Domácnost

Zelenina bez vlastní zahrady? Chytrý skleník vypěstuje salát či mrkev i v bytě

Ne každý má zahradu, nebo alespoň balkon, kde si může vypěstovat vlastní salát či bylinky. Péče o rostliny navíc vyžaduje spoustu času při pletí, okopávání a zalévání. Pokud si přesto nechcete nechat ujít radost z vlastních výpěstků, nejnovější vynález korejských designérů vás jistě potěší. Domácí skleník Plantbox se ovládá smartphonem a postará se sám téměř o všechno. Přemek Podlaha by se divil.

Zelenina bez vlastní zahrady? Chytrý skleník vypěstuje salát či mrkev i v bytě
Zelenina bez vlastní zahrady? Chytrý skleník vypěstuje salát či mrkev i v bytě

Úvodní fotografie: Skleník nastaví ideální podmínky pro růst zasazené rostliny. Zdroj: Samsung

Projekt Samsung Creative Lab podpořil od roku 2015 již 34 nadějných startupů. Mezi poslední zajímavé projekty patří i domácí skleník Plantbox (z angličtiny skřínka na rostlinky), za kterým stojí korejský designérský tým Agwart.

Na první pohled vypadá Plantbox jako malá lednička se dvěma policemi. Při pěstování se "zasazují" speciální kapsle obsahující osivo, díky kterým rostlinka následně dostane vše, co při svém růstu potřebuje.

Podívejte se na město v korunách stromů, kde by se Tarzan cítil jako doma

Plantbox se postará o světlo i zalévání

K Plantboxu patří také speciální aplikace do smartphonu. Její pomocí uživatel monitoruje procesy, které ve skleníku probíhají. Řídit je však nutně nemusí, skleník se zvládne postarat sám prakticky o všechno. Manuální změny nastavení podmínek ve skleníku aplikace samozřejmě umožňuje také.

Po vložení kapsle s vybraným semínkem dokáže automaticky detekovat druh osiva a na základě toho optimalizovat vnitřní prostředí skleníku. Automaticky zajistí vhodnou intenzitu osvětlení, teplotu a kvalitu vzduchu, vlhkost i potřebné živiny.

Anketa

S rostlinami se poslední dobou dějí psí kusy. Víte, o co se snaží startup Bioo?

Z hlediska nabídky kapslí se počítá zejména s různými druhy převážně rychle rostoucí zeleniny a bylinek. Ačkoli Samsung tento projekt již představil veřejnosti, není zatím jasné, jestli a kdy bude možné Plantbox běžně zakoupit a kolik bude stát.

Chytrý skleník doma asi nevyužijete, ale vrtá vám hlavou, který elektrospotřebič ve vaší domácnosti vysaje nejvíc elektrické energie? To mě zajímá!