částí osvětlení, přidání řetězů a 3D hvězda.

Vánoční výzdoba a osvětlení v Českých Budějovicích

TÁBOR: Repasování výzdoby na Žižkově náměstí, výzdoba vánočního stromu, nové světelné prvky sídliště nad Lužnicí, nový světelný řetěz osvětlení porostu u polikliniky – sídliště nad Lužnicí, osvětlení smrku na Pražském sídlišti, doplnění světelných prvků v příměstských částech Horky a Větrovy, Měšice.

4) Jak dlouho bude trvat novoroční ohňostroj města? Bude mít nějaké téma? Jaká bude jeho cena?

HRADEC KRÁLOVÉ: Měl by být zhruba deset minut dlouhý a bude stát 120 tisíc korun. Tradiční novoroční akce „První den spolu“ začne na Velkém náměstí v centru města už ve čtyři hodiny. Během večera návštěvníky čeká projekce na velkoformátovou obrazovku o tom, jaký byl uplynulý rok v Hradci. A připomínat se také bude očekávané výročí - tedy sto let od vzniku Československé republiky.

Budiž světlo! Odhalte chytré i nápadité trendy v osvětlení

TÁBOR: Nekoná se.

5) Kolikrát vyjíždějí hasiči během silvestrovské noci řešit nehody spojené s bujarými oslavami?

HRADEC KRÁLOVÉ: Počet výjezdů jednotek požární ochrany během posledního dne v roce a prvních pár hodin nového roku je v jednotlivých letech rozdílný. Například loni na Silvestra do 6. hodiny ranní 1. ledna zasahovali hasiči v Královéhradeckém kraji u 16 událostí, rok předtím (2015/2016) to ovšem bylo 30 zásahů.

TÁBOR: 1x

vánoční trhy v Českých Budějovicích

6) Provozuje během zimy město venkovní kluziště? Jaká je spotřeba energie tohoto kluziště?

HRADEC KRÁLOVÉ: Město takovéto kluziště neprovozuje. V Hradci se bruslí na zimním stadionu nebo v případě příznivých klimatických podmínek na slepých ramenech řek Labe a Orlice a na celé řadě rybníků a písníků.

Zajímá vás, jak se mění spotřeba energie u zimního stadionu během dne, ve kterém se hraje uvnitř hokejový zápas? Chci vědět víc!

TÁBOR: Ano, bez nároků na elektrickou energii.

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Kluziště ano, za elektřinu se zaplatí několik set tisíc korun za tři týdny v loňském roce. Záleží na době trvání provozu, velikosti kluziště (letos bude větší kolem kašny) a zejména na teplotě vzduchu.

vánoční strom v Táboře

7) Zažilo město v někdy v minulosti problémy s vánočními dekoracemi? (Spadly při silném větru, osvětlení začalo hořet, utekly zvířata z živého betlému apod.)

HRADEC KRÁLOVÉ: V posledních letech žádné komplikace nebyly, snad se tomu Hradec Králové vyhne i letos. Pouze v roce 2014 musel být jeden vánoční strom po silném větru odstraněn kvůli viditelné prasklině. Po odklizení a rozřezání stromu se ukázalo, že puklina zasahovala téměř až do středu kmene. Strom byl v prostoru náměstí, kde se vítr může v ulicích urychlovat z několika směrů, pravděpodobně extrémně namáhán, což způsobilo jeho podélné rozpraskání.

Trápí vás vysoké účty za elektřinu?

TÁBOR: Pouze vlivem vandalů.