Vše o elektřině

Víkendová distribuční sazba D61d: Kolik můžete ušetřit za elektřinu na chalupě?

A je tu víkend! Pro někoho to znamená bouřlivé pateční oslavy, pro jiného dva dny odpočinku na chatě či chalupě. Právě chataři a chalupáři mohou odebírat během víkendu levnější proud díky víkendové sazbě D61d. Co když ale potřebujete zaskočit na chatu i mimo víkendy? Podívejte se, jestli se vám D61d ještě vyplatí nebo byste měli uvažovat o změně sazby.

Víkendová distribuční sazba D61d: Kolik můžete ušetřit za elektřinu na chalupě?
Víkendová distribuční sazba D61d: Kolik můžete ušetřit za elektřinu na chalupě?

I když se může zdát, že časům chataření a chalupaření u nás už dávno odzvonilo, opak je pravdou. Hned po Švédech mají totiž Češi nejvíce chat a chalup určených k rekreaci na obyvatele na světě. Kdo nechce utratit majlant za dovolenou v exotických destinacích, často volí levnější variantu prázdnin strávených na rodinné chatě.

Už od 12 hodin v pátek začínají chataři čerpat levnější proud

Spočítali jsme, Jak dlouhé prázdniny na chatě si můžete udělat, aby jsme neprodělali při využití víkendové distribuční sazby D61d. Tato sazba vám totiž dovoluje odebírat elektřinu mnohem laciněji od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin, zatímco mimo tuto dobu platíte za spotřebovanou kilowatthodinu výrazně více.

Přidělení sazby D61d je automatické

Víkendová sazba tedy patří mezi dvoutarifové sazby, u kterých se střídají levnější nízký a dražší vysoký tarif (NT a VT). Na rozdíl od jiných dvoutarifových sazeb ale nemusíte splnit žádné zvláštní podmínky pro její přidělení. Kdo o sazbu D61d zažádá, ten ji dostane.

Pokud si na vaši chatu či chalupu zajedete jednou za čas a nepoužíváte zde žádné energeticky náročné spotřebiče, budete se nejspíše rozhodovat mezi víkendovou distribuční sazbou D61d a jednotarifovou D01d, která je určena právě malou spotřebu energie. U jednotarifových sazeb platí, že odebíráte proud za stálé stejnou cenu. Nemění se tedy nízký a vysoký tarif, protože čerpáte elektřinou pouze ve vysokém tarifu.

Delší prázdniny na chatě s víkendovou sazbou vás nezruinují

Přestože platí, že nejméně na účtu za elektřinu se sazbou D61d zaplatíte, když si relax na chatě budete dopřávat především o víkendech, ani při občasném pobytu na chatě v pracovní dny vám výdaje nijak výrazně nenarostou. Dokonce i když zhruba 60 % vaší spotřeby připadne na dobu vysokého tarifu mimo víkendy, pořád to pro vás bude výhodnější než odběr v distribuční sazbě D01d. Naopak pokud více jak 70 % elektřiny spotřebujete na chalupě mimo víkend, už se vám vyplatí přejít na jednotarifovou D01d. Samozřejmě záleží na konkrétní spotřebě. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Porovnání výhodnosti sazeb D61d vs. D01d při malé spotřebě chalupy

Podívejte se, jak se mění cena elektřiny, když si na oblíbenou chatu či chalupu zajedete i mimo víkendy. Zaměřili jsme se na dvě modelové situace s různými celkovými spotřebami (900 kWh a 500 kWh) v distribučním regionu ČEZ, který pokrývá většinou republiky bez Prahy, jižních Čech a jižní Moravy.

U spotřeby 900 kWh vidíme, že cenu ovlivňuje také zvolený dodavatel. Zatímco při odběru 600 kilowatthodin ve vysokém tarifu a zbývajících 300 kWh během víkendů u eYella a ČEZu zůstává výhodnější víkendová sazba, s Global Energy se při stejném rozdělení spotřeby vyplatí D01d. Rozdíly v cenách ale dosahují pouze několika desítek korun. Výraznější rozdíly nastávají při spotřebě 700 kWh mimo víkendy a 200 kWh v nízkém tarifu. Tady už jednoznačně ušetříte se sazbou D01d.

Když na chatě přes rok odebrete 500 kWh energie, i pokud 300 kilowatthodin spadne do doby platnosti vysokého tarifu mimo víkendy, s víkendovou sazbou stále ušetříte oproti jednotarifové D01d.