Domácnost

Vánoční spotřeba. Kolik vás mohou stát svátky na energiích?

Jestliže se snažíte celoročně myslet na úsporu energie, ale o Vánocích necháte spotřebě volný průběh, můžete si své úsilí pořádně pokazit. Vánoce plné pečení, vaření, rozsvícených světelných dekorací a sledování pohádek, se často výrazně prodraží. Pokud ale budete myslet úsporně i v tento čas, vysoký účet za elektřinu vám nehrozí.

Vánoční spotřeba. Kolik vás mohou stát svátky na energiích?
Vánoční spotřeba. Kolik vás mohou stát svátky na energiích?

Teplo domova

Společně s vánočním časem přicházejí také nízké teploty. Pokud jste ještě nezkontrolovali radiátory, učiňte tak ještě teď. Některé z nich možná bude třeba odvzdušnit. Během roku je vždy také vhodné myslet na kontrolu zateplení. 

Jakmile ale přijde sváteční čas, není vhodná doba na radikální stavební úpravy. Udržet teplo v bytě nebo domě vám ale pomohou také koberce, závěsy a další textilie. 

Větrejte vždy krátce a intenzivně. Stačí jen na pár minut úplně otevřít okna a opět zavřít. Stěny si tak udrží teplo a vy nebudete muset stále topit. 

Jestliže se dlouhodobě trápíte s vysokými cenami od vašeho dodavatele, možná je načase ho konečně změnit. Přečtěte si, jak můžete odstoupit a jaké vás mohou čekat poplatky. 

Zkontrolujte, zdali máte odvzdušněné radiátory, abyste zbytečně nepřicházeli o teplo.

Energetická náročnost vaší kuchyně

Troubu, sporák, digestoř a další kuchyňské spotřebiče možná budete během svátků používat více. Během roku mohou děti jíst ve školní jídelně a dospělí v zaměstnání. Jakmile se ale všichni během volna sejdou doma, nastává čas příprav, vaření a také zvýšené spotřeby. Jestliže je vaše trouba nebo varná deska zastaralá, neváhejte je vyměnit za nové a ušetřit do budoucna. 

Spolehlivou a na spotřebu nenáročnou variantou je také remoska, která je skladná a zastoupí funkci trouby. V následující tabulce se můžete přesvědčit, jak můžete ušetřit, když k vaření a pečení využijete menší spotřebič v podobě remosky. 

Porovnání spotřeby u kuchyňské trouby různých kategorií

Typ

Příkon

Pořizovací cena

MORA VT 536 BX

3300W

5 990 - 7 690 Kč

CANDY FCP 825 XL/E

2 200 W

6 632 - 7 990 Kč

Remoska R22F/01 4l Classic Glass

580 W

2 499 - 4 319 Kč

Zdroj: Ceny podle porovnávače cen www.heureka.cz

Remosky jsou již navrženy tak, aby zvládly i složitější úkony. Takže v nich klidně upečete i jednodušší bábovku. 

Mnoho domácnostní také  na Vánoce zapojuje další mrazák nebo lednici. Namražení nové lednice je z celého provozu tím nejnáročnějším. Využijte proto raději jiné přirozeně chladné prostory, jako je chodba, garáž, altán, terasa nebo třeba balkon. 

Zkontrolovat můžete i lednici s mrazákem, které používáte denně. Můžete je odmrazit, a poté udržovat. Lednice, která je příliš namražená totiž spotřebuje více elektrické energie. 

Spotřeba při přípravě těsta na cukroví

Zařízení

Příkon

Spotřeba za minutu

Cena za minutu

Cena za 5 minut

Kuchyňský robot (míchání) 

cca 1200 W

0,02 kWh

0,082 Kč

0,41 Kč

Ruční mixér (šlehání)

cca 500 W

0,008 kWh

0,0328 Kč

0,164 Kč

Trouba (pečení) energetická třída A

cca 3600 W 

3,60 kWh

0,06 Kč

0,3 Kč

Počítáno s průměrnou cenou 4,10 Kč/kWh

Pokud se tedy pustíte do běžného pečení jednoho druhu cukroví, u kterého je třeba alespoň pět minut šlehat, pět minut míchat a patnáct minut péct, může vás na elektrické energii stát cukroví kolem 1,47 Kč. 

Běžná rodina, která upeče například šest druhů cukroví podobným způsobem, může na elektřině utratit přes osm korun. 

LED osvětlení

Ať už se chystáte na zdobení interiéru nebo exteriéru, vždy je vhodnější variantou LED osvětlení. Jakmile se na světelném řetězu poškodí jedna z běžných žárovek, přestane fungovat kompletně celé osvětlení, dokud nedojde k výměně. Běžné žárovky jsou navíc hned několikrát náročnější na spotřebu, zastaralé typy nemají bezpečnostní prvky, které jsou v dnešní době třeba, a mohou vám tak způsobit více starostí než užitku. LED osvětlení vám nabídne naopak dlouhodobou životnost, méně poruch a levné osvětlení. 

Test LED žárovek: Které výrobky určené pro domácnosti zářily, nebo zklamaly?

Při nákupu vánočního osvětlení zvažte i finančně náročnější varianty, které jsou mnohdy úspornější. Některé produkty jsou vybaveny časovačem, takže nemusíte stále manuálně světla vypínat a zapínat. Nikdy se nestane, že byste zapomněli, čímž můžete taktéž ušetřit. 

Porovnání spotřeby vánočního osvětlení

Typ

Příkon

Pořizovací cena

 

Vánoční řetěz vnější Konstsmide (běžné žárovky)

75 W

1290 Kč

EXTERIÉROVÉ
M.A.T. řetěz vánoční 24m 320LED teplá bílá venkovní

3,6 W

935 - 1 101 Kč

INTERIÉROVÉ
EMOS Spojovací LED řetěz, 10m, studená bílá

1,2 W

189 - 344 Kč

 

Zdroj: Ceny podle porovnávače cen www.heureka.cz

Při dlouhých zimních večerech u televize není třeba mít zapnuto několik světel. Spoléhejte na svíčku, LED osvětlení které máte v oknech jako výzdobu nebo na spořivé lampy v obývacím pokoji. Výměna žárovek vám zabere chvilku a po Vánocích budete za takové rozhodnutí jistě rádi. 

Možná se vám investice do nových světel zdá zbytečně vysoká, ale z dlouhodobého hlediska se určitě vyplatí více, než provoz běžných žárovek. 

Denní provoz domácnosti

Častější pobyt doma vyžaduje také téměř každodenní praní, sušení, žehlení a další uklízení. Zaměřte se na všechny spotřebiče v domě. Pračku nastavujte na spořivý krátký program, který dobře hospodaří jak s elektřinou, tak s vodou. 

V domácnosti budete o Vánocích trávit více času. Používejte své spotřebiče úsporně.

Stejně výhodné nastavení volte také u sušičky. Pokud je to možné, nechte prádlo volně uschnout. Sušička je totiž jedním z největších žroutů. Pokud se jedná o variantu, kdy je sušička v jednom produktu s pračkou, bývají tyto spotřebiče ještě náročnější. 

Pokud si budete chtít zpříjemnit večer pohádkou nebo filmem, nemusíte pouštět televizi. Mobilní zařízení, laptop nebo například tablet jsou energeticky více spořivou volbou a někdy nabízejí podobný komfort při sledování filmů. Stejná pravidla platí také pro poslech koled nebo vánoční hudby. Místo velké HiFi věže postačí mobilní zařízení, které mají v dnešní době velmi kvalitní reproduktory.