Technologie

IFA 2016: Čím se výrobci elektroniky pochlubili na berlínském veletrhu?

Mezinárodní veletrh IFA, který se už od roku 1924 koná v Berlíně, představuje pro velké výrobce elektroniky i ambiciózní startupy ideální příležitost pro prezentaci novinek a posledních technologických výkřiků. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Počátkem září se německá metropole proměnila v ráj všech mobilních a počítačových maniaků, geeků a hračičků. Co na veletrhu zaujalo nás?

IFA 2016: Čím se výrobci elektroniky pochlubili na berlínském veletrhu?
IFA 2016: Čím se výrobci elektroniky pochlubili na berlínském veletrhu?

Zdroj úvodní fotografie: b2b.ifa-berlin.com

Bílé spotřebiče, mobilní telefony, počítače a laptopy, nositelná elektronika, robotika, koncept chytré domácnosti a internetu věcí či nejnovější trendy v dopravě a na poli elektromobility. Rozptyl veletrhu IFA je skutečně široký, a tak se na něj logicky soustředí pozornost tisícovek příznivců elektronických vychytávek a technologických výstřelků.
 

Japonské jubileum: Gigant Sony slaví sedmdesátiny a vzpomíná na ikonické produkty

Pro technologické společnosti, které na trhu něco znamenají, je proto účast na přehlídce v podstatě povinností. Jednak proto, aby je konkurence nepomluvila, ale také z toho důvodu, že si giganti zkrátka nemohou dovolit, aby na ně potenciální zákazníci kvůli nepřítomnosti pozapomněli. 

Na letošním ročníku veletrhu IFA nechybělo zástoupení firem Sony, Panasonic, LG, Huawei,  Apple, Samsung, Alcatel, HTC a mnoha, mnoha dalších...Zkrátka by bylo jednodušší vyjmenovat společnosti, které v Berlíně chyběly, než ty, jež se zúčastnily.

Ráj pro posluchače i muzikanty. Rozsáhlá sekce veletrhu se věnovala pouze audio technice. Nechyběla zde ani značka Skullcandy.

IFA ovšem poskytuje prostor také nadějným startupům a rozjíždějícím se podníkům, pokud tedy mají co nabídnout. A proto jsme se rozhodli, že se tentokrát zaměříme právě na velké nápady malých firem. Vybrali jsme pro vás tři z nich:

1. Domácí pivovar Pico

I když jsou největšími milovníky a konzumenty piva na světě Češi, koncept, který zvládne chmelový nápoj „uvařit“ v domácích podmínkách, překvapivě představil startup PicoBrew z amerického Seattlu. 

Pico využívá pivních receptur, které pocházejí z různých koutů světa. Přístroj, který by způsobil radost v nejedné časké domácnosti, si podle výrobců poradí  i s kvašenými pivy typu Ale nebo IPA. Do minipivovaru stačí vložit předpřipravenou směs pivních ingrediencí a nastavit požadovanou hořkost a podíl alkoholu.

Následuje několikadenní proces kvašení a zrání, jehož výsledkem je pětilitrový soudek s pivem. Ten sice vyjde přibližně na 800 korun, což není málo, nicméně je třeba vzít v potaz, že ceny piva se na západ od Česka i v USA pohybují trochu jinde, než jsou Češi zvyklí. Proto je třeba si za domácí výroby připlatit.

Neslyšná muzika: Sluneční brýle Zungle Panther pouští hudbu přímo do hlavy

2. Sluchátka aftershokz

Nedávno jsme vás seznamovali s netradičními brýlemi Zungle Panther, které při nošení rozvibrovávají lebeční kost, a tak neslyšně přenášejí hudbu přímo do lidské hlavy, respektive do drobných sluchových kůstek. Na podobném principu fungují i fitness sluchátka aftershokz.

Aby s nimi člověk mohl poslouchat hudbu, nemusí je vkládat do ucha, ani jimi překrývat ušní boltce. Díky tomu může nositel zřetelně slyšet, co mu kdo říká a co se kolem něj děje. To je benefit, který ocení zejména běžci a další sportovci. Díky nezakrytým uším zaznamenají třeba blížící se automobil.

Zajímá vás, jestli je váš dodavatel ten pravý? Známe snadnou cestu, jak to zjistit! Srovnat dodavatele

3. Nabíjení bez kabelů s WattUp

Také trpíte chronickou chorobou, jejíž symptomy spočívají v neustálém hledání nabíječky na telefon, tablet nebo počítač? A když už ji najdete, rozčiluje vás, že ji musíte rozmotávat? Díky WattUp budete moct tyto boje vypustit z hlavy. Napořád. Slibujeme.

WattUp je technologie, která umožní bezdrátové nabíjení elektroniky na vzdálenost úctyhodných 5 metrů. Průměrný pokoj v panelákovém bytě se tak díky tomuto parametru doslova stane místem prostoupeným energií.

Že to zní dobře? Pak vás asi potěší, že společnost Energous, která za WattUp stojí, slibuje, že se nabíjecí stanice dostane do prodeje už příští rok!